Славчо Атанасов: Имам опит и мога да стабилизирам финансите на Пловдив

24.10.2023 13:07 Ваня Драганова
СЛАВЧО АТАНАСОВ

- Г-н Атанасов, ако трябва да направите филм за състоянието на Пловдив, какво ще покажете?

- Когато един град не върви добре, си личи отвсякъде. Разкопани и блокирани улици, занемарени паркове, запуснати дворове на учебни заведения, изоставени тепета и обрасла като джунгла река Марица.

Така би изглеждал филмът, който никак няма да е имиджов. За жалост, тази картина е от последните години. Болно ми е, защото обичам Пловдив.

- Като се срещате с хората, те какво ви казват за града?

- Мислят като мен – градът е запуснат. А аз обичам и познавам историята и знам, че Пловдив винаги е бил богат, затова и не са го унищожавали завоевателите.

Дори Филип Македонски се влюбва в него и му дава името си. И по време на Османската империя Пловдив е процъфтяващ град, а сега е в тежко състояние.

И най-голямата тайна на отиващия си управленски екип е дали е фалирал. Дали наистина е така, ще мога да кажа, когато вляза в общината и назнача светкавична финансова ревизия.

Тогава ще мога да обявя какво ще направя за развитието на Пловдив.

- Как планирате да оздравите финансово общината, при положение че в наскоро приетия бюджет има доста кухи приходи?

- Зная как се прави, но трябва да подчертая, че за това ще ми трябват 7-8 месеца, няма как да стане веднага. Първо

искам да видя колко реално са дълговете

Опасявам се, че те ще са поне колкото бирмингамските, а този град фалира.

- Един дългогодишен финансист на Пловдив обаче казваше, че няма фалирала община.

- Има, за съжаление. Видин. Наложи се преди време държавата да го вземе на буксир. Да, официално няма фалирала община, защото в нашето законодателство такова понятие не съществува.

В Закона за публичните финанси се говори за общини в затруднено финансово състояние. Но не формулировката е важна, а реалното състояние на бюджета.

Затова искам най-напред да си изясня не само колко са кредитите на община Пловдив, а и на каква стойност са подписаните в края на мандата на Здравко Димитров договори за различни услуги, за които няма осигурено финансиране.

След това ще проверя на каква сума възлизат т.нар. недобори – несъбраните вземания на общината. Подозирам, че са за десетки милиони и са основно на фирми.

Ще трябва да активизираме данъчните служби да ги съберат. След това ще трябва да разсрочим дълговете - веднага ще проведа срещи с банките кредиторки.

Те не са цербери и едва ли искат да фалира вторият по големина град, така че има смисъл да се преговаря за удължаване на сроковете за плащане на заемите, за да може общината да си поеме дъх. Аз съм убеден, че в момента тя е гара разпределителна – получава едни пари и веднага ги насочва към банките.

- Това обаче е програма за стабилизиране, а не за развитие.

- Всяко нещо в живота се прави стъпка по стъпка. И за да развиваме Пловдив, трябва първо да го стабилизираме. Не може да започнеш да строиш къща от покрива, трябва първо да укрепиш основите.

И след тези първи крачки като кмет на Пловдив ще поискам парите, които държавата дължи на града. Те са около 29 млн. лв.

- Откъде са те?

- Третото правителство на Бойко Борисов отпусна общо 37 млн. лв. за стадионите на “Ботев” и “Локомотив”. Беше ясно, че тези пари няма да стигнат, и той публично призова общината да изтегли кредити, за да довърши спортните съоръжения.

После обеща, когато има редовно правителство, държавата да плати дълговете на Пловдив. Здравко Димитров изтегли 29 млн. лв. с решение на общинския съвет. Но имаме редовно правителство от началото на юни и ни вопъл, ни стон за обещаното на Пловдив.

- Когато бяхте кмет и държавата не ви даваше парите за депонирането на софийските бали на сметището в Цалапица, набучихте на кол споразумението с правителството и обяснихте, че постъпвате като Иван Асен Втори с договора с Теодор Комнин. Сега обаче няма договор, какво ще правите?

- Договор черно на бяло няма, но има публичното изявление, което е с по-голямо значение. Това е официално поет ангажимент от Борисов, произнесен в Хисаря.

Ще търся парите на Пловдив от правителството

Но за да се направи това, трябва човек да има опит, какъвто аз притежавам. Този път кандидатите за кмет са 18 и се опасявам, че те не са подготвени да управляват град в такова тежко състояние.

По тази причина дават фантастични обещания – че градът едва ли не ще заприлича на някаква нова Венеция.

- А това не може ли да се случи?

- Може, но няма да е лесно, затова вместо да говоря празни приказки, аз начертавам конкретни стъпки. Например на всяка цена трябва да бъдат приключени започнатите от Здравко Димитров ремонти.

И аз като кмет съм правил реконструкции на пътни отсечки, но той блокира районите “Южен” и “Северен”, а оттам – и целия град. Не се работи така.

- Кой от другите кандидати за кметската позиция намирате за свой основен конкурент?

- Кандидатът на най-мощната партия у нас, която е ГЕРБ. По-силна от нея е била само БКП по времето на Тодор Живков. Не е имало партия като ГЕРБ – с цялата политическа и финансова мощ.

Така че Костадин Димитров няма как да не е силен кандидат – зад него стои цяла машина. Аз много добре знам как се води битка срещу ГЕРБ, те не се спират пред нищо.

- Атакуват подобно на македонска фаланга ли?

- Не. Македонската фаланга се бие очи в очи, а те нападат в гръб. Като татарска орда. Бях на балотаж два пъти срещу Иван Тотев – и през 2011-а, и през 2015-а. Загубих в малките часове на нощта с разлика под статистическата грешка.

- Бяхте на балотаж и през 2019-а срещу Здравко Димитров, сега страхувате ли се, че може да не стигнете до втория тур?

- Хората ще решат на 29 октомври, но аз и друг път съм се изправял срещу кандидати на партии, в които е съсредоточена цялата сила на държавата.

За жалост, тя често се изражда във фалшификация на резултатите от вота и сериозни институции си затварят очите.

Затова призовавам този път да направим едни почтени избори в Пловдив. Фалшификации на вота вече няма и в страните от Централна Африка, които бяха прочути с това, а ние сме държава, член на Европейския съюз.

- При тези опасения защо се кандидатирате отново?

- Защото обожавам Пловдив и дори отпуските си прекарвам тук. Бих направил всичко за този град, ще прозвучи патетично, но бих дал сърцето си за него като героя на Максим Горки Данко.

А и хората казват, че съм бил добър кмет. И това не са само думи – през 2007-а бях избран за градоначалник с 59 хил. гласа, а на балотажа 4 години по-късно получих с 10 хил. гласа повече.

Няма друг такъв случай в България, затова казвам, че хората са ми дали оценка с гласуването си.

- Сега зад вас стоят 7 партии. Единни ли са в тази коалиция, разроила се на 3 шатри за агитация, и очаквате ли да ви донесат гласове?

- Единни са, а част от тях, макар и местни, имат сериозни изборни резултати – подкрепят ги между 8 хил. и 10 хил. души. А и тези хора имат опит в правенето на избори и разчитам на тях да опазят резултатите ни.

Аз съм убеден, че много хора ще ме подкрепят,

пловдивчани ме спират по улиците, не аз тях, въпросът е после да няма манипулации.

- Разговорите с хората ли са най-силният ви коз?

- На мен този стил ми е в душата, такъв ми е характерът. Няма по-силна кампания от срещата очи в очи с пловдивчани.

Аз няма от какво да се срамувам, затова ходя с вдигната глава и си говоря с хората.

На една кампания изтърквам подметките на два чифта обувки

- Какъв е призивът ви към пловдивчани?

- Излезте и гласувайте! Дори да не е за мен, трябва да се гласува, защото при висока избирателна активност тежестта на фалшификациите намалява.

Визитка

Завършил е Висшето военно артилерийско училище в Шумен

Има магистърска степен по право от Великотърновския университет

Кмет на район “Тракия” от 2003-а до 2007 г.

Кмет на Пловдив от 2007-а до 2011 г.

Депутат в два парламента

Носител на титлата “Рицар на книгата”

Други от Интервюта

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

Йонко Мермерски: Описват Доналд Тръмп като неадекватен, а той си е съвсем на място

С ракетите от Украйна срещу Русия Байдън или прави капан на Тръмп, или му дава коз за преговори Когато бизнесът работи на принципа на меритокрацията, а не на квотите

Камен Колчев: Съветвам да не инвестирате в имоти, при влизане в еврозоната цените ще паднат с 10-20%

Ако имахме добре работеща държава,  икономическите ни показатели щяха да са като на Естония и на Полша, казва председателят на Съвета на директорите на "Елана финансов холдинг" В САЩ 50%

Стоян Чапразов, преводачът на "Оръжията и човекът": Очаквах протести. Свободата в изкуството не може да бъде победена с юмруци и крясъци

Лесно се затварят театри. Артистите, които отстояха правото си продукцията им да бъде гледана, заслужават награда, казва в първо интервю след скандала Стоян Чапразов

>