34 автоматични станции ще следят за количеството вода на 50 водни тела
34 нови автоматични пунктове за мониторинг, ще следят за количеството вода на 50 водни тела, отчитайки резултатите в реално време. Пунктовете са изградени на територията на цялата страна, съобщи Красимира Бръмчева, директор на дирекция "Управление на водите", бенефициент по проекта.
Това стана ясно на заключителна среща във екоминистерството, където бяха представени окончателните и завършени резултати по Проект № BG16M1OP002-1.013-0001 „Доизграждане на мрежите за мониторинг на количеството на водите“. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Околна среда“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Кохезионния фонд.
Общата стойност на проекта е над 5 млн. лв., от които 4,3 млн. от ЕС и 767 хил. от бюджета на страната. Крайният срок за изпълнение е 31 октомври, а от ведомството благодариха на всички замесени за бързата работа и възможността да приключат проекта преди крайния срок.
Целта е подобряване и надграждане на системата за мониторинг на количеството на водите, чрез оптимизиране, доизграждане и оборудване на мрежите за проследяване.
От Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), като бъдещи стопани на изградените станции, показаха техните възможностите по време на събитието.
От изградените 34 станции, 12 броя са в Дунавския район, 6 в Черноморския, 9 - Източнобеломорски и 7 броя в Западнобеломорския район.
"Изпълнението беше съпроводено с някои трудности и предизвикателства, както и с непредвидени събития, но в крайна сметка го завършихме с положителен резултат", каза и Адриана Берова, държавен експерт в дирекция "Управление на водите" и ръководител на проекта.
Според Красимира Бръмчева, доизграждането на мрежите за мониторинг ни дава една добра база и безспорно е принос към по-доброто управление на водите на България.
"Те ще са една по-добра основа за управлението на водните тела и за по-добра информация на всички кметове, когато изработват своите планове за защита, а и винаги, когато поискат информация за наличните количества вода, с които разполагат", добави тя.
Според нея бързото и навременно изпълнение по изграждането на станциите ще даде отражение от нуждата им в бъдеще.