Кандидатът за кмет Юлияна Рангелова: Срещите с хората степенуваха приоритетите за Пловдив

23.10.2023 12:01 Ваня Драганова
Кандидатът за кмет на Пловдив адв. Юлияна Рангелова

Местната власт е незаинтересована към битието на пловдивчани, казва адвокатката

„В огромна степен проблемите на Пловдив, за които предложихме решения в управленската си програма, съвпадат с това, което хората смятат за наистина важно“, казва след срещите си с много пловдивчани кандидатът за кмет адв. Юлияна Рангелова. И допълва, че с помощта на хората в екипа й са степенували приоритетите по спешност, с уточнението, че пловдивчани вече са поканени да управляват града (чрез участие в Обществени съвети по значими за града въпроси, видно от програмата за управление на Пловдив, предложена от адв. Рангелова) и следва приоритетите на хората да са дневният ред и на местното управление, което ще изберем.

„На челно място пловдивчани поставят като проблем транспортния хаос и директно се оплакват, че градски транспорт няма. Не просто е допотопен и нередовен, а липсва, докато в същото време от бюджета се отделят сериозни средства за заплащане на т. нар. услуга“, разказва Рангелова. Като юрист тя твърди, че всички договори с превозвачите трябва да бъдат внимателно преразгледани, за да бъдат оптимизирани предоставените услуги, като се изисква качество на изпълнението им. „Категорично трябва да има строг контрол и

управленският екип да изисква от частните транспортни фирми да превозват хората с автобуси, които са редовни, технически изправни и поддържани.

Очевидно пловдивчани не споделят необходимостта градският транспорт да е непременно частен“, обяснява Юлияна Рангелова. И посочва, че намерението за създаване на общински транспорт с електробуси, които да бъдат закупени с европейски средства, най-сетне трябва да бъде реализирано, а транспортната схема и разписанията да бъдат дигитализирани с цел точност на информацията и движението. С екипа й са убедени, че Пловдив трябва да има и алтернативен транспорт в лицето на градската железница. „Ако железницата бъде свързана с икономическите зони, броят на хората, които биха я ползвали, за да стигат на време до работните си места и до дома си в по-късен час, ще е поне 71 000“, дава пример Рангелова.

Разговорите с пловдивчани са отличили като проблем и безкрайните ремонти, като често са налага отново да се разкопава вече положен асфалт заради аварии във водопроводната мрежа, която е морално остаряла. „Подмяна на водопроводните и канализационните мрежи е ангажимент на държавното дружество ВиК, но бенефициент на европейските средства по т. нар. проект „Воден цикъл” е общината. Район „Северен“, ул.”Брезовско шосе” е с компрометирана инфраструктура заради този проект вече 2 години, всички срокове по договорите са изтекли, а работата не е свършена“, подчертава Юлияна Рангелова. Според нея

трябва да се сложи край на практиката да се ремонтират улици, без да се подменят ВиК съоръженията, защото често след това старите тръби аварират и се стига до ситуацията, известна в обществото ни като „ремонт на ремонта“.

Ако стане кмет, тя би работила и за реализацията на друг стратегически проект – водоснабдяването на Пловдив с вода за питейно-битови нужди от каскадата „Доспат-Въча”, което ще даде възможност да се доставя вода чрез гравитачно добиване и при използване на по-евтин ресурс, отколкото е снабдяването в момента чрез сондажни кладенци в помпени станции при използване на електроенергия за добиването й.

Сред основните приоритети на Юлияна Рангелова и екипа й е и чистотата на въздуха. „Замърсяването идва не само от строежите, които формират кални точки в града, но и от автомобилния трафик. При тези безкрайни ремонти на инфраструктурата автомобилите се придвижват много по-бавно от обичайното и престоят им в задръстванията с включени двигатели води до изпускане в пъти повече на вредни емисии във въздуха“, подчертава тя. Сред причините за замърсения въздух е и презастрояването, което в Пловдив е факт, защото по данни на НСИ градът за втора година е първенец в издаването на строителни разрешения. А презастрояването като проблем е свързано със заобикаляне по-сериозните изисквания на Общия устройствен план чрез одобряване „на парче” на удобни за конкретни частни интереси подробни устойствени планове, които приравняват визията на градската ни среда с тази на Слънчев бряг.

Сред първостепенните задачи за адв. Рангелова е и

ликвидирането на дефицита на места в детските ясли и градини.

„Хората се принуждават да плащат за частни детски заведения, а таксите там не са по възможностите на всеки родител“, казва тя. И е категорична, че трябва спешно да бъдат заделени средства не само за нови ясли и градини, а и за решаването на проблема на училищата, които ползват една и съща сграда – Хуманитарната гимназия и ОУ „Княз Александър Първи“ и Математическата гимназия и ОУ „Драган Манчов“.

Според Рангелова Пловдив има нужда от нови паркове и по-добра поддръжка на вече съществуващите. „Трябва да се засажда нова дървестна растителност, за да се гарантира съществуването на зелените коридори за вентилация на въздуха“, убедена е тя. „Парк „Лаута“ е даван като пример от хората за неподдържана зелена площ чрез извършване на санитарна сеч и благоустрояването му“, посочва Юлияна Рангелова.

По-възрастни пловдивчани споделят, че трудно намират достъп до неплатени здравни грижи, защото обслужването на общинските ДКЦ-та и болници не е с необходимото качество. „Постави се въпрос за изграждане на болница в „Тракия“, но аз смятам, че лечебни заведения в града има достатъчно, като в базата на ДКЦ-5 има възможност да бъдат разкрити спешни кабинети и работещите там лекари да дават дежурства“, коментира тя.

Юлияна Рангелова има и

идея за създаване на агенция за инвестиции към община Пловдив, която да подпомага реализирането на стратегически проекти на община Пловдив

по оперативна програма „Развитие на регионите 2021-2027”, както и да привлича инвестиции в региона, които в дългосрочен план да повишат стандарта на живот на плавдивчани. „Бизнесът иска да получава административните услуги „на едно гише” и по електронен път. Свързано е с бюрократични спънки снабдяването на физическите лица например с удостоверение за постоянен или настоящ адрес, а при бизнеса бюрокрацията при реализирането на едно инвестиционно намерение е още по-голяма“, обяснява тя.

Важна задача за нея ще бъде и изграждането на канализация и цялостна инфраструктура в кв. „Гаганица“, защото там тя действително липсва.

„Всички изброени проблеми показват незаинтересованост от страна на местната власт към битието на пловдивчани“, обобщава Юлияна Рангелова.

Гласувайте с номер 64 за Юлияна Рангелова и за Нов Пловдив!

Други от От Пловдив

Заради фиш от 50 лв. пловдивчанин псува и налита на полицаи пред очите на 3-годишното си дете

Навирал в лицата им кутия със сладки и ги приканвал да се почерпят, защото нямат пари Вбесен от фиш на стойност 50 лв. пловдивчанин се разправи люто с полицаите

Откриват ледената пързалка в Пловдив с шоу по фигурно пързаляне

Кметът на Пловдив Костадин Димитров ще присъства на откриването на ледения парк на площад „Централен" в понеделник от 16 часа. Спектакъл ще изнесат спортен клуб „Ледени искри" с ръководител Емануела

Рекордьори за скорост в Пловдивско: 191 км/ч. на пътя за Асеновград, 174 - на "Васил Априлов"

От началото на годината областната дирекция на МВР е издала фишове за превишена скорост на стойност над 9,5 млн. лв.  Нека роднините ви се съберат да празнуват Коледа, а не на погребение

Въздухът в район "Тракия" наситен с фин прах в една трета от ноември

Замърсяване в 3 дни е регистрирано и на пункта в кв. "Каменица" Въздухът в пловдивския район "Тракия" е бил наситен фини прахови частици над нормите в една трета от дните на отиващия си месец

Делото срещу обвинения в подкуп бивш районен кмет на Пловдив затъна в полуспомени и усещания

Ральо Ралев наредил много внимателно да се прегледа проектът на строителния предприемач Здравко Ангелов Делото срещу бившия кмет на пловдивския район "Северен" Ральо Ралев

>