Ротация на министри няма да има, а за смени ще решават всички в “сглобката” (Обзор)
Лидерът на ГЕРБ не е доволен от работата на половината
Няма да има смяна на министри при ротацията на Николай Денков и Мария Габриел начело на правителството през март. Ако има нужда от смени, това ще е политически разговор вътре в ПП/ДБ и няма как да бъде еднолично решение на ГЕРБ.Това каза съпредседателят на “Продължаваме промяната” Асен Василев.
Договореното при сформирането на правителството беше, че само господин Денков и госпожа Габриел си сменят местата като премиер и вицепремиер. Всички останали министри остават - това беше договорката, каза финансовият министър Асен Василев пред БНР. По-късно Кирил Петков също коментира, че съгласие има само за смяна на премиерите.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обаче няколко пъти заяви, че
през март партията му ще оцени работата на министрите
и ще помисли дали не може да предложи по-подходящи кандидати за някои от министерствата.
Освен ако господин Борисов няма намерение да управлява с “Възраждане” и БСП, не виждам как може да го направи самостоятелно, каза още Василев. ПП-ДБ смята да спази първоначалната договорка, отговори той на въпрос дали биха дали съгласието си за смяна на някои от министрите.
От ГЕРБ не коментираха думите на Василев в неделя. Борисов не е доволен от половината министри - спортния Димитър Илиев, икономическия Богдан Богданов, на иновациите Милена Стойчева, земеделския Кирил Вътев, както и от самия Василев.
Има цели сектори, в които, ако ви изпитам сега, няма да знаете името на министъра”, предизвика Борисов журналистите в началото на месеца и попита кой е министърът на спорта. Къде са салоните, зали, площадки, финансиране на федерации? Така мога да изброя още седем-осем министерства. Нищо не се е случило в цели сектори, каза още той.
Пет месеца след клетвата на кабинета “Денков/Габриел” Василев описа отношенията в “сглобката” като трудни.
Винаги са били трудни. По някои въпроси гледаме в една и съща посока, но
по изключително много въпроси имаме различно мнение
Реформите, които са заложени и с които се е заел този кабинет, са много тежки. Дават възможност за повече популизъм и опити за експлоатиране на ситуацията политически, коментира той.
Липсата на необходимост от смяна на министри Василев обоснова и с положителната си оценка за работата на правителството до момента: висок ръст на заплатите, дефицитът се очертава да е под 3%, над 9 млрд. в сметката на правителството. “Няма никакви причини за притеснение”, успокои той и отхвърли предупрежденията на Борисов, че в бюджета няма пари.
Ротацията на премиерите и на председателя на Народното събрание трябва да стане в началото на март. Тогава акад. Николай Денков ще подаде оставката си, а депутатите ще гласуват новото правителство с Мария Габриел начело.
Несъгласие между (не)коалиционните партньори през уикенда се появи и за дерогацията на “Лукойл” - ГЕРБ поискаха прекратяването ѝ, а Василев им припомни, че НС вече е решило тя да продължи до октомври догодина.
Това решение беше взето под натиск на кабинета. Първите два пъти, когато ние внесохме веднъж 7-дневен срок и веднъж 30-дневен, получихме заплахи от премиера Денков, че ще подаде оставка и кабинетът пада. Съобразихме се с тези заплахи и гласувахме въпросния срок до октомври 2024 г. Сега не виждаме причина тази дерогация да остане и дори и да се повтори ситуацията със заплахи за падане на кабинета, сме твърдо решени да гласуваме “за”, отговори Делян Добрев от ГЕРБ.