Калина Кисьова: Трансформацията към устойчив бизнес е шанс за предпримачите - отварят се нови индустрии

23.10.2023 07:00 Виктория Бочевска
Калина Кисьова е банков специалист с над 20 г. опит в сектора в България. Целият ѝ опит е в областта на бизнес клиентите и управлението на екипи – продажби, разработване на продукти и управление на парични потоци. Присъединява се към ОББ през 2020 г., в момента е Генерален мениджър Корпоративни и МСП продукти и бизнес развитие и отговаря за продуктовото развитие за двата най-големи сегмента от бизнес клиенти и за устойчивото развитие на групата в България.

Непрекъснато напредваме в климатичните си цели, искаме банковите ни дейности да водят до намаляване на вредното влияние върху околната среда, казва генералният мениджър продуктово и бизнес развитие за корпоративен и МСП сегмент в ОББ

- Г-жо Кисьова, разкажете ни за програмата за устойчивост в групата на КВС и разбира се, най-вече в България? 

- Устойчивото развитие е основен приоритет за групата КВС. Ние сме една от организациите с постоянен фокус, ясна програма и ангажименти в областта на устойчивото развитие. Непрекъснато напредваме към постигане на климатичните ни цели и оставаме ангажирани банковите ни дейности да водят до намаляване на вредното влияние и на нашата собствена дейност върху околната среда.

Обръщаме внимание и на социалната и управленска област, КВС груп издадохме втората си социална облигация през май 2023 г. и се стремим да увеличим нашето положително социално въздействие и да допринесем за качествен достъп до образование и здравеопазване.

ESG рейтингите ни ясно ни позиционират сред водещите финансови институции в Европа, включително с международното отличие Terra Carta, което признава глобални компании, които активно работят за създаване на благоприятно за климата и природата бъдеще. В България се стремим да бъдем лидери във финансовия сектор по отношение на устойчивото трансформиране и осъзнаваме отговорността, която носим пред обществото.

- Какви са очакванията за промени в икономиката? Виждате ли рискове по отношение на този преход към устойчивост пред компаниите и финансовите институции? 

- Всички ставаме свидетели на увеличаващите се рискове и усещаме промените, които настъпват около нас. Като организация, която по своята същност управлява рискове, трябва да сме наясно с негативното им въздействие и да се опитаме да ги оценим още днес, както и да работим за тяхното предотвратяване. Основно делим рисковете на две групи – първите са физически и те са свързани с промените в околната среда около нас и физическото им проявление. Това са екстремните времеви явления или трайни промени в климата, които ще влияят както на нашето ежедневие, така и върху икономиката. Отрасъл като селското стопанство например е изключително уязвим на този вид рискове и ще трябва да търси ефективни начини, за да се справи с тях. Анализите ни показват, че делът на селското стопанство в националните емисии на парникови газове в страните на групата КВС е около 10%.

Земеделският сектор е в пълен преход

към превръщането му в по-устойчива икономическа дейност, ръководена от европейска или регионална политика и силна демографска и социална еволюция. 

Другият вид са рисковете на прехода – промените в цели индустрии под натиска на регулации, иновации и в потребителското поведение. Примери са търсенето на все по-чисти и екологични продукти от потребителите или забраната за ползване на определени пластмасови изделия и опаковки. Селското стопанство предлага специфични възможности, например потенциал за производство на възобновяема енергия, въглеродно земеделие, производство на нови и местни култури и разработки като интелигентно земеделие (чрез използване на източници на данни) и прецизно земеделие (като се вземат предвид променливостта на културите, полетата и животните), калкулатори за въглероден отпечатък. Ние трябва да можем да прогнозираме всички тези рискове, да оценим как ще въздействат върху нашите клиенти, за да проведем с тях разговори как се готвят за промените в бизнеса им.

- А какви са позитивите и какви нови възможности се отварят пред бизнеса? 

- Добрата новина е, че при такава сериозна трансформация освен предизвикателства неминуемо виждаме и съществени възможности за растеж – отварят се нови ниши и дори индустрии, където най-предприемчивите ще могат да се развият. Тези, които първи успеят да се трансформират, ще бъдат по-конкурентни и със сигурност по-печеливши. Дори и по-малките клиенти, ако са гъвкави и наясно с предизвикателствата, могат да бъдат конкурентоспособни на международните пазари и по веригата за доставки. За нас устойчивото развитие в този смисъл не е риск функция, тя се ръководи от бизнеса и ние търсим преди всичко възможностите за нас и нашите клиенти.

- ESG означава цялостна промяна в поведението на компаниите, устойчивите бизнес модели вече усилено навлизат в България, но все още не са достатъчно популярни. Как вие като водеща банково-застрахователна група у нас подпомагате напредъка на процеса? 

- Аз вярвам, че липсата на популярност по отношение на ESG е по-скоро липса на информираност в бизнеса и обществото като цяло. Тук идва и нашата роля за увеличаване на знанието както по отношение на рисковете, така и за възможностите на прехода. Това е причината да публикуваме най-детайлния и прозрачен Доклад към обществото, в който посочваме всички наши цели и ангажименти във всички аспекти на ESG. Искаме да информираме заинтересованите страни и да дадем пример. Част от стратегията ни да повишаваме знанието и да споделяме добрите практики е и инициативата ни “24 часа” и ОББ за устойчиво бъдеще”.

В рамките на това партньорство ще представим анализи и практики в осем сектора и направления, за които разработваме т.нар. Бели книги. Искаме да споделим експертното знание и с помощта на “24 часа”, то да достигне до широка аудитория. Бихме искали да чуем и гласа и обратната връзка на бизнеса, особено по темата ESG, така че да търсим добрите примери и решения заедно.

- Какъв е вашият пример и равносметка за изминалата 2022 г. по отношение на екологичната, социална и управленска политика на банката? 

- В нашия Доклад към обществото сме посочили целите и резултатите през 2022-а за всеки сектор по отношение намаление на въглеродните емисии. Миналата година имаме 81% намаление на нашите собствени емисии спрямо базовата 2015 г. Отделно ние сме си поставили и цели зa нови кредити, които ще увеличават инвестициите в енергийна ефективност, възобновяеми източници и електромобили. Само през първата половина на т. г. тези инвестиции доближават 75 млн. евро и се увеличават с всеки месец. КВС България ще продължи да инвестира в българската икономика, защото сме убедени, че тя ще бъде по-конкурентна и успешна, като се фокусираме върху възможностите за устойчивост.

Други от Интервюта

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

Йонко Мермерски: Описват Доналд Тръмп като неадекватен, а той си е съвсем на място

С ракетите от Украйна срещу Русия Байдън или прави капан на Тръмп, или му дава коз за преговори Когато бизнесът работи на принципа на меритокрацията, а не на квотите

Камен Колчев: Съветвам да не инвестирате в имоти, при влизане в еврозоната цените ще паднат с 10-20%

Ако имахме добре работеща държава,  икономическите ни показатели щяха да са като на Естония и на Полша, казва председателят на Съвета на директорите на "Елана финансов холдинг" В САЩ 50%

>