Топагроном: Пилеят милиони за изборите, а пари за знаков фонтан в Пловдив няма
Три години не стигнаха на сегашната общинска управа на Пловдив да намери място и да подкрепи проекта "Фонтанът с ябълката". В същото време се мятат милиони по време на предизборната кампания, леят се обещания, но за скулптурата, която символизира плодородието на Тракия, нито дума.
Това написа известният агроном Красимир Кумчев. Той и изявеният скулптор Цвятко Сиромашки три години чакат местната власт да придвижи проекта им.
"Мисля си каква е причината за мотаенето. Ами няма нищо за усвояване", огорчен е Кумчев.
Още през май м.г. той и Сиромашки внесоха новия проект в общината и чакаха оттам одобрение. Но това не се случи.
Първоначално двамата предложиха Фонтанът да бъде зад Джумая джамия, но това срещна съпротива. Тогава се съгласиха композицията да е на най-горната площадка до бившето бирхале "Каменица".
Сиромашки обясни, че ябълката ще е от месинг с тегло 2 тона ще се превърне в един от новите символи на Пловдив.
"От самата община ни посочиха новото място, което също е добро. Ябълката ще направи хубав контакт с главната улица и тепето", обясниха двамата. Но така и не получиха зелена светлина.
Според тях Ябълката ще стане любимо място за срещи на младите пловдивчани.
Двамата представиха проекта си на 25 февруари 2021 г. Тогава 45 знакови лица, между които музикантът Теодосий Спасов, художникът Васил Стоев, журналистката Нери Терзиева (светла й памет!), братя Аргирови и адвокат Емилия Недева, застанаха зад идеята. Първоначално се предвиждаше композицията да е с височина 2,7 м и да бъде разположена на ул. "Константин Иречек", до Джумая джамия. Представляваше голяма ябълка, от която тече вода на каскаден принцип, а в долната част има резен от плода.
"Ябълката е символ както на плодородието на Тракийското поле, така и на първото познание. Водата пък олицетворява река Марица", обясни Сиромашки.