Откриха в кръвта на столетници тайната на дългия живот

14.10.2023 16:14 Любомира Николаева

Изследване установява, че хората, доживели стотния си рожден ден, са имали по-ниски нива на глюкоза, креатинин и пикочна киселина от 60-те си години нататък

Глобалното увеличаване на продължителността на живота доведе до безпрецедентно нарастване на дела на много старите хора. Застаряването на населението всъщност е едно от основните постижения на човечеството, предизвикателството е все повече от годините живот да преминават във възможно най-добро здраве.

Стотици научни колективи търсят чрез различни методики тайната на доброто здраве в напреднала възраст и дълголетието. Последната публикация с амбиция да посочи маркери, които подсказват шанса човек да прехвърли век живот, е от шведско проучване. То намира отговор на загадката в кръвта на дълголетниците. Швеция е сред държавите със завидна продължителност на живота и бързо нарастващ брой столетници. За последния половин век навършващите 100 г. са се увеличили над 20 пъти.

Според изследователите въпреки индивидуалните различия в начина на живот и здраве днешните столетници имат сходни резултати от кръвни тестове по показателите, които говорят за диабет, бъбречно увреждане и сърдечносъдово здраве. Проучването анализира в специализираното издание “Геросайънс” здравето на над 44 хиляди души, родени между 1893 и 1920 г. които са били на възраст между 64 и 99 години, когато кръвните им проби са тествани за първи път. След това са проследявани, докато наближат 100-годишна възраст. До тези впечатляващи години достигат 2,7% от извадката.

Изключителното дълголетие е резултат от сложно взаимодействие на различни предпоставки, които не са изучени достатъчно. Със сигурност включва генетично предразположение и фактори на начина на живот.

Анализът на шведския екип сравнява 12 молекули в кръвта, свързани с метаболизма, възпалението, работата на черния дроб и бъбреците, които са били свързвани със стареенето и смъртността в предишни проучвания.

Учените от Каролинския институт са се съсредоточили върху общия холестерол и кръвната захар като маркери на метаболизма, пикочната киселина, показваща нива на възпаление, както и върху ензими, показателни за здравето на черния дроб, и креатинина като мярка за работата на бъбреците.

Изследователите са проверявали и количествата на албумин и желязо в кръвта. С изключение на чернодробните ензими и албумина всички останали молекули са свързани с вероятността човек да стане столетник.

Оказва се, че супердълголетниците имат по-ниски стойности на три ключови съединения. Онези, които са доживели стотния си рожден ден, са имали по-ниски нива на глюкоза, креатинин и пикочна киселина от 60-те си години нататък, обяснява д-р Карин Модиг от Каролинския институт, който е инициатор за проучването.

Наднормените нива на креатинина и пикочна киселина са характерни за хроничното бъбречно заболяване, а високата глюкоза - за диабета.

Много малко от столетниците са имали ниво на глюкоза над 6,5 - границата, над която се говори за диабет, по-рано в живота си или ниво на креатинин над 125. Изследователите са проследили и общия холестерол и желязото. Резултатите за холестерола, смятан за класически сърдечносъдов убиец, поднасят изненада: възрастните с най-ниски нива на общ холестерол и желязо имали по-малък шанс да достигнат 100 г. от тези с по-високи стойности.

Въпреки че разликите между групите в проучването са били малки в някои случаи, изследователите смятат, че въпреки това констатациите предполагат “потенциална връзка между метаболизма, храненето и дълголетието”.

Учените обаче не се ангажират с препоръка на конкретни фактори за начина на живот или гени, отговорни за “благоприятните за супердълголетие” кръвни показатели.

Въпреки че вероятността може да играе роля за достигане на 100-годишна възраст, разликите в стойностите на биомаркерите повече от едно десетилетие преди смъртта предполагат, че генетични фактори и/или фактори на начина на живот, отразени в тези нива на биомаркери, също могат да играят роля за изключително дълголетие, пишат учените.

Според екипа обаче е логично да се мисли, че фактори като храненето и приема на алкохол играят роля в една или друга посока в зависимост от здравословните норми. За прогнозата за дълголетието може да е от полза проследяването на бъбречните и чернодробните маркери, глюкозата и пикочната киселина след 6-ото десетилетие от живота.

Други проучвания съобщават, че столетниците не са толкова хомогенна популация с по-добро здраве от хората, които не доживяват тази възраст. Например италианско проучване на 602 столетници ги класира в 3 подгрупи с различни здравни профили. Кръгло 20% са отличници, 33% са със средно здравословно състояние, а 47% са в лошо здраве. Подобни данни има и от германско проучване, което степенува столетниците в 4 групи според здравето им.

ЛЮБОМИРА НИКОЛАЕВА

LNikolaeva

@24chasa.bg

Facebook:

24 часа

Други от Сила за живот

Пленен от курорта Вили Костенец, Вазов възкликва: Тук сякаш Бог е друг!

През социализма летовището се казвало Георги Димитров Минералната вода лекува периферните нерви, опорно-двигателния апарат, гинекологични болести и дихателните пътища

Скучна работа? Качва ни неусетно на “колелото на хамстера” и прегаряме

Това е специфичен бърнаут, който се свързва с всекидневната рутина, изчерпана връзка или липса на мотивация, но има решение Всекидневната рутина, работните ангажименти

Истинският мед боцка гърлото, ако оставя само тежка сладост, е менте

Европа се наводни от фалшив, при нас влиза и от Украйна, а България пак прави опит да спре вноса Внимателно да се чете етикетът на буркана, преди да се купи

Бързо при лекар, ако се усмихвате трудно, не можете да вдигнете ръка или не изговаряте някои думи

Това са най-честите симптоми на инсулта - ако продължат само няколко минути, дават сигнал за бъдещи инциденти Изведнъж нямах никакъв контрол над тази ръка - беше малко страшничко

Предпазва ли червеното вино от рак на червата, търсят още доказателства

Английски учени тестват негова съставка върху хора, при които има риск да се разболеят. Ресвератролът е естествено съединение, което се намира предимно в червеното грозде, боровинките

>