Знаете ли кой създаде касетата? Българинът Димитър, избягал на Запад

14.10.2023 13:15 Росен Петров
Димитър Чернев с изобретения от него слънчев хладилник СНИМКА: ЛИЧЕН АРХИВ
Касети

Брилянтен учен, Чернев е направил и прочутия слънчев хладилник, спасил стотици хиляди животи в Африка

Кой е усмихнатият мъж, който ни гледа от тези снимки? Това е известният по света и почти неизвестен у нас учен проф. Димитър Чернев. Какво толкова е изобретил? Ами например магнетофонната “компакткасета”, онази същата, на която поне моето поколение слушаше музика на “касетъчни касетофони”. Но да караме подред.

Съдбата на Димитър Чернев започва съвсем обичайно. Той е роден във Варна през 1930 година, а през 1952-а завършва електроинженерство в София. И тук следва първият проблясък на гения му на изобретател.

При дипломирането си

само на 22-годишна

възраст

представя “електромагнитен запис върху целулоиден носител” - технология, която в този период (според някои това негово изобретение е от 1955 г.) е разработвана в света само от две западногермански фирми, като едната е могъщият концерн BASF. Изобретението му обаче минава някак си тихомълком и той започва работа като техник в телефонната централа в Стара Загора, а после в БНР - радио “София”. Причината за това е фактът, че баща му е бил деец от БЗНС “Никола Петков” и е “засегнат от мероприятия на народната власт”.

Все пак през 1956 г. Димитър Чернев печели конкурс и започва работа в Българската академия на науките - БАН. Заради съдбата на баща си и вероятната липса на научно бъдеще у нас младият Митко използва една командировка в ГДР и емигрира в Западна Германия. След това заминава за САЩ, където реално започва бурната му научна кариера. Там гениалните му способности са оценени от самия д-р Денис Габор, който го прави свой асистент в Станфорд. А кой е Денис Габор? Това е бъдещият лауреат на Нобелова награда по физика и автор на теорията за холограмата.

Скоро българинът в екип с д-р Нийл и д-р Ешке създава магнетофонната “компакткасета”. Следва поредица от научни разработки в най-престижните американски технологични институти (в Масачузетс и Калифорния) и още по-големи достижения.

Димитър Чернев ще създаде катодна тръба (кинескоп)

със специфични параметри за предаване на изображения с изключително висока резолюция, а годината е едва 1958. Но всъщност този “суперкинескоп” и “касетата” не са най-важните изобретения на Чернев.

Той има големи постижения в “космическите, лазерните технологии и новите енергийни източници”, които са използвани от НАСА в мисии до Венера, Марс и Луната. Особени са заслугите му за създаването на марсоходите и предаването на изображения от спътници чрез лазерни технологии. Брилянтният учен регистрира над 60 патента, но това не е точната цифра, тъй като голяма част от работата му е засекретена. По света обаче става известен с нещо друго, което

ще му донесе голяма популярност и името Спасител на Африка

През 1974 г. Димитър Чернев създава прочутия слънчев хладилник, който работи на основата на природните зеолити. Това изобретение ще спаси стотици хиляди човешки животи заради възможността за съхранение на лекарства при ниски температури в територии без критична инфраструктура и ще промени живота на милиони хора.

След 1989 г. Димитър Чернев възстановява българския си паспорт и обича често да пътува до Варна, където си купува жилище. Помага на много български учени и институти в областта на експерименталната физика и минералогията. Отива си тихо и спокойно от този свят на 5 септември 2012 г.

Защо ви разказвам тази история? Защото Димитър Чернев е велик учен, за когото необяснимо защо у нас почти не се говори. Той наистина е работил най-вече извън България, но е направил много за това името “българин” да звучи гордо и престижно. Такива красиви български умове заслужават за тях да знаят повече хора.

(От фейсбук)

Други от Възход и падение

Иван Христов за проблема с алкохола: Бях на 3 уискита преди 9 сутринта

"През по-голямата част от живота ми между 29 и 31-годишна възраст почти нямаше ден да съм бил напълно трезвен. Започвах да пия от сутринта!" Това признава продуцентът Иван Христов в кратко видео в

Мариан Бозуков станал артист преди 40 г. с монолог на родопски диалект, сега се върна в Смолян като директор на театъра

Влюбил се като кандидат-студент в Мария Сапунджиева, срещата с втората му съпруга Даниела продължила 21 г., след смъртта й не искал да е в София, напомняла му за нея "Животът е кръговрат - върнах се

Ралица Паскалева избира новия Димо Алексиев

Продуцентите на "Игри на волята" се допитват до Ралица Паскалева с кого иска да бъде на екран през следващата година като водещ до нея. Това се случва

Евгени Минчев: Обичам и съм обичан истински, осъзнато, без заблуди

В момента обичам истински и съм обичан истински, осъзнато, без заблуди. Всички преди това са ме разочаровали. Преди 12 години направих грешката да съм българин, оттогава - не

Дарина Радева без етикета “дъщеря на президента” влезе ударно в Народния с втора добра роля - на бивша манекенка

Дъщерята на президента Румен Радев влезе ударно в Народния с втора роля, играе бивша манекенка Драматургът Юрий Дачев: Вече е титуляр в моето представление, изключителна е

>