Минимална заплата 933 лв. отключва сценарий с дълбоки промени в училищата

13.10.2023 09:32 Георги Ангелов, старши икономист, “Отворено общество”

Педагогическите специалности в университетите трябва да станат привлекателни като медицинските

Да спрем да се рекламираме като дестинация с евтина работна ръка, призова премиерът тези дни покрай вдигането на минималната работна заплата до 933 лева. Вместо това да привличаме инвеститори с високо качество, висока добавена стойност и добре подготвена работна ръка. Това конкретно

послание на премиера беше насочено най-вече към работодателите,

които са против вдигането на минималната заплата – но всъщност ще се изискват много по-мащабни усилия, за да се случи тази цялостна трансформация на икономиката.

Казусът с минималната заплата е интересен, защото за първи път тя се определя без административна и политическа намеса. За първи път имаме формула, която дефинира най-ниското заплащане по обективен критерий, вместо политици, чиновници и синдикати да се намесват на пазара на труда. Формулата за минималната заплата изисква тя да е 50% от средната – и именно затова се вдига с близо 20%, защото и средната заплата се вдига доста бързо последните 2 г. С други думи, минималната заплата следва пазарните развития, а не ги причинява, нито ги изкривява.

На трудовия пазар имаме структурен дефицит на кадри и растяща конкуренция между работодателите за тях.

Това е точно обратно на ситуацията от първите две десетилетия на прехода, когато имахме огромна безработица и работодателите винаги можеха да наемат колкото искат работници дори и на ниски заплати. Много работодатели си спомнят с умиление за този период на евтин и изобилен труд и не искат да приемат, че ситуацията се е променила и това време няма да се върне.

Затова се съпротивляват на вдигането на заплатите, но не могат да спрат тенденцията.

Пазарът изисква високи заплати и това няма да се промени

Нещо повече, България все повече се интегрира в европейския пазар, който е един от най-богатите в света с изключително високи заплати. Това оказва конкурентен натиск за вдигане на доходите в България. Пример – минималната заплата в страни като Германия, Нидерландия, Белгия и Ирландия е 2000 евро, т.е. около 4 хиляди лева. 4000 лева е минимална заплата, не средна! Естествено, че българите се сравняват със заплатите в Германия и искат по-високо заплащане. И ако не го получат, просто могат да отидат да работят в Германия.

Така че интегрирането ни в европейския пазар неизбежно ще повишава заплатите. Влизането в еврозоната и Шенген са такива големи крачки на интеграция, които ще доведат до допълнителен тласък за вдигане на доходите.

В страните от региона, които влязоха в еврозоната, заплатите се вдигнаха значително – например Литва влезе в еврозоната през 2015 г. със средна заплата от едва 800 евро на месец, а в средата на 2023 г. средната заплата вече надхвърли 2000 евро на месец. Естония също наближава 2000 евро на месец, а Словения вече надминава 2200 евро на месец.

Влизането ни в еврозоната и Шенген и интеграцията ни с богатите западни страни ще даде тласък на заплатите и ще е трудно да привличаме инвеститори с обещание за ниски заплати. Тогава с какво да привличаме инвеститори?

Един възможен отговор е ирландският модел – там се привличат инвеститори с ниски данъци, високо ниво на образованието и отлична бизнес среда, но заплатите са високи. Т.е. сделката с чуждите инвеститори е ниски данъци срещу високи заплати.

Ако отворим сайта на Ирландската агенция за чужди инвестиции, там акцентират на образованата работна ръка, модерната инфраструктура, бизнес средата, доброто качество на живот и интеграцията в европейския пазар. Това е, което трябва да постигнем и в България.

Ключово значение има човешкият капитал, или с други думи образованието. А там

най-важен е учителят

Изследванията показват, че едно и също дете, ако попадне на добър учител, може да постигне много в живота – което не се случва, ако попадне на слаб учител. През последните години България направи една стъпка напред, като повиши заплащането на учителите, което повишава привлекателността на професията. Преди десетилетие в педагогическите специалности привличаха ученици със сравнително нисък успех – например в направление “Педагогика на обучението по…” средният успех беше 4,57 през 2013 г., но сега вече наближава 5. Така че имаме известно подобрение, макар че все още педагогиката не е сред топспециалностите.

Но в някои страни като Финландия са още по-радикални – там за учители се приемат само отличници. Който иска да е учител и да работи с деца, трябва да е сред най-добрите ученици и студенти в страната. При нас такива са медицинските специалности – там средният успех на приетите е 5,58. Трябва да се стремим към същото и по отношение на педагогиката. Да привличаме най-амбициозните и най-успешните ученици и студенти да стават учители.

И, разбира се, трябва да се учи повече, особено математика – в България децата учат най-малко заради

изключително дългата лятна ваканция

Тя отговаря на една аграрна икономика от ХIХ век, но не и на ХХI век. И трябва да решим кардинално въпроса с отпадането на деца от училище. Всяко дете трябва да ходи на училище, а преди това и на предучилищна – това изисква най-после да се реши въпросът с детските градини в градове като София.

Както виждаме, в Ирландия освен за качеството на работната сила се говори и за инфраструктурата, бизнес средата и качеството на живот, както и интеграцията в европейската икономика. Това са също много важни фактори за привличане на нови инвеститори. По тези въпроси определено има какво да се направи – всеки се сеща за недовършените магистрали в Северна България, но проблемът е много по-мащабен и включва поддръжката на пътищата, нуждата от по-високи тол такси за камионите, липсата на мостове на Дунав и т.н.

Каква е ролята на бизнеса? Той също ще трябва да инвестира повече – както в обучение на персонала си, така и в повишаване на производителността на труда. Защото тя основно зависи от наличието на повече капитал, по-нови и модерни машини и оборудване. Високите заплати изискват повече инвестиции от страна на бизнеса и от страна на държавата.

Други от Анализи

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

Го бараме Трамп

Как на Балканите викат духовете на великите сили Един призрак броди из Западните Балкани - призракът на тръмпизма. Този дух тръгва от Вашингтон, спира в Будапеща, пие едно кафе в Белград и разбира се

>