Пробиотик с магарешко мляко помага при проблеми с дишането, засилва имунитета
11 български фирми от различни краища на страната бяха припознати от двама министри - на иновациите и растежа Милена Стойчева и на икономиката - Богдан Богданов, като смели, иновативни и с потенциал да са лицето на България. Собствениците им са предприемачи, мотивирани да развиват устойчив бизнес с добавена стойност.
А те са компаниите, които “24 часа” отличи в 9-ия си пореден национален конкурс “Големите малки”.16-те фирми грабнаха авторитетното жури с иновативни системи за пожароизвестяване, играчки, които могат да се ползват под наем, безводна козметика, пробиотици от магарешко мляко, производство на различни продукти от киви и др. Наградите си - чек за реклама на стойност 10 000 лв. в платформите на “Медийна група България”, получиха на церемония в “София Тех парк” във вторник. За първи път тази година “24 часа” връчи и 5 поощрителни приза - възможност за реклама на стойност 5000 лв. Партньори на “24 часа” в конкурса са Пощенска банка, Българската агенция за експортно застраховане, А1 България, Visa, “Дънди прешъс металс”, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и “София Тех парк”. А следващите дни четете и за останалите победители.
Произвежда го “Г и Г Фарм”, няма аналог в света
Мнозина знаят, че лечебната сила на магарешкото мляко е известна от дълбока древност и че Клеопатра се е къпала в него. Но този продукт днес преживява истински ренесанс и фермите за отглеждане на магарета дори у нас вече не са рядкост.
Млякото е уникално и защото е хипоалергенно и може да се консумира дори от бебета, алергични към други видове.
Преди всичко обаче то е мощен имуностимулант и успешно се бори с респираторни заболявания
А пандемията и усилията да се справим с последиците от коронавируса засилиха още повече популярността му.
Фирма “Г и Г Фарм” е част от тази нова тенденция, но тя не само отглежда магарета, които дои, а прави от млякото уникални лечебни продукти.
Например бонбони с натурален вкус от лиофилизирано магарешко мляко с доказан ефект върху възпаления на горните дихателни пътища и кашлица.
Или хранителни добавки с добавени билки, които се превръщат в най-мощния имуномодулатор и са благоприятни при различни заболявания.
Пробиотик, който е комбинация от лактобацилус булгарикус и магарешко мляко, е именно един от продуктите
с уникален ефект за човешкото здраве,
включително и за последиците от коронавирусно заболяване. Той е на практика без аналог в световната диетология и профилактика и е разработен съвместно с научно-производствения екип на акад. Мария Балтаджиева и с нейните щамове.
Продуктът вече се изпитва от китайски, испански и германски научни звена и компании. Затова от екипа на фирмата смятат, че оптимизмът им е реалистичен и този, както и останалите им продукти ще заемат важна роля в световната медицина.
Всичко започнало едва преди 3 години, когато управителката Гергана Стоева
си купила две магарета и започнала да ги отглежда в софийското село Желява.
Лека-полека увеличила бройката до 60. Издоеното мляко обаче ставало все повече и първоначалното замразяване вече не било достатъчно.
“Разрових се в интернет, видях, че има и други начини за съхраняване, и така стигнах до Института по криобиология на Селскостопанската академия и с проф. Илиана Начева решихме да лиофилизираме магарешкото мляко”, разказва Стоева.
Това е процес, при който млякото се втвърдява и трае много повече, но без да губи нищо от вкусовите и лечебните си качества.
После ѝ хрумнало да прави бонбони, а среща с Атанас Балтаджиев - син на акад. Балтаджиева, предопределила разработката на пробиотик с добавка на щам от българското кисело мляко.
Продуктите се продават изключително по интернет и Стоева казва, че има вече постоянни клиенти, на които ги изпраща с куриерска фирма. Направила е и електронен каталог с професионални снимки и текстове.
А тепърва ще подписва договори за износ в Дубай, откъдето има интерес. Когато приключат изпитанията в чужди лаборатории, очаква да има поръчки и от тези държави.
Така след 5 години фирмата може да се разрасне с още по-голяма ферма, която да произвежда и изнася повече и по-разнообразни продукти от магарешко мляко.