Проектът за АЕЦ “Белене” отново ще бъде спрян, но май е завинаги (Oбзор)
АЕЦ “Белене” престава да е национален обект - в сряда правителството взе това решение и възложи на министъра на енергетиката да предприеме действия за прекратяване на обявената от НЕК процедура за избор на стратегически инвеститори. Държавната компания трябва да уведоми предпочетените кандидати за решението.
Потенциалните кандидати, които бяха класирани в т.нар. кратка листа, са Китайската национална ядрена корпорация (CNNC), “Атоменергопром” - дружество на руската компания “Росатом”, Корейската хидро-ядрена корпорация, френската “Фраматом” и “Дженерал Електрик” от САЩ.
Самата процедура беше обявена през март 2019 г., а индикативният срок за приключването ѝ се планираше да продължи 12 месеца, считано от датата на публикуване на поканата в Официален вестник на ЕК.
От правителствения пресцентър в сряда съобщиха, че Министерският съвет е отменил решение на правителството от 2018 г., свързано с бъдещата ядрена централа “Белене”. На 29 юни 2018 г. кабинетът “Борисов 3” приема въпросното решение. А с него пък бе отменено такова на кабинета “Борисов 1” от 2012 г. за спиране на проекта “Белене”.
Той бе размразен през 2005 г. от правителството на Симеон Сакскобургготски, което обяви АЕЦ “Белене” за обект с национално значение и реши да има преговори с потенциални инвеститори и производители на оборудване.
Последната процедура за избор на стратегически инвеститор замря през 2020 г. по време на пандемията в момент, когато кандидатите трябваше да се запознаят с документацията по проекта “Белене”, за да подготвят окончателните си оферти.
Пак по това време - на 18 юни 2020 г., три компании от късата листа подписаха споразумение за създаване на консорциум за “Белене”. При условие че руската държавна корпорация “Росатом” бъде избрана за стратегически инвеститор в проекта, то “Дженерал електрик” щеше да се счита за партньор с турбогенераторната инсталация и оборудването на машинна зала, а “Фраматом” щеше да достави оборудването за автоматизираните системи за управление на технологичните процеси.
На 22 август тази година при посещението си в България по покана на премиера Николай Денков украинският президент Володимир Зеленски заяви желанието страната му да купи произведеното и складирано на площадката на АЕЦ “Белене” оборудване за два блока. Така че е възможно голяма част от оборудването, оценено на 1 млрд. евро, да замине за Украйна.
Развитието на ядрената енергетика у нас властта вече свързва с изграждането на VII и VIII блок на АЕЦ “Козлодуй” по американска технология.
Разговорите с “Уестингхаус Електрик” започнаха още по времето на кабинета “Орешарски”. През март тази година бе подписан меморандум между американската компания и АЕЦ “Козлодуй - Нови мощности”, която е проектната компания за новите блокове. На 15 юни тази година “Уестингхаус Електрик” подписа и договор с проектната компания.