Денков заговори на Австрия и за енергетика, за да ни пусне в Шенген (Обзор)
За подкрепата на ДПС: Не е важно дали котката е черна, или бяла, а да лови мишки
Нови мотиви защо Австрия трябва да пусне България и Румъния в Шенген добави премиерът Николай Денков, докато отговаряше на въпроси във фейсбук по повод четвъртия завършен месец на ротационния кабинет. Ако махне ветото си, Виена ще свали цените на стоките, които внася, и ще си гарантира по-добра енергийна сигурност, бе посланието му от вчера.
България е износител на ток, през нас минава и част от газа за Централна Европа.
Австрия блокира членството на България и Румъния за Шенген с искане цялата система да бъде променена заради нелегалните мигранти. Затова и досега фокусът на България бе да докаже, че е затегнала контрола - последно вътрешният министър Калин Стоянов отчете над 160 хил. пресечени опита за нелегално преминаване на границата ни от началото на годината. Отделно Денков, който бе във Виена преди седмица, настоя пред австрийците, че премахването на граничния контрол между България с Гърция и Румъния ще освободи ресурс, който да се пренасочи за охрана на границите със Сърбия и Турция, където натискът е най-силен.
В Австрия също имат проблем с инфлацията и цените на храните. Това не е проблем само за България, а за целия свят. Това забавяне, което имаме на границите между България и Румъния, след това Унгария и Австрия - то оскъпява цените. Така че, ако Австрия иска да си намали цените на хранителните стоки, да премахне тези ограничения, така че
камионите да не трябва да чакат
Отделно е енергийната сигурност, каза Денков. И пак подчерта, че се надява аргументите ни да бъдат чути.
Ако, разбира се, без логически аргументи има негативно решение, тогава ще мислим, добави премиерът. Ден по-рано след срещата си в “Евксиноград” той и румънският му колега Марчел Чолаку загатнаха, че имат съвместен план Б, ако не падне ветото за Шенген. Сред идеите е България и Румъния сами да премахнат граничния контрол помежду си и да заведем дело срещу Австрия и Нидерландия.
Денков коментира и световната тема №1. Той предупреди: Ако конфликтът в Израел продължи, това ще се отрази на цените през идващата зима.
Няма никакво съмнение, че конфликтът, който виждаме в Израел, е свързан с конфликта в Украйна и с това, което виждаме като серия от преврати в Африка. Има много сериозна
координирана акция за дестабилизиране на света в момента
Това е начин да се измести фокусът от нападението на Русия над Украйна и да се разпредели това напрежение върху по-големи части от света, убеден е той.
А на въпрос дали България може да е посредник между палестинците и израелците, след като поддържа добри отношения и с двете страни, отвърна: Да, бихме се опитали, имаме българско присъствие, знаете и Николай Младенов е много активен в диалога между двете държави, така че ще се опитаме. Бившият ни външен министър бе специален пратеник на ООН за върховен представител за израело-палестинския конфликт.
Бюджетът за 2024 г. ще има леко забавяне, обяви още Денков. Не било най-подходящо депутатите сега да излязат във ваканция, прекъсването на работата им заради предизборната кампания отлага приемането на данъчните закони, които пък предхождат внасянето на бюджета.
Именно на предизборната ситуация Денков отдаде и нападките към кабинета. Колкото до оценките от г-н Борисов и други политици - намираме се в предизборна ситуация, партийните лидери обикалят страната, опитват се да нахъсат актива си и това е един от начините да го направят, обясни той.
Няма значение дали е черна, или бяла котката, важното е да лови мишки - така пък коментира подкрепата на ДПС за реформите на управляващото мнозинство.
Няма причина да се сменят министри, отсече Денков. Вършели добре работата си, но някои просто не я афиширали толкова по медиите.
Шефът на австрийския парламент видя как пазим границата с Турция
За първи път от 15 години председател на австрийския Национален съвет дойде на посещение в България - Волфганг Соботка е у нас по покана на българския си колега Росен Желязков. Подобна визита не е имало от 2007 г. и идва в момент, в който България опитва да убеди Австрия и Нидерландия да преосмислят спирачките, които ни поставят за влизането в Шенген.
Ден преди пристигането на Соботка румънският и българският премиери Марчел Чолаку и Николай Денков се срещнаха в Гърция и единодушно заявиха очакванията си двете страни да бъдат допуснати през декември.
Суботка пък припомни, че позицията на Австрия не е срещу България, а е за промяна в начина на функциониране на шенгенското пространство.
Посещението му започна от българо-турската граница, в района на КПП Капитан Андреево, където заедно с Желязков наблюдаваха в реално време обработването на документите и граничния контрол на преминаващите превозни средства и лица. Двамата разгледаха от хеликоптер оградата на сухоземната граница с Турция, както и системите за наблюдение.
С увеличение с над 75% на наказателните производства, свързани с трафика на хора, и с 30% на осъдителните присъди се отчете главният секретар на МВР Живко Коцев. Той се похвали с доброто противодействие срещу нелегалната миграция.
“Ценим високо усилията на България за опазването на външната граница на Европейския съюз”, заяви шефът на австрийския парламент, преди да отиде в Народното събрание за среща с депутати.
“Хилядите опити за нелегално преминаване у нас, които бяха цитирани и които са предотвратени, показват, че предизвикателството е огромно и това е общоевропейски ангажимент. Вярвам, че ще бъде оценено, че се справяме по най-добрия възможен начин с помощта на нашите партньори от ЕС”, изтъкна Желязков, изразявайки и своите очаквания за премахване на австрийското вето.
По-късно през деня председателят на австрийския парламент се срещна и с премиера Николай Денков.