5 години се гради инвестиция у нас, по света - 18 месеца
Чужди компании се ориентират за нивото на образованието, като питат колко лаборатории за изкуствен интелект има тук
Средно 5 години отнема на една компания да организира и подготви инвестицията си в България, а в случаи, в които трябва да се направи производство в големи мащаби, може да отнеме и повече време. Средният срок по света за подготовката на подобно нещо е 18 месеца и
загубата на време е една от основните причини
макар и не единствена, за да сме зле представени на световната инвестиционна карта. Това е един от изводите от дискусията, на която бе представено новото изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ) за икономическите центрове в България.
Според участниците в дискусията - Владислав Кънчев от “Тракия икономическа зона”, Любомир Станиславов от “Аутомотив клъстер” и Иван Русев от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии, технологиите се променят толкова бързо, че срокове от няколко години, за да се вземат всички разрешения, да се проучи пазарът на работна сила и да се организира производство, са чиста загуба на време и до голяма степен
обясняват незавидното положение на България на инвестиционната карта
Според Лъчезар Богданов, старши икономист на ИПИ, е крайно време България да създаде писани правила за осигуряване на държавна помощ за инвеститорите или ако не е възможно - да оповести, че такава не се отпуска. Липсата на такива правила например е до голяма степен причината за отказа на “Фолксваген” преди 3 години да открият завод в България, каза Богданов.
Според Любомир Станиславов всички държави около нас предлагат държавни помощи за инвеститори особено за производствена дейност. Но предварителното оповестяване на тези помощи и на правилата, по които се определят и отпускат, би бил ключът за отпушване на инвестициите.
Иван Русев даде пример с чуждестранен член на тяхната асоциация, който решил да открие офис с 50 служители в голям български град. Когато отишъл в общината да попита каква помощ може да получи, там му казали, че може “да получи нещо”,
ако поеме ангажимент да работи поне 8 години
“Разбира се, той ще има нужда от български офис и за повече от 8 години, но просто откри такъв в София, а не в този град”, каза Русев.
Образованието на работната сила е другият фактор, който е сред определящите дали един инвеститор би предпочел България и конкретно регион в нея, или би отишъл другаде.
Според Иван Русев в IT бранша е нещо нормално предприемачите, които не познават България, да питат
колко лаборатории за изкуствен интелект има в тази държава
“Ако им кажеш, че са десет или петнайсет, те веднага ще проверят колко са в Полша или в друга държава от нашия регион и тогава чак ще си направят сметката дали да идват и да търсят служители тук, или не”, обясни той.
Много от потенциалните инвеститори в икономическата зона около Пловдив напоследък имат изисквания примерно 30 или дори 50 процента от тока, който им се доставя, да е “зелен”, каза Владислав Кънчев. Това според него е определящо за много инвеститори наравно с нуждата от добра пътна свързаност, достъпа до природен газ, вода и добри телекомуникационни връзки.
Намирането на квалифицирана работна ръка
е също сред важните основания за един чужд предприемач да избере България или не
за откриване на свое производство или офис.
Ситуацията в това отношение у нас не е никак добра. Според Иван Русев предприемач от техния бранш решил да открие в България софтуерна фирма с около хиляда служители. След много перипетии успял да назначи с помощта на синя карта и 15 души от бившите съветски републики. Когато след време се срещнали, се похвалил, че това се оказали 15-те най-добри негови служители.