COVID връща филтъра в училище: сутрин мерят температура и гледат за болно гърло на децата

10.10.2023 10:57 Константина Костова
В предишни ковид вълни учениците бяха тествани за вируса.

Строг контрол за допускане на децата започва в яслите, детските градини и училищата заради ръста на заразени с COVID-19.

Дали детето има висока температура, болно гърло, хрема, секрет от очите или кожни обриви, ще проверява медицинският специалист на входа на училището. Тези със симптоми няма да бъдат допускани в час. Указанията са изпратени от Столичната регионална здравна инспекция до директори на училища и детски градини.

“Специално внимание следва да се обръща на ежедневното наблюдение на здравословното състояние на децата”, гласят инструкциите.

Ако за ученик или дете от градина се установи, че е болно, то

трябва да бъде върнато на родителите, разпореждат от РЗИ.

Ръст на заразените се наблюдава от няколко седмици. На места преподаватели и училищни директори започват да обмислят въвеждане на онлайн обучение. Някои директори дори дават на родителите

да попълнят отсега декларации, че са съгласни децата им да се обучават онлайн, научи “24 часа”.

“Когато поради извънредни обстоятелства присъственият образователен процес в училището е преустановен само за една или повече определени паралелки, след заповед на директора на училището обучението на учениците в нея се осъществява - доколкото и ако е възможно, от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии”. Това писмо е изпратила до столичните директори шефката на регионалното управление на образованието в София Ваня Кастрева в петък.

В Пловдив вече четири паралелки минаха на дистанционни уроци

“Във всеки един от тези класове има по един заболял ученик. Съобразно мерките за борба с COVID всички деца от паралелката се карантинират за 5 дни и се обучават онлайн”, обясни д-р Тяна Учорджиева-Грозева от РЗИ.

“Имаме протокол отпреди 2-3 години, разписан е много подробно, трябва обаче да си го припомним. Ако дете е карантинирано, карантинираме цялата паралелка”, разказа за “24 часа” директорът на столичното 51-о средно училище “Елисавета Багряна” Асен Александров, който е и председател на сдружението на директорите в средното образование.

Според него обаче, ако в понеделник поставят диагнозата на дете, което

не е било в контакт със съучениците си 48 часа, не е необходимо да се вземат мерки

за съучениците му от класа.

Директор Александров не е задължавал родителите да подписват декларации, че са съгласни да се премине към онлайн обучение при необходимост. Не го е правил и преди, в периода на пандемията. Признава обаче, че големият проблем е с първокласниците, защото децата сами не могат да се оправят и родителите трябва да търсят начини както да намерят кой да гледа малчуганите вкъщи, така и да им осигурят помощник за дистанционните уроци.

Декларации не са подписвали и родителите на ученици от столичното 119-о училище “Акад. Михаил Арнаудов”, каза директорът и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов.

Имаме писмо с препоръка от РЗИ

да се засили дезинфекционният режим

В ситуация на COVID реагираме само на писмени заповеди и не проявяваме никакви своеволия, обясни и директорът на 107-о училище “Хан Крум” Данко Калапиш.

Здравните работници в учебните заведения и в детските градини трябва да обръщат специално внимание на хигиената на децата. Трябва да им покажат основните начини за миене на ръце, както и етикета на кихане и кашляне, инструктират още от регионалните инспекции.

Мерките срещу разпространението на вируса влизат в сила при всяко драстично увеличение на заразените. През предходните COVID вълни децата бяха задължени да са с маска по време на междучасията в коридорите. В повечето училища имаше различно начало на учебните занятия и различен график за междучасията за отделните паралелки. Учениците се обучаваха в ротационен режим, а храненето им в стола също се осъществяваше по график.

Не само новите подварианти на коронавируса разболяват в момента деца и цели семейства, напомнят лекарите. Сезонни и парагрипни вируси също са актуални тази есен.

Освен от новия COVID с кашлица, температура и силно главоболие има зачестили оплаквания от пациенти със стомашни болки, повръщане и диария, казват лични лекари. За грипа е рано.

Други от Докторе кажи

Проверяват кюстендилската болница заради отказан прием на дете

Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор” (ИАМН) Иванка Динева назначи извънредна проверка в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Д-р Никола Василев“ в град

Безплатни прегледи за туберкулоза в Перник

Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести (СБАЛББ) в Перник. Това съобщиха от лечебното заведение

Лудите сред нас

Нова парадигма: психично болните трябва да бъдат лекувани като останалите - в социума Всеки 8-и в България има отклонение Едва 2% търсят помощ, страхуват се от стигмата Вие нормални ли сте

Д-р София Ангелова: Не настоявайте да ви предписват антибиотик

"Препоръчвам на хората да си правят тестове за грип, преди да взимат каквито и да е мерки. За грип лечение имаме, за другите сезонни вируси - не. И в никакъв случай не настоявайте да ви се предписва

Гергана Николова: Пикът на грипа ще е след коледните празници

Като вируси за момента нямаме толкова положителни проби за грип, все още за ковид са повече, има различни респираторни вируси. Най-често е вирус със стомашни проблеми и кашлица

>