19 321 ваксинирани срещу COVID само за 12 дни - колкото за предходните 12 месеца

09.10.2023 22:02
Желаещите да се ваксинират се увеличават.
Опашки с желаещи за имунизация се извиват пред пунктовете

Пред пунктовете дори се извиха опашки след пристигането на препарата, който пази от новите варианти на омикрон

Веднага след идването на новата адаптирана ваксина срещу подварианта XBB 1.5 на омикрон българинът демонстрира жив интерес.

Само за 12 дни, откакто новата ваксина е у нас, тя е поставена на 19 321 души.

Почти точно толкова - 19 361, е броят на имунизираните за близо 12-те предходни месеца - от 25 ноември миналата година досега.

Желаещи имаше и през почивната неделя, в която 260 души си поставиха доза от ваксината - за сравнение през предходните неделни дни те трудно надхвърляха 20.

80 640 дози от новата ваксина на “Пфайзър” срещу COVID-19 бяха доставени у нас преди две седмици, а прилагането им стартира от 27 септември. Интересът към тях се забеляза още от следващия ден, когато през Регионалните здравни инспекции и лечебни заведения в страната преминаха 793 души. Това е драстичен скок в броя на желаещите, тъй като два дни преди започването на ваксинационната кампания едва 15 души се имунизираха в цялата страна в рамките на денонощие, сочи справка на “24 часа” в Единния информационен портал.

“Имаме движение на пациенти, повечето са възрастни хора, които са прекарали вируса, били са в тежко състояние и сега вземат правилни мерки”, разказа собственикът на верига лаборатории д-р Недялко Калъчев. Според него хората са започнали по-сериозно да се отнасят към профилактиката на сезонните вирусни инфекции.

“Като че ли посвикнаха, че ковид е част от тази есенна профилактика, което е обнадеждаващо”, коментира Калъчев.

Ръстът на желаещите да се ваксинират съвпада с осезаемото увеличаване на заразените с коронавирусната инфекция. Ежедневно Единният информационен портал регистрира между 200 и 400 новозаразени на денонощие. Най-много са в София, Бургас и Варна.

При всички случаи има голяма скрита заболеваемост, коментират медици. За разлика от периода на пандемията броят на тестващите се е значително по-малък.

Повод за притеснение засега няма, категорични са лекари. Коронавирусът протича със силно главоболие, болки в гърдите, температура, кашлица и отпадналост, но симптомите обикновено отшумяват за четири-пет дни.

“Сега протича леко, не дава усложнения, няма смъртност, хоспитализациите не са увеличени”, уточни и здравният министър проф. Христо Хинков този уикенд пред БНТ.

“Няма го този характерен признак при класическите варианти на загуба на обоняние, почти липсва. За сметка на това - главоболие, много силна отпадналост, температура, макар и невинаги във високи стойности, и много неприятна кашлица, която в началото започва като дразнене в гърлото, след това става много изявена, в отделни моменти човек почти не може да си вземе въздух”, обясни главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Други от Докторе кажи

Лудите сред нас

Нова парадигма: психично болните трябва да бъдат лекувани като останалите - в социума Всеки 8-и в България има отклонение Едва 2% търсят помощ, страхуват се от стигмата Вие нормални ли сте

Д-р София Ангелова: Не настоявайте да ви предписват антибиотик

"Препоръчвам на хората да си правят тестове за грип, преди да взимат каквито и да е мерки. За грип лечение имаме, за другите сезонни вируси - не. И в никакъв случай не настоявайте да ви се предписва

Гергана Николова: Пикът на грипа ще е след коледните празници

Като вируси за момента нямаме толкова положителни проби за грип, все още за ковид са повече, има различни респираторни вируси. Най-често е вирус със стомашни проблеми и кашлица

Д-р Димитър Николов: Атеросклерозата вече не е заболяване само на възрастните – все по-често я срещаме при хора между 30-40 г.

С фенестрирани стентграфтове до момента са спасени 12 души. Пациентът с първата фабрично произведена ендопротеза се възстановява отлично, твърди началникът на отделението по съдова хирургия в УМБАЛ

СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха от маймунската шарка

Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox

>