Проф. Вихра Миланова: Стигмата върху хората с психични заболявания може да доведе до изолация и срам, но и до тормоз и насилие

10.10.2023 07:00 Константина Костова
Проф. Вихра Миланова

- Проф. Миланова, в Световния ден на психичното здраве кажете - колко души са засегнати от психични заболявания у нас? И кое е най-честото психично заболяване, от което страдат?

- Приблизително 1 на 8 души има психично разстройство. Известно е, че 970 млн. души в света имат психично заболяване. Сред най-честите заболявания са тревожните и депресивните разстройства, които засягат около 580 млн. души. Ако обобщим тези данни на Световната здравна организация, може да заключим, че в България от психични заболявания са засегнати около 720 хил. души.

- Наложена ли е стигма върху психичните болести и само в България ли е така?

- Психичните заболявания имат дълга история на заклеймяване в обществата по целия свят. В резултат на това лечението в исторически план невинаги е имало научен смисъл. Било е даже брутално и нехуманно. Психиатрията като медицинска специалност е сравнително млада. Стигмата е възникнала от страх и липса на разбиране. Тя продължава въпреки по-доброто познаване на биохимичната и генетичната природа на различни заболявания. Учените продължават да научават повече за причините за психичните заболявания и да развиват ефективно лечение. Надяваме се, че стигмата ще намалее. Стигмата не е само в България, навсякъде по света има стигма, която е в различна степен проявена.

Ефектите, които тя оказва върху хората с психични заболявания и техните семейства, са сериозни и тежки. Това може да доведе до изолация и срам. Стигмата може да доведе до тормоз и дори насилие. Хората с психични заболявания са изправени пред дискриминация при търсенето на работа и дори на жилища. Стигмата също така пречи на хората да търсят помощ или да получат лечение и в резултат на това техните симптоми се влошават и по-трудно се лекуват. Добрата информираност и образованост по отношение на психичните заболявания са средство за борба със стигмата.

- Кабинетът прие Здравната стратегия до 2030 г., която се фокусира върху психиатричната грижа и психичното здраве. Кои са най-болните места в психиатричната грижа у нас?

- На първо място е осигуряване и гарантиране на достъп до медицинска помощ, психосоциална грижа. Това означава да се създадат нормални условия за болнично лечение, извънболнична грижа. Както и законодателни промени, които да гарантират правата на психично болни, включително и проблема, свързан със запрещението.

- Според доклада на Комитета за превенция на изтезанията към Съвета на Европа, който бе подкрепен от доклад на омбудсмана Диана Ковачева, пациентите у нас живеят в нечовешки условия в психиатриите, хранят се за 2,76 лв. на ден, а лекарствата им струват близо 70 ст. Как може да се промени това?

- Още в предходния доклад на Комитета за превенция на изтезанията от 2020 година е отбелязано, че препоръките от предишни посещения не са изпълнени и не са предприети ефективни мерки за подобряване на ситуацията. И в последния доклад на Комитета са отбелязани лошите битови условия, липсата на достатъчно на брой и като квалификация персонал, на мултидисциплинарни екипи, съвременни психосоциални програми. Преодоляването на посочените проблеми е свързано с осигуряване на много повече финансови средства – назначаване на обучени специалисти, които да бъдат мотивирани да работят и да се развиват.

- Здравният министър проф. Христо Хинков говори за деинституционализация - възможно ли е пациентите да се обслужват в извънболнична среда?

- Съвременната психиатрия дава възможности за лечение на болните в извънболнична среда. Новите поколения медикаменти са подходящи за продължително лечение в амбулаторни условия. Деинституционализацията е възможна, ако има добре развита мрежа от психосоциални услуги, която да осигури независим живот на хората с психични разстройства.

- По света има организирани програми от грижи през деня за хора с тежки психични заболявания. Колко такива има в България и въобще има ли достатъчно обучени лица за подобни медицински и социални грижи?

- Програми от дневни грижи са нужни и полезни за голяма част от болните с тежки психични заболявания. Не мога да кажа колко са дневните центрове в България. Те са предимно с психосоциална насоченост и в тях работят социални работници, психолози, трудотерапевти, рехабилитатори, специалисти по здравни грижи. За работа с хора с психични заболявания се изисква допълнително обучение.

- Правосъдният министър Атанас Славов пък заяви, че ще работи за премахване на запрещението? Какво мислите?

- Отдавна има нужда от промени в законодателството, които да гарантират правата на психично болните. Да се вземат работещи решения, включително и по отношение на отпадане на запрещението. Често сме свидетели на злоупотреба с психично болни - както при хоспитализациите, така и при грижата извън болница, злоупотреба с имущество и т.н.

Предстои конференция на тема “Развитие на личната автономия при менталната здравна грижа”, която се организира от Комитета по биоетика към СЕ (Съвета на Европа) във взаимодействие с омбудсмана и Университета на Латвия, под егидата на латвийското председателство на Комитета на министрите.

- Като началник на Клиниката по психиатрия в УМБАЛ “Александровска” какви форми на лечение и грижи за хората с психични заболявания прилагате?

- Клиниката по психиатрия е най-старата клиника в България, с над 140-годишна история, в която са работили и са се обучавали голяма част от работещите психиатри. Броят на преминалите болни за една година са около 1100-1200 души. Приемат се болни с остри психични заболявания, често изискващи допълнителни изследвания и съответна терапия и за други телесни заболявания.

През последните 14 години хоспитализираните болни имат възможност за включване в различни психосоциални програми – психообучения за шизофрения, депресия, тревожни разстройства; релаксация, литературен клуб, музикотерапия, краткосрочна терапия, зумба, здравословно хранене, артателие, социален клуб, киноклуб.

Дългогодишно сътрудничество с Нов симфоничен оркестър осигурява посещения на наши пациенти на концертите му в зала “България”, както и концерти на музиканти от оркестъра в клиниката, включително и по време на пандемията с участието на световноизвестни изпълнители.

- Скоро имахте рожден ден. Колко години отдадохте на психиатрията? Има ли огромна промяна в професията от началото до днес? Каква е посоката?

- Когато започнах работа в психиатричната клиника, болните изглеждаха различно от болните в соматичните клиники - в пижами, повечето сковани, с изразени нежелани ефекти от лечението. Разполагахме с ограничен брой медикаменти, повечето от които имаха сериозни странични ефекти, които водеха до несъгласие да приемат медикаментозно лечение.

Ако сега посетите нашата клиника, няма да разберете, че сте попаднали в клиника за остро психично болни – облечени са в цивилни дрехи, без странични ефекти от медикаментозното лечение. Съвременните психофармакологични средства имат значително по-малко нежелани ефекти, една част от тях се приемат еднократно в денонощието, има и инжекционни препарати с продължително действие от 1 до 6 месеца. В клиниката има обособени места с живи цветя, картини, цветни мебели.

Прогресът в лечението на психично болните е значим, има известен напредък и в научните изследвания по отношения на причините за възникването им. С навлизане на новите технологии се увеличават възможностите за успешна терапия и възстановяване на хората с психични разстройства.

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>