Съотношението талия към ханш: по-точна мярка за здраве от индекса на телесната маса
Изчислете си риска - нисък е, когато е под 0,8 за жените и под 0,95 за мъжете и висок - съответно над 0,86 и над 1. Мащабно британско проучване с над 387 хил. души откри още, че при мъжете с лоша пропорция прогнозата е непропорционално по-застрашаваща
Съотношението талия към ханш може да бъде по-полезна мярка от индекса на телесната маса, известен и като бодимас индекс, при определяне на общите рискове за здравето и в частност за вероятността от сърдечносъдови заболявания и диабет. Пропорцията е също така по-точен индикатор за риска от смърт по каквато и да е причина, защото наднорменото тегло има различна тежест в зависимост от това, дали го носим около кръста, или по бедрата и задните части. Това твърдение е проверено чрез здравните истории на повече от 387 хиляди души, включени в британско проучване. Авторите му смятат, че данните са повод за фокусиране на препоръките с приоритет върху разпределението на затлъстяването в тялото в сравнение с килограмите на човека като цяло.
Индексът на телесна маса (ИТМ) отдавна се използва като лесен инструмент за оценка на теглото и за насочване към лечение, но все повече експерти казват, че моделът има явни недостатъци.
Доказателства за това дава публикуваното в JAMA Network Open проучване. Сравняват се потенциалите на ИТМ и “шивашките” мерки да играят роля на предупреждаващи фактори за влошено здраве. Анализът показва най-силна връзка на неблагоприятното съотношение талия - ханш с риска от смърт. “Пропорцията има максимална, стабилна и последователна връзка със смъртността и е единственото измерване, което не се влияе от индекса на телесната маса.” Следователно, заключават изследователите, може да бъде по-подходящият алгоритъм за предписване на интервенция от различен тип.
Индексът на телесна маса е лесно за използване число, чрез което се определя поднормено, нормално, наднормено тегло и неговата върхова степен - затлъстяване. Съществува обаче променливост в състава на тялото и разпределението на мастната тъкан между хора с еднакъв ИТМ и има противоречия по отношение на ИТМ, свързан с най-ниския риск от смърт.
Учените казват, че “констатациите подкрепят възможна причинно-следствена връзка между съотношението талия - ханш и смърт, докато, въпреки че е широко използван, бодимас индексът има по-слаба връзка с риска от заболяване или смърт”.
Индексът се изчислява, като разделим теглото в килограми върху ръста на квадрат в метри. Теглото се приема за нормално, ако индексът е в рамките от 18,5 до 25, за наднормено от 25 до 30, над 30 за затлъстяване, от 35 до 40 за втора степен затлъстяване и за ужасяващо затлъстяване от трета степен при индекс на телесната маса над 40.
Неудобството да се използват като универсален маркер за нездравословна пълнота обаче е, че например
под един знаменател
е поставен атлет с 9%
телесни мазнини с ИТМ 34
и човек с 34% телесни
мазнини със същия ИТМ
Мярката е неприложима и при ниски хора с ръст под 152 см, както и при тежко затлъстяване.
Съотношението талия към ханш е бърз и лесен начин да провериш колко тлъстини носиш около корема: обиколката на талията, разделена на обиколката на ханша. Измерването може да стане с обикновен шивашки метър, с ролетка или за по-груба представа - дори с конец.
Как да изчислите риска? Използвайте шивашки метър или ролетка, за да проверите разстоянието около най-тясната част на талията, точно над пъпа. Измерете разстоянието около най-широката част на бедрата си - обемната зона на задните части. Разделете обиколката на талията на обиколката на бедрата. Готово.
Както при мъжете, така и при жените резултат от 1 или повече показва очевидния и без изчисления факт, че човекът няма талия или че тя е по-едра от най-обемната зона на седалището. Това е фрапантен знак за затлъстяване и мазнини около вътрешните органи (висцерални мазнини) и принуда за сърцето, черният дроб, бъбреците и другите органи да работят в трудни условия. Особено отчетлив е рискът за сърдечно заболяване. Напълняването е умерено, ако числото е около 0,9 за мъжете и 0,85 за жените. Според Световната здравна организация в нисък риск за здравето са жени със съотношение под 0,8 и съответно под 0,95 за мъжете.
За разлика от предишни публикации мащабното британско проучване показва, че мъжете с по-лоша пропорция талия - ханш имат непропорционално по-висок риск за смърт от жените със сходни данни. Неблагоприятният резултат допринася за по-голям риск от сърдечни и бъбречни заболявания и хронична обструктивна белодробна болест, които са по-масова причина за смърт при мъжете в сравнение с жените.
По безспорен начин науката е доказала чрез различни клинични проучвания, че колкото по-високо е затлъстяването, колкото повече мазнини, и особено висцерални, имаме, толкова по-голям е рискът да умрем от сърдечносъдови заболявания, рак и изобщо да си отидем преждевременно от живота по каквато и да е причина, свързана със здравето. Колкото по-висока е телесната ни мазнина, толкова по-вероятно е да умрем по-рано.
Висцералните мазнини се превръщат в ненужен допълнителен орган и изпращат хормони, мастни киселини и други химикали, които провокират възпаления в тялото. Това води до наднормен холестерол , хипертония и висока кръвна захар - фактори за десетки сериозни болести.
Съотношението талия - ханш се явява просто и лесно за получаване предупреждение за вероятността от смърт по принцип и от сърдечни, обменни, бъбречни заболявания и дори рак. Здравето ни се влияе много повече, отколкото предполагаме, от това къде в тялото натрупваме мазнини. Твърдението е валидно дори ако се успокояваме, че сме с тегло в норма и нисък индекс на телесна маса.