През златните маски от Требенище Йотова видя историята на света преди 25 века (Обзор)

09.10.2023 21:35 Мария Начевска
Вицепрезидентът Илияна Йотова откри изложбата, посветена на некропола при Требенище.
Златна погребална маска и златна пластина с форма на ръка с пръстен са част от находките, открити при некропола.
Кръстю Кръстев, министър на културата
Миодраг Иванович, държавен секретар по културата от Министерството на култура на Сърбия, Даим Лучи, заместник-министър на културата на Република Северна Македония, Кръстю Кръстев, министър на културата, вицепрезидентът Илияна Йотова, доц. Христо Попов, директор на НАИМ-БАН (от ляво на дясно)
Златна погребална маска и златни пластини с форма на ръка и на сандал са част от находките, открити при некропола.
Бронзови шлемове илирийски тип
Желязни копия, сребърни и златни игли, сребърен кантарос, златни апликации и ритон с форма на рог
Част от гостите на откриването на изложбата, посветена на некропола при Требенище

България, Северна Македония и Сърбия в общ проект показват 600 предмета, ползвани от жители на Охридското езеро

Требенище е не само история на 56 гроба, а историята на света 25 века назад. Миналото препраща и към бъдещето, защото нашите държави - и Република Северна Македония, и Република Сърбия, и България, сме на Балканския полуостров. Всеки един от нас знае и пази своята идентичност, но миналото и историята не ни разделят, а напротив - обединяват ни.

Откровението е на Илияна Йотова на уникалната изложба в Националния археологически музей “105 години от откриването на некропола при Требенище”. Вицепрезидентът детайлно описа ролята на археолозите и музейните работници в този съвместен проект на България, Сърбия и Северна Македония.

Не е само да откриеш предмета, който ще почистиш, важното са онези анализи назад във времето, за да си представим как е изглеждал и за какво е служил и да намерим по-интересната история - за връзките, отношенията, начина на живот на тогавашните хора, населявали северната част на Охридското езеро. С всички тези малки предмети в изложбата човек се чуди днес в XXI в. как хората тогава са стигали до различни краища на света, обясни емоционално Илияна Йотова.

Златни погребални маски, бойно снаряжение, сребърни и бронзови съдове, накити от сребро и още над 600 обекта са събрани в експозицията.

“С право ние на Западните Балкани се гордеем с нашите изключителни културни ценности, защото са важна част от историята на общата ни балканска идентичност”, каза министърът на културата Кръстю Кръстев. 

Некрополът е открит случайно от българските войски при пътно строителство в края на Първата световна война през пролетта на 1918 г. Първите пет гроба са разкопани от български офицери, които предават находките на българската администрация в Охрид.

Проектът, който може да бъде видян у нас до 24 март 2024 г., имаше премиера в Скопие през 2019 г. България го допълни с 20 находки, реставрирани през последната година, през 2025 г. изложбата отива в Белград.

Заместник-министърът на културата на Република Северна Македония Даим Лучи, държавният секретар по културата от Министерството на култура на Сърбия Миодраг Иванович, държавен секретар по културата от Министерството на култура на Сърбия, директорите на трите партньорски музея, журналистът Бойко Василев и др. бяха сред присъстващите на откриването. А камерният ансамбъл „Св. Йоан Кукузел - Ангелогласният" поздрави гостите с три музикални изпълнения.

Други от Култура

Голямото сопрано Красимира Стоянова и Светлин Русев с 300-годишна цигулка изнасят концерт в Пловдив

Сопраното с международна кариера Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка "Страдивариус" на Светлин Русев ще зазвучат в Епископската базилика  на 29 ноември от 18,30 часа

Световна Албена Павлова превръща войната в шоу

Брехт на сцената на Сатиричния театър, режисиран от Стоян Радев без теоретични скучнотии Световна Албена Павлова извиси представлението на “Майка Кураж и нейните деца” в Сатирата до престижното място

"Нощ на театрите" - къде и какво да гледате (Графика)

13 града се превръщат в театрални сцени, като се включват в 12-ото издание на "Нощ на театрите". Тази година то се провежда под мотото "Изправени пред сянката"

На Перперикон през 14 век имало ценители на високата френска готика

Перперикон не престава да изненадва с невероятните произведения на човешките цивилизации, дали си там среща. Само преди дни обявих за откриването на уникална ажурна бронзова апликация с изобразената

Джон Малкович: Не е цивилизовано да се пречи на хората да отидат на театър

Още от лятото ми бяха казали, че постановката може да породи спорове, сподели режисьорът Ако го поканят, пак би дошъл у нас да постави пиеса "Оръжията и човекът" е нещо

>