Екатерина Михайлова: Не добре обмислени и мотивирани са промените в конституцията

08.10.2023 09:20
Проф. Екатерина Михайлова КАДЪР: bTV

Безспорно има проблемни места в конституцията. Една от темите е съдебната власт. 4 от 5-те промени, правени досега на основния закон, са на тема съдебна власт. Още при създаването й нещо не е било наред. Сега се прави 6-а промяна и отново основният проблем е съдебната власт - да бъде гарантирана по-голяма самостоятелна и независимост на съдиите, те да се избират от мнозинство в кадровия орган.

Това коментира в предаването "Тази неделя" проф. Екатерина Михайлова, дългогодишен бивш народен представител, конституционалист и университетски преподавател.  

Според нея въпреки всички критики по отношение на съдържанието и на времето, когато е писана, настоящата конституция е свършила основните си задачи - демократизирането на страната и зададената посока към ЕС и НАТО.

Екатерина Михайлова е категорична, че самата промяна няма да оправи нищо, важни са следващите промени на законите - най-вече този за съдебната власт, както и кои нови хора ще бъдат избрани в съдебната система. 

Ако някой си представя, че догодина върховенството на закона да бъде гарантирано, няма да стане. Промяната на конституцията е само една крачка, макар и основна, смята Михайлова.

На настоящите депутати проф. Михайлова постави средна оценка - предложенията им не били добре обмислени, нито добре мотивирани - например идеята им за служебното правителство, което да не се назначава от президента. Самата от години  иска то да бъде премахнато, но по думите й депутатите предлагат текстове, които не решават въпроса. 

Кой може да стане премиер и как да бъде сформирано служебното правителство - предлаганите формули не са работещи, смята тя. Например - председател на Народното събрание да стане премиер - той е политическа, фигура, което е проблем, ще има проблем при избори, а може и да откаже. Ако пък е председател на Конституционния съд, има конфликт и несъвместимост, каквато има и при управителя на БНБ, който по закон трябва да е деполитизиран. Те двамата също могат да откажат, изброи Екатерина Михайлова. И попита - ако парламентът може да си избере правителство,  защо трябва да се занимаваме със служебно.

Според нея в предложенията за промени на конституцията липсват солидни мотиви. Спорен момент по думите й е и промяната, която разрешава двойното гражданство. То е принадлежност, каза тя. И попита - ако има конфликт между България и Франция например, как би гласувал един депутат с двойно гражданство.

Други от От страната и света

Украинка се оплаква от посланика ни в Киев

Тежки обвинения към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът

Павела Митова: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер

„Няма да гарантираме, че ако Силви Кирилов бъде избран за председател на парламента, няма да бъде номиниран за служебен премиер". Това заяви депутатът от ИТН Павела Митова пред NOVA NEWS

Катастрофа затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък

Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради катастрофа, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ)

Атанас Зафиров: Младите са надеждата и моторът на левицата

На конференцията на Младежкото обединение на БСП председателят на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров изрази своята признателност към младите социалисти и подчерта тяхната ключова роля за бъдещето на

Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена

Това, което се случва в България, в момента е, че една личност в България е овладяла значителна част от ключови институции, които отговарят за върховенството на правото

>