Славчо Атанасов: Кабинетът ми ще е отворен за нови идеи за енергийна ефективност
За кратко време можем да станем зелен европейски град, убеден е кандидатът за градоначалник
Как да се намалят драстично разходите на община Пловдив за елекро- и топлоенергия, обсъдиха кандидатът за кмет от "Съединени за Пловдив" Славчо Атанасов и двама от лидерите на коалицията - инж. Димитър Керин и Лилия Недева, със съпредседателя на Камарата на енергийните общности инж. Стефан Абаджиев.
"Познавам го от работата ми като районен кмет, а впоследствие и от парламентарната комисия по енергетика. Радвам се, че експерти от такъв ранг подават ръка на Пловдив. Моят кабинет ще е винаги отворен за вас и всички нови идеи. Защото това е бъдещето и Пловдив заслужава най-доброто", каза в началото на срещата Славчо Атанасов.
Екипът на Славчо Атанасов и гостите обсъдиха конкретни идеи за община Пловдив. Първата е таксиметровият и общинският транспорт да преминат към електрически превозни средства. Това е стъпка към повишаване на качеството на атмосферния въздух чрез програмата на общината за поставяне на зарядни станции от възобновяеми енергийни източници. Целта е таксиметровият и общински транспорт да преминат към електрически превозни средства.
Втората стъпка е създаване на общинска програма за въвеждане на Умни мрежи за управление на енергии от възобновяеми източници на публични и многофамилни жилищни сгради. И на трето място - енергийно планиране на местно ниво от страна на общината и ЕВН за модернизиране и трансформиране на съществуващите електрически сградни инсталации с възможност за монтаж на зарядни станции за автомобили.
Четвъртият и най-важен в технологично отношения стълб са Умните мрежи (Smart Grids), които обединяват и управляват като едно цяло всички други енергийни съоръжения и системи.
Всички гореизброени предложения ще доведат до намаляване на разходите за електроенергия и топлофикация на общината в ползвания от нея сграден фонд. Това драстично ще намали разходите на администрацията. Оттук следва, че инвестицията ще се възвърне в изключително кратки срокове поради очакваното поскъпване на електроенергия както в България при преминаването на потребителите към свободния пазар, така и в Европа. Именно затова следва общината да използва добрите практики и да ги привнесе на територията си. Те биха могли да бъдат пример и да бъдат приложени и за частните домакинства в последствие.
"Ако подобни идеи бъдат приложени в спешен порядък, ще се оптимизират разходите на целия сграден фонд, стопанисван от община Пловдив - администрация, детски градини, ясли и училища, общинските здравни заведения и други", смятат участниците в срещата. Преди това обаче ще се прави финансов анализ.
"Имаме шанса Пловдив да даде добрият пример в България, почерпен от добрите европейски практики и въпреки че към момента сме градът с най-замърсен въздух, за кратко време можем да станем един зелен европейски град - столица на културата”, обобщи Атанасов.