Рачков със сина си и Лафазанов с шепа орехи в дигиталната галерия на Владо Карамазов
Актрисата Александра Василева позира с шаран, а Бойко Кръстанов - с колба, защото харесва квантовата физика
Димитър Рачков със сина си Димитър Рачков младши и цигара в ръка, а Кръстю Лафазанов с шепа орехи, оцелели след представлението “Ромео и Жулиета”. Това са част от кадрите, които Владимир Карамазов заснема с камерата си и включва в дигитална изложба. Освен тях още 24-ма артисти, спечелили “Изгряваща звезда” на престижните театрални награди “Аскеер” от създаването им през 1991 г., са част от едноименния проект на актьора и фотограф. Под формата на дигитална галерия архив Карамазов пресъздава звездна карта с инициалите на наградените. Зад тях се крият фотографии, които прави самият той, като кара всеки от артистите да държи скъп за него предмет.
Затова и Рачков позира със сина си. Защото Димитър Рачков-младши е най-добрият му “пърформанс и резултат”. Тв водещият получава приза през 2000 г. с ролята си на Мъжът в постановката “Самолетът беглец”. Сред архива на дигиталната изложба е и Кръстю Лафазанов, който е първият награден с “Аскеер” за “Изгряваща звезда” с ролята си на Дойката в “Ромео и Жулиета”. Орехите в шепата му се запазили през годините след опита на Дойката да ги счупи с гърдите си на сцената. А актрисата Аександра Василева е с шаран в ръцете си. “Това напомня на покойния ѝ баща, който е имал рибарници, а тя е израснала покрай тях”, разказва Карамазов. Бойко Кръстанов позира с колба, защото харесва да чете книги за квантова физика, нищо, че не разбира много от тях, а Емил Емилов е с колана си от казармата, който носи и до днес.
За образа си на Моцарт в пиесата “Амадеус” през 2005-а Дарин Ангелов също е отличен. На снимката държи портрет на баща си - актьора Ангел Ангелов, и на треньора си по карате Спас Спасов. Заедно със Стефан Данаилов това са тримата мъже, от които се учи на морал.
Идеята за дигитална галерия архив се ражда у Карамазов точно преди пандемията от COVID-19. Но заради ограниченията тогава проектът остава за по-нататък. По него работи цяла година, а и е трудно да снима толкова много актьори с натоварения си график. Решава да направи онлайн изложба, за да я видят хора от цяла България, а не само в София, тъй като “за тези извън столицата никой не мисли”. Така заедно с уебдизайнерката Магдалина Станчева създават “дигитален дом”, а фотографът се надява да го посетят много хора.