Окончателно! Частните болници без търгове за лекарства (Обзор)
Решението раздели (не)коалиционните пак партньори, само ПП-ДБ гласуваха “против” – поправката била изискване на ЕС
Частните болници няма да организират обществени поръчки при закупуването на лекарства и медицински изделия.
Това прие парламентът в четвъртък при второто четене на Закона за обществените поръчки. Окончателното решение предизвика търкания между (не)коалиционните партньори.
Срещу решението се обявиха само депутатите от ПП-ДБ. В залата те подкрепиха проекта на Министерския съвет, който предлагаше да се въведат търгове и за частните болници. Според вносителите поправката била изискване на ЕС.
“От години срещу България има наказателна процедура
от Европейската комисия, че не спазваме правото на съюза, за което ние ще плащаме санкции от нашите джобове като данъкоплатци”, обясни доц. Васил Пандов от “Промяната”. Според него частните болници отпреди години са освободени от задължението, когато закупуват лекарствени продукти, които после НЗОК заплаща.
“Задължително частните болници по смисъла на правото на ЕС трябва да купуват лекарства с обществени поръчки. В момента те го правят без процедури, както е нормално, прозрачно при провеждането на обществена поръчка”, допълни той.
Колегата му д-р Александър Симидчиев уточни, че за купуването на лекарствата се използва обществен ресурс, а
немалка част от частните болници имат собствени дистрибутори,
които могат да формират цената по свои правила.
Досега само държавните и общинските болници у нас задължени да провеждат бяха обществени поръчки.
“Този казус в годините е поставян многократно, ГЕРБ последователно са гласували срещу това предложение. Те винаги са защитавали положението частните болници да не провеждат обществени поръчки”, коментира и Явор Божанков от ПП-ДБ.
Всъщност мнозинството от депутатите приеха аргументите на Българската болнична асоциация, че ако се приеме поправката в Закона за обществените поръчки,
едрите търговци на лекарства ще монополизират целия пазар
у нас, получавайки достъп и до частните лечебни заведения.
Според експертите на асоциацията частните лечебни заведения закупуват лекарства и консумативи на най-добрите възможни цени, за да имат ефективност на разходите, а и защото финансовият ресурс, заплащан от НЗОК по клинични пътеки, е лимитиран. Това означава, че независимо на каква цена се придобие едно лекарство, с което се лекува “по каса”, не се променя цената по клиничната пътека, която получава лечебното заведение за лечение на съответния пациент.
От най-голямата работодателска организация КРИБ също напомнят, че според европейското законодателство частните болници в Германия, Австрия и Великобритания и в цяла Европа не са задължени да правят обществени поръчки, защото не са публичноправни организации.