КЕВР ни пази от скъп ток до края на 2025 г., после държавата може да плаща част от сметката
С промени в Закона за енергетиката вкарват компенсации и за домакинствата
Депутатите отвориха пазара на ток на едро и за битовите потребители от 1 юли 2024 г. За да няма обаче шок, цените за домакинствата ще останат регулирани от КЕВР до края на 2025 г. Това решиха депутатите в четвъртък с окончателното приемане на промените в Закона за енергетиката.
Електроснабдителните дружества на “Електрохолд”, “Енерго-Про” и ЕВН ще купуват тока за бита от борсата, а ще го продават на въпросните регулирани цени, срещу което ще получават компенсации от фонда за енергийна сигурност. Когато цените на сделките обаче са под регулираните, дружествата внасят разликата във фонда. До 30 юни 2024 г. трябва да са сключени договори за компенсациите.
От 1 януари 2026 г. отпадат регулираните цени и
всички - бизнес и домакинства,
купуват тока от борсата
Тогава би трябвало да се задейства механизъм с компенсации. При него над определен таван на цената на тока разликата ще се поема от държавата. Така тя ще плаща част от сметката на домакинствата. В момента такава схема действа за бизнеса - за него цената на тока е 200 лева, ако я надмине, разликата се поема от фонда за енергийна сигурност. Възможността за компенсации е предвидена и по времето, в което действат регулираните цени, като КЕВР ще прецени дали е нужно плащането на помощи.
Компенсациите за домакинствата ще се определят всеки месец. Те може
да се дават за цялото или за част
от купеното количество електроенергия
Размерът на помощта може да бъде диференциран според потреблението. КЕВР получава и задължението да прави оценка на какви цени крайните снабдители купуват ток за битовите потребители. Въвеждат се динамични цени за битовите потребители, при условие че имат интелигентен електромер.
Първоначално предвиденият
таван на приходите на производителите
на ток обаче отпадна
Над него парите трябваше да отиват в енергийния фонд. Но остава правото на КЕВР да определя вноски, които централите трябва да правят с него. Именно от тях ще идват парите за компенсациите.
От опозицията гласуваха против промените в закона, защото имали притеснения, че заради тях идва поскъпване на тока за домакинствата. Йордан Тодоров от “Възраждане” попита кой иска да вдигне цената за хората. Според него промените били вредни, а поскъпването щяло да бъде в пъти.
Драгомир Стойнев от БСП заяви, че в залата страховете са големи. Той настоя енергийният министър Румен Радев да обясни какво налагало такива тежки реформи в енергетиката. Депутатът бе категоричен, че този закон ще се променя, но сега се гласува, за да се вземат 750 млн. евро по плана за възстановяване.