Проучване: Най-високо доверие за кмет на София има Терзиев с 33,8%, Хекимян е с 23,7%

05.10.2023 12:33
Васил Терзиев СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ

Най-високо доверие за кмет на София има Васил Терзиев с 33,8%, следван от Антон Хекимян с 23,7% и Ваня Григорова с 13,8 %. Това каза Юлий Павлов – директор на Центъра за анализи и маркетинг, на пресконференция „Електорални нагласи в София на старта на предизборната кампания“ в Националния пресклуб на БТА. Той представи резултатите от социологическото проучване на същата тема.

Проучването е проведено в периода 30 септември - 3 октомври от Центъра за анализи и маркетинг между 1003 пълнолетни граждани на София чрез метода пряко стандартно интервю – „лице в лице“.

На четвърто място за кмет на София се нарежда Деян Николов с 10,2% подкрепа, на пето Вили Лилков с 4,6%, следван от Ивайло Вълчев с 3%. Опцията „Не подкрепям никого“ са посочили 2,6% от респондентите, а тези, които не са решили дали и за кого ще гласуват са 3,2%, съгласно данните на проучването.

Близо 46% са решили за кого да гласуват на местните избори, 10% са заявили, че ще гласуват, но не са решили за кого; 15,8% не са решили за кого да гласуват, а около 28 % казват, че по-скоро няма да гласуват, обясни Павлов.

При балотаж, сред вероятните гласуващи около 45,2% са за Васил Терзиев на първи тур, следват 55,7% на втори. За Антон Хекимян процентите за първи тур са 32,7, а за втори 40,3%. Нерешилите да гласуват са 6,7% , а заявилите, че няма да гласуват са 12,1%, сочат данните от проучването.

На въпрос дали за гражданите е важно, че роднини на даден кандидат за кмет са били от Държавна сигурност, 34,7% са заявили, че е важно, а 42,6% - по-скоро не е важно. Около 23% нямат мнение. Също така 22% са заявили, че е по-добре Паметникът на Съветската армия да бъде разрушен, 27,8% смятат, че е по-добре да бъде преместен в музей, 30,7% казват, че трябва да си остане на мястото си. Други 19,5% нямат категорично мнение, сочат данните от проучването.

За кандидатите за общински съветници на местна коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ („Спаси София“) са казали, че ще гласуват 35% от респондентите, за ГЕРБ – СДС – 25,1%, за „БСП за България“ – 12,2%, за „Възраждане“ – 9,8%, за „Има такъв народ“ – 2,8 %, за „Консервативно обединение на десницата“ – КОД – 2,4%. Тези, които още не са решили са 3,2% от респондентите, сочат данните от проучването.

Софиянци са по-добре икономически отколкото останалите граждани на страната, посочи Павлов по отношение на проблемите на гражданите. Половината от софиянци са туширали икономическите проблеми и поставят на първо място други неща като борбата с корупцията – 23,8 %, присъединяване към Шенген и еврозоната – 13,3% , промяна в Конституцията и съдебна реформа – 12,2%.

Доверието в президентството спада чувствително с 5% спрямо юли тази година. За страната недоверието към президента е по-голямо от доверието, коментира Павлов. При Мария Габриел недоверието и доверието са с разлика от 1,7 % в полза на недоверието, добави той.

Доверието се качва с 2% за правителството, но и недоверието, посочи Павлов. По думите му това е институцията, която стои най-добре. "Сглобката" работи, доверието леко се повишава, вижда се, че има желание за работа, каза Павлов по отношение на парламента.

Политикът с най-висок рейтинг е Мария Габриел с 37,2% доверие срещу 38,9% недоверие, следвана от Николай Денков с 35,9% доверие срещу 41,1% недоверие. Президентът Румен Радев е трети с 32,6 % доверие и 50,6% недоверие, посочи Павлов.

Кирил Петков, Бойко Борисов , Васил Терзиев, Асен Василев са с близо 1,5% надолу спрямо доверието, добави Павлов.

Други от Анализи

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

>