Камелия Нейкова: СИК няма да сумира числовите данни от хартиеното и машинно гласуване
Секционните избирателни комисии (СИК) няма да сумират числовите данни от хартиеното и машинно гласуване.Това каза председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова в ефира на Би Ти Ви.
"Протоколът е обособен на 2 части. Избирателите, които гласуват с хартиени бюлетини, ще пускат бюлетините в една кутия, а тези, които са с машина, ще пускат бюлетините в друга кутия. Когато СИК преброява бюлетините, да речем, първо ще преброи хартиените бюлетини, след това ще преброи и машинните, ще впише числата в протокола и няма да ги сумира. Сумирането ще става при предаване на протоколите в общинската избирателна комисия", поясни тя.
По думите й няма информация в ЦИК за създаването на временната комисия, която ще проверява всички факти и обстоятелства около машинния вот. "За нея разбрах от заседание в Народното събрание и от публикация в медиите", добави тя. "С какво точно ще се занимава, не знам, няма информация в ЦИК".
Нека да се извършват всички необходими мерки, смята тя. "По отношение на сигурността изборният кодекс предвижда процедура, която се нарича Удостоверяване на съответствието на софтуера за гласуване с техническата спецификация с изискванията на закона", добави Нейкова.
Това е основната проверка на сигурността на софтуера за гласуване. Тя е поверена на министерството на електронното управление, институтите по стандартизация и метеорология.
ЦИК вече е взел решение за избор на изпълнител за надграждане на софтуера за гласуване. То ще се извършва с посредническа фирма.
По думите на Нейкова многократно са поставяли въпроса на всеки един министерски съвет да се направи софтуер за гласуване, като възложителят да е българската държава.
"Около 2 млн лева е цената, която създателят на софтуера определи за надграждане на софтуера, а другите дейности, свързвани с инсталиране на софтуера в машините, транспортиране и др - разходите са горе-долу колкото бяха при изборите на 2 април, около 8 млн", казва председателят на ЦИК.
Няма да се закупуват нови устройства за гласуване. "Разполагаме 12 837 машини, които се съхраняват в частен склад, тъй като все още не е намерен държавен такъв", добави още тя.