7 точки за мир с енергетиците. Депутатите ги гласуват утре (Обзор)
След 5 дни на протести и 8-часова напрегната среща в парламента се оказа, че има изработено споразумение, с което се връща мирът между енергетиците и правителството.
“Рестартирахме процеса, който прекъсна на 30 септември. Тръгнахме от шест формулирани точки от протестиращите и имаме крайно споразумение, което е подписано от основните участници в тази дискусия”, посочи премиерът Николай Денков след края на срещата с протестиращите енергетици и синдикатите. На нея присъстваха и представители на всички парламентарни партии.
Подписите били под споразумение, но вече със 7 точки. (Кои са те - виж по-долу.)
Очаква се те да бъдат внесени в Народното събрание и утре да бъдат гласувани като решение на парламента. Така ще е ясно, че ангажиментът не е само на правителството, а също така и на партиите, които го подкрепят, допълни Денков. Той каза още, че това е началото на доста по-подробно обсъждане за бъдещето на енергетиката.
Всяка една от точките в споразумението е записана с конкретен срок, в който трябва да се изпълни. Последната не предвижда ангажименти, а е потвърждение за социалните партньори, че ще продължат с преговорите.
Първите две точки в споразумението означавали, че държавата няма да затваря административно никакви централи, които са на въглища, посочи премиерът. Те,
независимо дали са държавни, или частни,
имат свободата да работят,
пазарът ще реши дали ще останат, каза Денков. Той допълни, че България има нужда от базови мощности и те трябва да са достатъчни, за да е стабилна енергийната система и да няма проблем с тока.
Премиерът допълни, че имало разнобой сред протестиращите участниците. Например точката за отпадането на държавното предприятие, което да изгради индустриални зони на терените на мините, я предложили едните синдикати, а другите искали да остане. В крайна сметка се разбрали да не се създава такова предприятие.
Една от организациите на протестиращите пък в момента не била готова да подпише, а първо щяла да обсъди текста с хората. Споразумението не е подписано от представителите на мините, съобщи след разговорите президентът на КТ “Подкрепа” Димитър Манолов. А Денков допълни, че част от енергетиците спират с протестите, но една от организациите обещала да ги прекрати, когато се гласува споразумението и от парламента.
“Чух на срещата тезата, че парите, които чака България по териториалните планове, не били наши и нищо не сме губили. Напротив,
тези пари са отделени за
България
и ако не ги поискаме за това, което смятаме за правилно, ще бъдат преразпределени за други държави в ЕС. Това обясни Денков на въпрос защо е трябвало спешно да се внесат териториалните планове за справедлив преход до 30 септември. Премиерът допълни, че протестите били употребени и политически, но не било негова работа да каже от кого.
“Доволен съм, свършихме работа на хората. Постигна се съгласие. Смятам, че и протестите ще спрат”, заяви депутатът от ДПС Делян Пеевски след края на срещата. Исканията на протестиращите са удовлетворени, успяхме да стигнем до консенсус, допълни Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС. А шефката на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова уточни, че в некоалицията са сериозни партньори, защото в трудни моменти могат да разчитат един на друг.
Преди срещата в парламента миньори и енергетици отново излязоха на протест и блокираха възлови пътища в Стара Загора, магистрала “Тракия” и Прохода на Републиката. За вторник Денков ги бе поканил на среща в Раднево, но енергетиците приеха да разговарят с министър-председателя и депутати в парламента.
Седемте точки
1. Продължаване на процедурата за въвеждане на капацитет и осигуряване на работата на производствени мощности, които да гарантират националната енергийна сигурност за постигане на плавен преход
Срок до 31 декември 2023 година
2. Министерският съвет да изпълни решенията на Народното събрание, с които не се допуска ограничаване на централите в структурата на Българския енергиен холдинг, както и на други мощности, които работят изцяло на пазарен принцип
Срок до 30 ноември 2023 година
3. Изработване на енергийна стратегия на България до 2050 година с участието на социалните партньори.
Срок до 30 ноември 2023 година
4. Прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения по териториалните планове и включване в тях на проекти на централите, мините и общините в засегнатите региони
Срок до 31 декември 2023 година
5. Отпадане от териториалните планове на проекта за създаване на държавно предприятие за изграждане на икономически зони върху терените на мините
Срок до 31 октомври 2023 година
6. Проучване на възможността за улавяне, преработка или съхранение на въглеродните емисии от ТЕЦ “Марица-изток 2”
Срок до 31 март 2024 година
7. Социалните партньори продължават преговорите по проекта за споразумение от 19 септември 2023 година.
“24 часа” предвиди изхода от кризата
Напрежението спадна и споразумението с енергетиците бе подписано. след като преговорите се състояха в парламента. Защото това е институцията, която може да даде гаранции в турболентната ни държава. “24 часа” предвиди този изход в редакционен коментар в понеделнишкия си брой, докато кризата още бе в разгара си.