Тачър чака Лех Валенса, но спецслужбите ѝ пращат негов двойник

02.10.2023 16:22 Петя Минкова
Соломон и Гергана Паси му връчиха наградата, с която преди това бяха отличени Симеон Сакскобургготски, Петър Стоянов и Володимир Зеленски.
В продължение на няколко часа полската тв излъчваше церемонията.

Легендарният водач на “Солидарност” отбеляза 80-годишен юбилей, а почетните гости от България му връчиха наградата за европейски принос

Една от личностите с най-голям принос за рухването на социализма, чието име ще остане в историята редом до тези на Михаил Горбачов, Роналд Рейгън и Маргарет Тачър, безспорно е Лех Валенса, който тези дни посрещна своя 80-годишен юбилей. В петък на тържественото честване сред почетните му гости бяха Гергана и Соломон Паси, които му връчиха наградата на “ПанЕвропа” за неговия изключителен европейски принос, а президентът Петър Стоянов му изпрати лично приветствие.

Младежките години на Валенса с нищо не предвещават, че един ден той ще е символ на вечния човешки стремеж към свобода и отхвърляне на потисничеството. Син на дърводелец, той остава само с основно и професионално образование, защото през 1967 г. започва като електротехник в корабостроителницата в Гданск. През 70-те едва е навършил 25 г., когато в завода избухват серия от бунтове за храна и соцрежимът убива много демонстранти. Дълбоко покрусен и с присъщата дързост на младостта, той решава да обяви война на системата на живот или смърт. Може би именно заради тази амбиция през 1976 г. той вече е сред лидерите на антиправителствения съюз и е наказан с уволнение. Въпреки това той е неотлъчно до колегите си и те го избират за лидер на Междузаводския комитет, обединяващ предприятията в Гданск, Сопот и Гдиня. От тази позиция първото нещо, което той прави е да обяви нови искания – работниците да имат право на стачка и свободни профсъюзи.

Трогнат от смелостта

им и от рисковете, които поемат, на 22 октомври 1978 г. избраният от Полша папа Йоан Павел II им дава своята подкрепа. В историческа реч от площада “Свети Петър” той заявява: “Не се страхувайте. Да победим страха в сегашната световна ситуация.”

Думите му буквално отекват в душите на протестиращите и започват да се чуват гласове, настояващи за директни сблъсъци с властта, но Валенса се опасява, че войските на Варшавския договор ще нахлуят в Полша, и предлага конфронтациите да бъдат контролирани.

Сметките му обаче излизат криви. Властта вижда накъде отиват нещата и в края на 1981 г. въвежда военно положение, арестувайки лидерите на “Солидарност”. Устата на Валенса сякаш е затворена завинаги, но през 1983 г. се прокрадва лъч надежда. Тогава е обявено, че ще му бъде връчена Нобелова награда за мир, и съпругата му Данута пътува за Осло, за да я получи. Покрай това обаче се отприщва глобална дискусия за мракобесния соцрежим в Полша, ограничаващ

базови права и свободи

Американският президент Роналд Рейгън публично подкрепя борбата им, а британската премиерка Маргарет Тачър, сломила работническите протести в името на реформите, внимателно следи ходовете и исканията им. И тъй като международният натиск е огромен, кабинетът на Войчех Ярузелски е принуден да освободи Валенса, чиято първа работа е да оглави нелегалното движение “Солидарност”, към което се присъединяват все повече работници.

Някъде по това време Тачър и Рейгън започват да обсъждат варианта да засилят натиска, като тя се срещне с полския профсъюзен водач, за да му засвидетелства подкрепата на Запада. Целта на това велико историческо дуо обаче е с по-далечен прицел – стачкуващите полски работници ще се превърнат в най-силния им коз в разговорите със съветския лидер Михаил Горбачов.

По-късно в спомените си Тачър ще разказва, че първият ѝ опит да се срещне с Валенса бил в хотел – разбира се, всичко било под контрола на полските спецслужби. В един момент той се появил, отворил вратата,

погледнал я, след

което си тръгнал

Запитан след години дали помни тази странна среща и защо е отказал да се види с британската премиерка, Валенса отговаря, че изобщо не се сеща за подобен епизод. След което допълва, че още тогава е било известно, че репресивният апарат е разполагал с негов двойник и вероятно тогава именно той е отишъл.

Тачър обаче не се отказва и с Рейгън разработват нова тактика “разум и чувства”. Рейгън ще “играе” с емоциите на съветския лидер, а Тачър след среща със “Солидарност” ще го срази с безапелационни икономически аргументи.

Задачата на Рейгън се оказва по-лесна и в реч на 150 м от Берлинската стена той призовава Горбачов да я събори. Почвата за промяната вече е подготвена, светът знае, че има и друг път. Сега е ред на Тачър да направи невъзможното.

“24 часа” откри в архива ѝ десетки писма и бележки как режимът на Ярузелски се е опитвал да осуети срещата ѝ с Валенса, но тя е непреклонна. По-късно той ще си спомни, че без това посещение “щеще да е много трудно да направим каквото и да било, дори не знам дали щяхме да спечелим”.

Въоръжена с достатъчно аргументи от тази среща, след това Желязната лейди се вижда с Горбачов. Тя и Рейгън дълго са водели съветския лидер до момента, в който окончателно ще го обезоръжат. В решителна част от разговора тя пита Горбачов как си представя бъдещето на социализма, след като самите работници се бунтуват срещу системата. Какъв е икономическият ѝ смисъл? В архивите на Рейгън и Тачър е запазен запис как Горбачов объркан свежда глава. Ето така е поставено началото на края на една тъмна епоха, завършила с падането на Берлинската стена. През 1990 г. изстрадалият от многобройните репресии Валенса става първият демократично избран президент на Полша, а в цяла Източна Европа започват тектонични промени. Днес можем само да гадаем дали Тачър и Рейгън можеха да реализират този исторически преход, ако не бяха смели и дръзки лидери като Валенса, които с риск за живота си обявиха щурма срещу соцсистемата.

Гергана Паси: Посланието му бе, че ЕС е велик проект на мира, но някои го рушат

- Г-жо Паси, в петък със Соломон Паси бяхте почетни гости на тържественото честване на 80-годишнината на Лех Валенса, за да му връчите наградата на “ПанЕвропа” за изключителни заслуги.

- “ПанЕвропа” учреди своята Награда за европейски принос през 2017 г. Тогава България честваше 10 години членство в ЕС, а светът се разделяше на две. Това беше основна мотивация за нас, в “ПанЕвропа”, - да учредим такава награда на името на първия български европеец и създател на паневропейското движение в България - проф. Иван Шишманов. Искам специално да благодаря на фондация “Конрад Аденауер” и на “Аурубис България”, които застанаха до нас и ни подкрепиха. Както и на журито от изявени български европейци от целия политически спектър, които поставят своето клеймо върху всеки избор на “ПанЕвропа”.

- Ако нямаше личности като Валенса, които в онези мрачни соцвремена да рискуват всичко, дали щеше да се стигне до промените след 1990 г.?

- Трудно ми е да кажа. Не трябва да забравяме, че става въпрос за епоха, която се пропукваше под тежестта на своята несъстоятелност. Валенса просто стана катализатор на тези процеси и стъпка по стъпка демонтира комунизма.

- На фона на ставащото в момента, как можем да опишем приноса на Валенса?

- Валенса сложи знак на равенство между свобода и солидарност. Един непокорен електротехник от Гданск практически ускори разпадането на Съветския съюз и на Варшавския договор. Това в много голяма степен доведе до разширяването на НАТО и ЕС на изток.

- Успяхте ли да разговаряте?

- Разбира се. Обменихме мисли за България, за Европа, за Украйна.

- Какво най-много ви впечатли?

- Впечатли ни фактът, че имаше само три международни делегации на събитие от над 500 души - българската беше част от тържеството заедно с германската и мексиканската. Впечатли ни уважението и, бих казала, обичта, с която Полша се отнася към България. Всичко, което Валенса каза, завладяваше със своята достъпност и простота. Президентът няколко пъти повтори, че живеем във време, в което старото си отива, преди още новото да е дошло. Единственият начин да спечелим според него е, като си обърнем внимание един на друг, на проблемите си и заедно потърсим решенията. Глобализацията няма алтернатива, но трябва да бъде обяснявана и разказвана. ЕС е велик проект на мира, но има страни, които го разрушават отвътре и нямат място в него, ако не следват ценностите му. Това са някои от посланията на Валенса, които отнасяме със себе си.

Други от Анализи

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

>