29 октомври, деня на вота - тогава преди 94 г. започва Голямата депресия в САЩ
Кои са знаковите събития и историческите личности, родени на тази дата
Датата на изборите 29 октомври е донесла доста сериозни промени в световен мащаб през вековете. На тази дата през 1929 година стартира рухването на Нюйоркската стокова борса, което води до Голямата депресия - най-голямата икономическа криза в историята на света. До 1932 година брутният вътрешен продукт на всички икономики губи 15% от стойността си. Само за сравнение спадът по време на Голямата рецесия през 2008 и 2009 г. бе 1%.
През 1390 г. на същата дата в Париж е
първият процес срещу вещици
На смърт са осъдени три жени, които използвали магии.
На тази дата през 1675 г. легендарният математик Готфрид Вилхелм фон Лайбниц използва за първи път знака за интеграл, който властва и до днес. Малко повече от век по-късно през 1787 г. за първи път звучи операта на Моцарт “Дон Джовани” в Прага. А през 1888 г. се подписва една от най-важните конвенции в историята - Константинополската, която гарантира преминаването на кораби през Суецкия канал по време и на военни действия. По ирония на съдбата отново на тази дата избухва и Суецката криза, когато Израел окупира Синайския полуостров и избутва армията на Египет към канала. Година по-късно премиерът в Тел Авив Давид Бен-Гурион и петима от неговите министри са ранени, когато Моше Двек хвърля ръчна граната в Кнесета.
Явно
датата е доста удобна за атентати,
защото има прекалено много примери.
През 1994 г. Френсиско Мартин Дюран стреля по Белия дом. По-късно той е осъден за това, че се е опитал да убие президента Бил Клинтън. 4 години по-късно активист на ПКК отвлича самолета на турските авиолинии от Адана до Анкара с 33-ма пътници и 6-има души екипаж и му заповядва да лети към Швейцария.
Терористът е заловен, когато самолетът каца в Анкара, а той е повярвал на пилота, че е в София за презареждане. През 2004 г. по “Ал Джазира” Осама бен Ладен за първи път поема отговорност за атаките на 11 септември. Само година по-късно взривове в Делхи убиват над 60 човека. А над 100 загиват и повече от 600 са ранени, когато две коли избухват по улиците на Могадишу, Сомалия.
През 1964 г. се реализира един от най-големите обири на скъпоценни камъни в историята. Те са от колекцията на банкера Джей Пи Морган и са изложени в Нюйоркския природонаучен музей. Джак Роланд Мърфи, или Мърф Сърфиста, открива, че системата за охрана е прекалено слаба, и заедно с Алан Кюн и Роджър Кларк отмъкват 24 камъка. Сред тях са синята Звезда на Индия (най-големият сапфир в света, който тежи 563,35 карата), орхидееночервеният рубин Звездата на Делонг (100,32 карата и смятан за най-перфектния в света) и лилаво-синият Среднощна звезда (най-големият черен сапфир, 116 карата). Тримата са заловени след два дни, но са пуснати под гаранция. Скъпоценните камъни без един диамант, са открити един по един след години, когато тримата са отново в затвора за обир на актрисата За За Габор.
5 години по-късно за първи път се свързват два компютъра. Това става през ARPANET, първата в света функционираща компютърна мрежа от вида комутация на пакети по протокол TCP/IP. Смята се за прадядото на интернета. Разработена е от DARPA, правителствена агенция към Министерството на отбраната на САЩ.
На 29 октомври 1886 г. Третото велико народно
събрание избира за княз на България Валдемар Датски, който трябва да смени абдикиралия Александър I Батенберг. Под натиска на Русия той обаче отказва трона. Заради това се избират нови регенти и е пратена тричленна делегация в Европа да търси нов владетел. Тя се спира на Фердинанд Сакскобургготски, който по-късно ще стане и цар на България. Той се заклева на 3 август 1887 г. По ирония на съдбата на същата дата през 1912 г. Фердинанд скрива искането за примирие от страна на Османската империя за приключване на Балканската война и тя продължава. А героят на България Радул Милков хвърля бомба от самолет над гара Караагач в Одрин. И това е първата въздушна бомбардировка в историята. А на 29 октомври 1923 г. се появява Република Турция, като за президент е избран Мустафа Кемал Ататюрк.
На 29 октомври 1952 г. Софийският окръжен съд дава 12 години на
епископ Иван Романов. Пратен е в затвора в Шумен
След множество изтезания по време на следствието и в затвора здравето му се влошава. На 8 януари 1953 г. епископ Иван Романов умира в отделението за арестувани в Шуменската болница. Погребан е от д-р Караланов и санитарите от болницата. Седем години по-късно останките му са пренесени и погребани в селското гробище в Секирово. За мъченията си от комунистическата власт той е обявен за мъченик на Христовата вяра на 17 ноември 1998 г.
На датата на изборите през 1992 г. с решение на Националния координационен съвет на СДС първият демократично избран президент на България д-р Желю Желев е обявен за предател.
И през 2002 г. се случват два доста важни момента в българската икономика. Върховният административен съд прекратява сделката по продажбата на “Булгартабак” заради нарушения в процедурата. И една от гордостите на България тръгва към гибелта си. Кредиторите на авиокомпания “Балкан” отхвърлят плана за оздравяване и тя е обявена в ликвидация и изчезва.
На 29 октомври 1853 г. е роден Иван Славейков, Той е най-големият син на Петко Славейков и брат на Христо и Пенчо Славейкови. Известен политик, кмет на София и министър на просвещението през 1901 г.
38 години след него на същата дата се появява и бъдещият премиер Иван Багрянов. През 1897 г. е рожденият ден на Йозеф Гьобелс, министър на пропагандата и баща на популизма в политиката.
През 1914 г.
в Орешак се ражда Марин Найденов Минков, бъдещият патриарх Максим
А 9 години по-късно се появява на бял свят и Карл Джераси, бащата на противозачатъчното хапче.
Още доста известни хора са родени на тази дата - бившият премиер на Русия Евгений Примаков (1929 г.), бащата на Формула 1 Бърни Екълстоун (1930 г.), оперната прима Христина Ангелакова (1944 г.), носителят на “Оскар” Ричард Драйфус (1947 г.), великият вратар Едвин ван дер Сар (1970 г.), световният и европейски шампион по футбол Робер Пирес (1973 г.).
На 29 октомври през 1321 г. умира кралят на Сърбия Стефан II Милутин, известен у нас като свети Крал. Неговите мощи са в църквата “Света Неделя” в София. На същата дата през 1395 г. умира и цар Иван Шишман, след което падаме под турско робство.
Датата е черна и за българската култура. На нея през 1914 г. се самоубива великият поет Пейо Яворов. Три години преди това умира и Джоузеф Пулицър, известният журналист, на чието име е най-престижната награда в света. А през 2012 г. умира и великият ни режисьор Младен Киселов.
29 октомври е Ден на бесарабските българи. Национален празник е на Танзания, а в Турция празнуват Деня на републиката.