Брад Пит: Не разпознавам лица, а хората смятат, че съм надут и неучтив
Прозопагнозията, от която страда актьорът, води до страх от социални ситуации
Ако някога сте имали шанса да се запознаете с Брад Пит, да общувате с него в продължение на часове и дори дни, не се надявайте, че той ще ви запомни. Следващия път, когато се срещнете, за него вие ще сте напълно непознати.
Не се докачайте, не е нарочно. Холивудската звезда не разпознава лицата на хората заради рядко
неврологично разстройство - прозопагнозия, или
слепота за лица
“Никой не ми вярва! Смятат ме за самонадеян, горделив егоист. Затова си стоя вкъщи”, казва 59-годишният актьор пред сп. GQ.
Синдромът на Пит не е диагностицирал официално. Но по описаните от него симптоми лекарите заключават, че страда от въпросната слепота за лица. Самият той е убеден в това и разказва, че би искал да се срещне и да говори с други в подобно състояние. Обещава също най-накрая да си направи изследвания.
Екранният секссимвол страда от болестта от години. За първи път той призна за нея през 2013 г. в интервю за сп. “Ескуайър” и се оплака: “Толкова много хора ме мразят, защото смятат, че не ги уважавам.”
Особено притеснителни за него са официалните сбирки, приеми, партита. Хората идват, здрависват се, а физиономиите им не му говорят нищо.
За да излезе от положението, прочутият актьор започва да прилага различни номера. Пред едни се преструва, че ги помни, но не се сеща за имената им. Други любезно пита: “Извинете, къде сме се срещали?”. И в двата случая човекът си тръгва “още по-обиден”, разказва Брад.
Прозопагнозията може да се преведе от гръцки като “лицево невежество” и е съставена от думите prosopon - лице и agnosia - незнание.
Има два вида прозопагнозия – вродена и придобита
Първата е резултат от генетични нарушения и пациентът никога не развива адекватна способност да разпознава лица. Според британски лекари тя засяга един на 50 души, пише “Дейли мейл”.
Втората е резултат от мозъчна травма, причинена от силен удар или от инсулт. Според д-р Лиа Крол от Университетската болница “Темпъл” във Филаделфия слепотата за лица е придружена с широк спектър симптоми, засягащи всеки. Някои срещат само леки трудности да запомнят имена на хора и да ги различат едни от други. В по-тежка форма на болестта пациентът не разпознава членове на семейството си, колеги, приятели и дори собственото си лице в огледалото.
Другите умствени способности обаче остават непокътнати
Специалистите обясняват, че този вид лицева слепота не е проблем на зрението, нито на паметта. В мозъка има зона, която позволява на хората да разпознават лицата в повече детайли, отколкото сходни по сложност неодушевени предмети. Когато здрав човек види лице, мозъкът възприема частите му като цяло, а не една по една. Хората с прозопагнозия виждат отделните части и не възприемат лицето в цялост, което силно ги затруднява да разпознаят някого.
Въпреки че прозопагнозията не се лекува, терапията помага на пациентите да развият компенсаторни стратегии за разпознаване на хора, като запомняне на тяхната походка, прическа, глас и облекло.
“Мисля, че Брад Пит, като много други пациенти, изпитва странното усещане, че нещо не е наред, но не е съвсем сигурен какво е
и къде да потърси помощ - обяснява д-р Крол. - Ако някой смята, че историята на актьора му звучи познато или има подобни симптоми, бих препоръчалa да се прегледа при невролог и да бъде официално тестван”, съветва тя. И добавя, че хората много често не вярват на болните от прозопагнозия.
Тя изтъква, че ако синдромът се задълбочи, може да доведе до желание за изолация и до заболяването “тревожно разстройство” - силен страх от социални ситуации.
Желанието на Брад Пит да се скрие и да страни от хората говори именно за такава реакция. Състоянието му се влошава от тежкия и дълъг развод с Анджелина Джоли и раздялата му с 6-те им деца. На всичко отгоре
изпада в тежко пиянство,
което трудно преборва
с помощта на
“Анонимни алкохолици”
Култов актьор и продуцент, Пит е в развлекателната индустрия повече от 35 години. Над 50 филма, сред които “Боен клуб”, “Троя”, “Имало едно време в Холивуд”, “Да срещнеш Джо Блек”, “Вавилон”, “Седем години в Тибет”, “Интервю с вампир”, го превърнаха в екранна знаменитост с два оскара и три награди “Златен глобус”. Има милиони почитатели, мнозина го боготворят. На тези, които го смятат за горделив и самодоволен, отговаря, че заради болестта не помни физиономии. “Срещам толкова много хора. Как да ги позная, когато ги видя отново?”, обяснява световната знаменитост.
Всъщност по характер Брад е екстроверт и казва, че обича да е сред фенове. Държи се с тях топло, любезно и естествено. Наскоро близкият му приятел Гай Ричи се надигна гръмогласно в негова защита: “Брад не е надут, перчещ се петел – той е възможно най-далеч от този образ. В неговото положение, с неговата външност и слава е много лесно да станеш петел. А той остана добър човек – това е очевидно още при първа среща с него”.