Мария Габриел: Българската външна политика и следва да е резултат от общонационални координирани действия

30.09.2023 10:40
Министър-председателят акад. Николай Денков и президентът Румен Радев отправиха приветствия към участниците.

Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел откри Годишната конференция „България в многополюсния свят: предизвикателства, приоритети, решения“, която се провежда с ръководителите на задграничните представителства на Република България. Над 150 извънредни и пълномощни посланици, постоянни представители в международните организации, генерални консули на Република България, както и представители на изпълнителната власт - министри и зам.-министри, се включиха в работата на форума. Видеообръщение към вицепремиера Мария Габриел и присъстващите направи Жозеп Борел, върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността. Министър-председателят акад. Николай Денков и президентът Румен Радев отправиха приветствия към участниците.

В изказването си при откриването на конференцията вицепремиерът Габриел благодари на президента Румен Радев и на министър-председателя академик Николай Денков за участието и подкрепата към работата на МВнР и българските дипломати.

„Днес повече от всякога съм убедена, че българската външна политика и дипломация следва да са резултат от общонационални координирани действия, и вярвам, че работейки заедно, ще съумеем да направим България още по-видима и значима на международната сцена“, заяви Мария Габриел.

Тя очерта четири водещи теми във външната политика на страната. „Важно е България да бъде активен член на ЕС и НАТО, задаващ посока и оформящ решения. В този контекст нашите приоритети са присъединяване към Шенген и Еврозоната, членството в ОИСР“, посочи Габриел.

Като втора тема вицепремиерът определи стратегическите партньорства на страната и открои тези със САЩ и Великобритания. „В днешната сложна геополитическа среда и в унисон с евроатлантическите ценности имаме още много да постигнем със стратегически партньори като САЩ и Великобритания“, каза Габриел. Тя подчерта значението на втората сесия на стратегически диалог България-САЩ и конструктивната срещата с държавния секретар Антъни Блинкен.

„Не губейки от поглед традиционни партньори, нека бъдем отворени и към нови партньорства, даващи възможности за страната. Ще търсим сътрудничество със страни като Япония и Индия, страните от Латинска Америка“, допълни Мария Габриел.

Защитата на правата на българските граждани и българските общности извън страната бе третата тема, акцентирана от вицепремиера. Тя отдели специално внимание на българските училища и тяхната роля.

„Четвъртата тема е нова - културната дипломация. Заедно можем да направим така, че България да има културен календар, да има бранд България, да може страната ни да стане по-разпознаваема. Имаме история, богато културно историческо наследство. Сега е важно със сътрудничество и нов поглед върху тези тематики да дадем перспективи за развитие“, категорична бе Мария Габриел.

След като очерта водещите теми, вицепремиерът набеляза и конкретни предизвикателства. „Сред днешните предизвикателства най-високо в дневния ред стои мирът. В последните години ставаме свидетели на многобройни конфликти. По отношение на войната на Русия срещу Украйна, България като член на ЕС и НАТО, има ясна позиция. Ние осъждаме войната и изразяваме своята солидарност и подкрепа за Украйна, подкрепяме демокрацията и основания на правила международен правов ред“, посочи Габриел. Тя потвърди, че страната ни ще продължи да оказва подкрепа на Украйна и постави специално внимание на Формулата за мир на президента Зеленски и възможностите за включване във възстановяването на страната. Габриел очерта и още две предизвикателства следствие от войната - енергийната и продоволствената криза.

Вицепремиерът подчерта и значението на съвместната работа със съседните държави - Западните Балкани и стратегическата важност на региона на Черно море.

Габриел обърна специално внимание на Инициативата „Три морета“ и приетата по нейна инициатива съвместна декларация между България, Румъния, Гърция и Хърватия. Тя цели засилване на сътрудничеството, укрепване на сигурността в региона, подобряване на регионалната свързаност и мобилизиране на необходимите инвестиции за важни инфраструктурни проекти. По отношение на РСМ Габриел посочи, че България не поставя нови условия, но очаква изпълнението на поетите ангажименти.

Вицепремиерът говори и за дигиталната дипломация, като се спря на два аспекта - борбата с дезинформацията, която подкопава устоите на демократичните общества и възможностите на България да бъде иновационен хъб. Мария Габриел припомни две важни стъпки, предприети по отношение на противодействието на дезинформацията и хибридните атаки - присъединяването на страната ни към Европейския център за върхови постижения за противодействие на хибридните заплахи в Хелзинки и подписването във Вашингтон на Меморандума за разбирателство между България и САЩ за противодействие на чуждестранното манипулиране на информация.

Мария Габриел посочи още, че с встъпването й в длъжност като министър е заявила волята си да работи за повишаване престижа на българската дипломатическа служба и целта да укрепи кадрово службата. „Заедно с екипа ми предприехме стъпки за увеличение на бюджета на министерството. С Постановление на МС, прието на 20 септември т.г., за първи път от 15 години по мое предложение бе актуализирана Наредбата за командировъчните средства при задграничен мандат, с което бе направена важна крачка за по-добро и адекватно заплащане на труда на българските дипломати. Вярвам, че това развитие е мотивиращо, особено за младите колеги“, подчерта Габриел.

Вицепремиерът обяви, че е дошло време и да се изготви нова цялостна външнополитическа стратегия на България, което бе посрещнато от всички присъстващи с голямо одобрение.

В заключение вицепремиерът и министър на външните работи благодари за екипната работа в изпълнение на изброените приоритети и насърчи представителите на дипломатическата общност да бъдат проактивни, с инициативи и предложения за конкретни външнополитически действия в отстояването на националните интереси на страната.

Други от От страната и света

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

Паднал бор блокира влакове в Искърското дефиле

Влаковете, които преминават през Искърското дефиле в района на гара Елисейна, временно бяха блокирани в късния следобед. Причината беше огромен бор, паднал върху контактната мрежа в района

Зацикляне: 6-и (засега) опит за председател – за Деня на благодарността (Обзор)

Борисов с първа реч от трибуната в новия парламент, шегува се как намерил 94-годишен за водач на листа, за да има доайен за шеф на следващия Асен Василев си говори с ДБ през медиите

Димитър Главчев: Пълното ни приемане в Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми

Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панорама“ по БНТ

Австрия склони, пуска ни в Шенген и по суша от 2025 г., но само с Гърция (Обзор)

Граничният контрол с Румъния остава за поне 6 месеца Австрия най-накрая се съгласи да пусне България и Румъния в сухопътен Шенген, като се очаква да влезем напълно в свободната зона за движение в ЕС

>