Царево посреща новия сезон без помен от потопа, чака до дни помощта от държавата
Перлата на Юга ще свети още по-ярко, тук е най-дългата брегова ивица, казва кметът Георги Лапчев
До края на септември държавата трябва да отпусне средства за възстановяване на Община Царево от невиждания потоп на 5 септември, който отне четири човешки живота. Под вода останаха къмпинги и курортни градчета, село Кости в Странджа, а десетки улици и мостове бяха разрушени.
„Щетите са за над 30 млн.лв., колко ще ни отпусне Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане, ще видим. За 48 часа общината беше напълно възстановена. Селата и градовете бяха измити и обеззаразени, ток, вода, телефонни клетки, интернет – всичко бе възстановено благодарение на свръхорганизацията на общината. Но с големите инфраструктурни щети не можем да се справим сами за толкова кратки срокове.
Всички те са остойностени, обследвани са всички обекти и са приоритизирани от най-тежък към най-лек. Докладвали сме на държавата и имам пълното уверение, че всички обекти ще получат финансиране.
Целта е до новия туристически сезон да направим Община Царево ще още по-привлекателна. Тя е перлата на Юга и ще свети още по-ярко“, коментира Лапчев и припомни, че на територията на общината се намира най-дългата брегова ивица от общо 70 километра.
От вчера пък трафикът на транзитните автомобили вече е изведен от Царево, след като бе пуснат временния обходен път при разрушения мост в отсечката Царево – Ахтопол.
По новоизградения временен път – брод над река Изгревско дере, могат да преминават двупосочно всички видове превозни средства. Обходният път е с дължина 180 м, с две ленти за движение с ширина по 3.75 м и банкети по 1 м. За осигуряване безопасността на движението по трасето са монтирани около 320 метра мантинели, положена е временна оранжева маркировка.
В изграждането на обходния път, който е в непосредствена близост до мястото, на което предстои да се построи нов мост, са насипани около 19 000 тона инертен материал и 650 тона асфалт, обясняват от АПИ. И припомнят, че разрушеният по време на пороите мост по пътя Царево-Ахтопол, част от републиканската пътна мрежа, е изграден още през 90-те години на миналия век.
Междувременно от земеделското министерство съобщиха, че проверки в района на Царево са установили, че няма прекомерна сеч в горите на територията на общината и това не може да е причина за трагедията, сполетяла хората.
„Горите ни имат общ групов сертификат за качество по международния стандарт FSC. Ако има някакви проблеми, този сертификат се отнема. През последните 5 г проверки показват, е няма отнет сертификат в горите от нашия регион. Смятам, че онези неправителствени организации, които твърдят, че 30 % от цялата сеч в България била незаконна, откровено лъжат“, коментира още кметът Георги Лапчев.