Руши се комплекс, в който тренират 1000 спортисти, при дъжд вътре вали като навън
- Сградите на булевард “Източен” 10 в Пловдив са 60-годишни и е на метри от новия стадион “Христо Ботев”
- Предстои да ги ремонтират със 600 000 лв.
Пробит покрив, мухъл, изгнила дървена облицовка, полуразрушена настилка. Такова е състоянието на спортните зали на бул. “Източен” 10 в Пловдив - на същия адрес е и новият стадион “Христо Ботев”, чието строителство глътна 56 млн. лева.
Контрастът между новото бижу и залите до него
е толкова голям, че отдалечe бие на очи.
Така, докато футболистите на жълто-черния тим се радват на стадиона, в съседство други спортисти са принудени да тренират в рушаща се сграда. Там са настанени клубове по художествена гимнастика, таекуондо, тенис на маса, борба, стрелба, карате, бокс, кикбокс и аеробика. Тези, които ползват базата, наброяват около 1000 души.
Комплексът е 60-годишен и отдавна плаче за ремонт. Той е общинска собственост. Построен е на мястото на бившето парк-игрище “Свети Августин”, собственост на Католическия колеж в града.
Клубовете, които тренират в него,
имат 10-годишни договори за наем на символични цени
Местният парламент е определил тарифа от 15 ст. на квадратен метър за закритите площи. Така, ако един клуб иска да ползва 500 кв. м, това му струва 75 лв. на месец. Идеята е разходите им да бъдат намалени, за да могат да се издържат с по-малки такси от трениращите.
“По този начин се развива спортът. За художествената гимнастика и каратето има много желаещи, но ако някои от другите клубове кажат, че ще събират високи такси, може да няма достатъчно желаещи и да се наложи комплексът да бъде закрит”, коментира зам.-кметът Георги Титюков.
Въпреки че спортният комплекс е построен преди повече от шест десетилетия,
сериозен ремонт никога не му е правен
Мазилките са компрометирани и опасни и често се случва да падат парчета. Дограмата е дървена и прозорците не се затварят добре, а на места липсват и стъкла.
“Зимата е ветрилник”, оплакват се спортисти. В баните и тоалетните падат плочки, душовете не работят, старите метални тръби са корозирали, липсват и врати. Облицовъчни плочи непрекъснато падат от фасадите на спортните зали, което създава опасност за преминаващите покрай обекта в центъра на града.
Цялото състояние на съоръжението и всичките му проблеми са описани в документите, с които са обявени
две обществени поръчки
за ремонти на сградите на обща стойност 600 000 лв. с ДДС. За спешен и неотложен ремонт са отделени 350 000 лв. от общинския бюджет, останалите средства са за текущо освежаване. Финансирането все още не е осигурено, макар градската управа вече да търси строител.
“Най-големият проблем е покривът. Нямаме право да пипаме нищо по конструкцията на сградата. Можем единствено да поддържаме залата, да възстановим повреди, да пребоядисаме стените или да сменим дограма и врата, но не и нещо по-сериозно”, обясни пред “24 часа” президентът на армейския спортен карате клуб “Тракия” Георги Попов. По думите му
от тавана се стича вода по колоните,
красивата дървена ламперия изгнива и пада. “Налага се да ги обличаме с кафява ламарина, вече две колони сме направили така”, каза той.
Същите проблеми среща и кикбокс треньорът Христо Колев. “Когато завали дъжд, колкото се излива навън, толкова пада и вътре в залата. Заради влагата изгнива дървената облицовка, появява се мухъл и мирише. Настилката по пода колкото и да се чисти, събира влага, мухлясва и става на петна”, описа той.
Покривът на една от двете сгради е ремонтиран през 2012 г. “На другата - преди много години, но само за 28 000 лева, което е крайно недостатъчно”, обясни Георги Титюков. Тогава община Пловдив отделила 40 хил. лв. бюджет, но тъй като една от участвалите в конкурса фирми предложила доста по-ниска цена, спечелила и ремонтът бил половинчат.
Друг проблем е осветителната инсталация. “Лампите са стари и живачни - те са много енергоемки и страшно много пари отиват за ток”, каза Георги Попов. Треньорите се надяват старите живачни лампи да бъдат подменени с LED осветление.
Зам.-кметът Георги Титюков твърди, че община Пловдив е запозната с тези проблеми на спортистите. Ходили неведнъж на огледи, за да видят в какво състояние е комплексът “Христо Ботев”, а треньорите допълнително описвали ситуацията в много писма.
Течащият покрив ще бъде изцяло ремонтиран
Предвидени са премахването на компрометираната изолация, както и изкъртването на съществуващата циментова замазка. След това бъдещият строител ще се заеме с изграждането на двуслойна хидроизолация, която да не позволи покривът да тече.
Съществуващата в момента мълниезащита не функционира, затова тя ще бъде подменена. На покрива ще бъде монтирана ламаринена обшивка, след което е планирана система за отвеждане на водата.
Увредената гумена настилка в залата и циментовата замазка под нея ще бъдат направени наново, а фасадата - измазана и боядисана.
Изпълнителите ще сменят дограмата, ще поставят комарници, врати и вентилатори в залата.
Съблекалните на спортистите
ще бъдат преобзаведени, баните - обновени. Общината иска да бъдат сменени и стъпалата при входовете на залите, чиито плочи с годините на места са счупени.
“Ще се работи паралелно, за да не се прекъсва тренировъчният процес. Няма как за няколко месеца да затворят залите. Просто докато ремонтират съблекалните, ще се преобличат другаде”, обясни Титюков.
Но въпреки неудобствата и треньори, и спортисти с нетърпение чакат обновяването.