Пробваме да влезем в Шенген отново през декември
Втори опит да влезем в Шенген ще направи правителството точно година, след като България получи отказ от Австрия и Нидерландия. Гласуването се очаква през този декември и в момента страната ни полага всички усилия, за да бъде приета, увериха днес премиерът Николай Денков и българският еврокомисар Илияна Иванова.
Денков и Иванова се срещнаха официално за първи път, откакто тя бе избрана за еврокомисар. По-късно тя ще има срещи с президента Румен Радев, депутати и др.
В момента обсъждаме една единствена възможност - декември 2023 г. Работим за това, буквално всеки ден. Голяма част от тези усилия се виждат публично. Друга са по дипломатически път, тъй като невинаги гласността и шумът помагат в този вид усилия, каза премиерът Николай Денков.
Позицията на ЕК е много ясна, тя беше подчертана и от председателката г-жа фон дер Лайен по време на речта за състоянието на съюза - не само че България и Румъния отговарят на критериите за членство, но и че те активно допринасят за по-доброто функциониране на Шенгенската система, посочи Иванова.
Вчера Министерският съвет взе решение за отпадането на няколко от проектите, заложени в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), сред които са изграждането на завод за батерии и протонен център за лечение на онкоболни. Причината е, че България се е забавила с повече от една година по тях. А заради това ЕК отказва да ги финансира.
Днес премиерът коментира темата така: Всички знаем, че има забавяне по отношение на ПВУ. Особената трудност е, че то е свързано с най-тежките реформи, както по отношение на правосъдната система, така и по отношение на е енергетиката. В последните 3 месеца успяхме да извадим всички горещи теми, да ги сложим на масата и да търсим съгласие, където е трудно. Промените в правосъдната система, в енергетиката не се правят, защото някой ги иска. Това са промени, които са необходими за българските граждани и енергетици за да се осигури по-добро бъдеще - както за справедлива и ефективна правосъдна система, така и за подсигуряване на енергийната система с евтин ток. Ние трябва да имаме капацитет. Когато погледнем развитието на пазара, виждаме колко въглищните електроцентрали ще бъдат неконкурентоспособни спрямо алтернативите, които в момента се развиват технологично. Трябва да имаме капацитет от въглищни централи, но и да развиваме останалите източници.
“По отношение на тези емоции, напрежение, което виждате, аз съм убеден, че те могат да бъдат преодолени и ще бъдат, когато обсъдим какво се прави и какви са алтернативите. Ние предлагаме възможно най-доброто в тази ситуация. И аз както винаги съм умерен оптимист, че това ще бъде разбрано и документите ще бъдат представени в първата седмица на октомври. С представянето им пред ЕК, процесът по уточняването на тези документи не приключва, а започва преговорен процес като имаме 2-3 месеца до края на годината да доуточним всички текстове”, коментира Денков пък териториалните планове.
Очаквайте подробности!