Деца от трима родители

27.09.2023 20:47 Сима Владимирова
Гените на жената донор не определят нито цвета на очите, нито на косата, нито ключови черти в характера на детето. Снимка: Pixabay

В XXI век медицината разбива всички представи за живота и ако като в машина на времето човек от XIX се събуди днес, може да помисли, че на Земята са дошли извънземните.

Едно от най-невероятните постижения на генетиката в последно време са бебетата от трима родители. Те се родиха, за да се избегне предаването на болестотворна ДНК на поколението. Първото такова дете вече е на 7 години.

Майка му и баща му, които го отглеждат, са от Йордания. Преди това са загубили две деца, защото жената носи гена, отговорен за синдрома на Лий.

Заболяването е фатално и поразява нервната система.

Малките не могат да се развият и умират до 2 - 3-годишна възраст. За да изключи наследяването на тази тежка болест, двойката се решава да пробва все още неодобрената на много места по света техника за използване на донорска яйцеклетка като трети елемент при инвитро процедурата.

Въпреки че по-голямата част от ДНК се съдържа в ядрото, отговорните за смъртта на предишните им деца гени, се намират в митохондриите в яйцеклетката на майката. Това са структури в клетката, чрез които тя „диша“. Осигуряват й енергия и в тях са само 37 гена - нищожна част от общо 20 000. Но замяната на митохондриите с тези на друга жена е ключова, защото спасява живота на бебето. При това в зиготата гените са само от майката, тъй като яйцеклетката унищожава енергийните нишки на сперматозоида. Мутациите, които ги увреждат, най-често засягат най-нуждаещите се от енергия тъкани - мозъка, сърцето, мускулите и черния дроб.

Около една четвърт от митохондриите на йорданката са „заразени“ с болестотворната мутация, въпреки че самата тя е здрава. Двойката е потърсила клиника в Ню Йорк, в която се разработва начин да се избегне вредният ген. Но в САЩ процедурата не е легализирана. Затова доктор Джан извършва операцията в Мексико.

Използват яйцеклетка на здрава жена, която я дарява анонимно.

Отстраняват чуждото ядро и присаждат това от майката.

После оплождат обновената яйцеклетка със спермата на бащата и я имплантират в матката на жена му. Така бъдещото бебе ще има нейните и неговите гени и само 37 от непознатата дама. Впоследствие йорданката износва плода и ражда здраво дете. Генетици приветстват иновативния подход. „Изследването е забележително“, твърди Дитрих Егли от Нюйоркската фондация за стволови клетки.

Подробности как е извършена процедурата, какви са неизвестните и рисковете и личната история на Тамара от Харков четете в брой 8/2023 на сп. "Космос".

Други от От страната и света

Румен Христов: Държим Борисов да е премиер. Когато трябва животоспасяваща операция, се търсят най-добрите

„Не знам на този етап дали ще се обсъжда Атанас Атанасов да бъде председател на парламента. Но въпросът за председателското място на НС беше обсъждан преди

Антон Златанов: Чуждестранните партньори видяха, че сме готови за Шенген дори преди политиците

Ще можем да кажем на 12 декември към обяд дали официално сме в Шенген и по суша, но аз съм оптимист. Това каза пред БНТ шефът на Гранична полиция  Антон Златанов

Кузман Илиев, "България може": Ако нещо е добро - правим го заедно. Няма значение коя е партията

Работим въз основа на нашите ценности и цели, въз основа на това, което смятаме, че нашите експерти са формулирали като ясни тези. Ако е добро - чудесно, правим го заедно

"Продължаваме промяната" иска срещата с ГЕРБ да е пред медиите

Дължали на хората да се спре влиянието на Пеевски върху институциите Среща пред медиите, на която да обсъдят с ГЕРБ как да се спре "влиянието на Пеевски върху институциите"

Асен Василев: В писмото от ГЕРБ няма нищо за издигане на ген. Атанасов за шеф на парламента

Снощи получихме писмото от ГЕРБ. В писмото няма нищо за издигане на ген. Атанас Атанасов за председател на парламента, и според мен някой спекулира с това

>