Момчил Даскалов: Влизаме в кварталите - тротоари, улици, площадки, градинки, поддръжка и чистене
Десетки милиони от такса смет остават неусвоени за почистване на централно ниво, а до районите не стигат. Ще променим това, казва кандидатът за районен кмет на "Сердика" от "ПП-ДБ (Спаси София)"
Момчил Даскалов над 30 г. управлява екипи и процеси в ресторантьорство, мода, интериор и обзавеждане. От 15 г. работи в сферата на управление на авторски права. Гост-лектор в програма за обучение на млади предприемачи.
Основен инициатор и преговарящ в инициатива да не се допусне закриване на обучението между 5-и и 7-и клас в математическите гимназии в България. Като участник в инициативата “Да спасим Северния парк” през 2018 г. пък има водеща роля да се предотврати поредното застрояване на зелени площи.
На фокус за кандидата на “Обединени за София” е борбата за чист въздух - подмяна на печките на твърдо гориво, увеличаване на покритието, честотата и качеството на публичния транспорт, стимулиране на енергийната независимост на домакинствата чрез слънчеви панели, геотермални източници и др. Както и запазване и развитие на уникалната за града зелена система на район “Сердика”.
“Само с един ремонт - от първия път”,
обещава той.
- Г-н Даскалов, кое е мястото, на което бихте поканили на среща приятели, близки или избирателите си?
- Кварталното ресторантче до нас във “Фондови жилища” - чисто, уютно, готвят вкусно, плаща се с карта, но по-важното - собствениците развиват бизнеса си с голяма страст и желание, имат невероятно отношение към всеки, създават общност, а подобни места са безценни. И всъщност вече го ползвам именно с тази цел - срещи с приятели, гости и избиратели.
- Адекватни ли са бюджетите на районите? За увеличаване на кое перо бихте се борили?
- Най-големият проблем е, че средствата са почти изцяло делегирани централно, системно не достигат по всички пера. Районните кметове нямат особена свобода за действие, което парира много проекти с потенциал и познаване на спецификите на районите. Един от структурните проблеми например е свързан с парите за почистване и поддръжка на публичните пространства, вкл. косене и третиране на зелени площи. Остават неусвоени десетки милиони от такси смет на централно ниво, а районите разполагат с десетки хиляди годишно за почистване, което е крайно недостатъчно. Това смятаме да променим.
- Трябва ли хората да се произнасят на районен референдум?
- Привърженик съм на прякото участие на гражданите в управлението, включително чрез референдуми, особено местни, ако са инициирани добросъвестно, не са популистки и с добра информационна кампания. В районите е малко по-специфично, тъй като има различни квартали със собствени характеристики и проблеми. Например хора от “Фондови жилища” ще трябва да гласуват по въпрос, свързан с “Орландовци”, или обратното. Затова трябва да се подхожда с особено внимание към всеки казус. Но ако се появи необходимост от местен референдум, със сигурност ще съдействам за провеждането му.
- Повече нови сгради или повече празни зелени площи?
- Повече зелени площи, разбира се. Има достатъчно място за развитие на града, особено в северна посока, както и подмяната на стари сгради с ново строителство. Радвам се, че районът привлича повече хора, това води до развитието му, но ако се прави планирано и разумно със съответната инфраструктура, детски градини, училища и
не се допусне грешката с шеметното
презастрояване на южните райони
“Сердика” е зелен, в голямата си част - тих, спокоен, с ниско строителство и ще се борим да остане така, като облагородяваме и подобряваме средата без презастрояване.
- Най-амбициозното решение, чиято реализация може да гарантирате за 4-годишен мандат?
- Големите амбициозни проекти винаги са важни, но досега липсваше амбицията за уреденост в града извън тях. Вече съм посочил като основен мой приоритет инвестицията в кварталите. С малки стъпки, но планирано и методично да се променя градската среда във вътрешността на жилищните райони - облагородяване на тротоари, улици, площадки, градинки, поддръжка и почистване - така че след четири години да се усетят ясно разликата и повишеното качество на живот за всички жители.
Районните кметове са най-близките и реално най-важните хора от властите в града, на които софиянци доверяват да управляват техния квартал и с които имат най-бързата обратна връзка.
Затова разказваме за всеки един район с неговите квартали и представяме и част от кандидатите за изборите на 29 октомври.
Къде са съсредоточени най-много млади хора, къде потенциалът за строителство е най-голям, колко още детски площадки искат жителите му - “портретът” на всеки един район според статистическите данни и през очите на един (кандидат) кмет. За една общност е важна новата пешеходна пътека, за друга - довеждащият транспорт от метрото, за трета - да запази старо дърво или да възроди любителски спортен турнир в близкия парк. Сигурни сме, че хората, които имат амбицията и потенциала да организират и управляват живота в даден район, знаят за какво мечтаят жителите му и как да го постигнат.
На самия праг на предизборната кампания даваме думата на кандидатите. Някои от тях са натрупали опит, други тепърва излизат на политическия терен, трети са били съпричастни с местното самоуправление, но още не са се доказали в него.
Но всички те искат да говорят на един език с избирателите си, а “24 часа” дава думата на представители на различни политически сили в проекта “София. Кварталът”.