Всеки пети търговец на лекарства с нарушение, аптеките отпускат без рецепта (Обзор)
С нова формула ще оценяват недостига на медикаменти - ако количествата паднат под 100% от необходимото, забраняват напълно износа
Всеки пети търговец на едро или дребно на лекарства извършва нарушение. Най-често аптеките отпускат медикаменти, без да изискват рецепта. Това заяви изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов на дискусия на тема “Актуални предизвикателства пред лекарствоснабдяването в България”.
126 сигнала от граждани, както и от медиите за липса на лекарства е обработила Изпълнителната агенция по лекарствата от януари до юли тази година. Те
засягат около 70 лекарства за различни заболявания,
обясни Кирилов пред здравния министър проф. Христо Хинков, зам.-здравния министър проф. Илко Гетов, представители на фармацевтичния сектор и журналисти. Според Кирилов за първите шест месеца на 2023 г. агенцията е извършила 400 проверки при търговци на едро и дребно. При 20% са установени нарушения, като при търговците на едро е неправилно изпълнение на задълженията към електронната система за проследяване и анализ на лекарствените продукти - СЕСПА.
“Пет сигнала месечно получават институциите”,
обобщи зам.-министърът Илко Гетов. Според него съвсем скоро проектът за промени в Закона за лекарствените продукти ще бъде предложен в Министерския съвет. Той предвижда продажбата на лекарства по лекарско предписание да става само срещу рецепта, а с нова формула да се противодейства на липсата им в аптечната мрежа. Според нея за недостиг на лекарства ще се приема, ако количествата им паднат под 100% от необходимото.
В момента за недостиг се счита, когато количествата в страната паднат под 65%. При достигане на критичния минимум е забранен износът на медикамента. С промените в закона стойността, по която се определя, че има недостиг, ще се изчислява на основа средномесечно потребление на дадено лекарство за предходната 1 г., а не както досега - за изминалите 6 месеца.
“Недостигът на лекарствени продукти е нарастващ проблем в Европейския съюз и в САЩ през последните години. Той се разгърна особено след COVID-19”, заяви здравният министър проф. Христо Хинков. За да решат проблема с недостига, здравните власти въвеждат
електронна рецепта за лекарства за диабет
и за антибиотици от 1 октомври. “Всичко е въпрос на верификация и дигитализация. Верификацията на лекарствата до голяма степен ще реши проблема с техния недостиг”, заяви Хинков. Така пациентите ще купуват медикаментите, като казват единствено своето ЕГН в аптеката, без да носят хартиени рецепти.
Според генералния мениджър на анализаторската компания IQVIA за Централна и Източна Европа Лука Чичов има 50 хил. случая на недостиг на лекарства за септември в Европа. “Над 10 хил. продукта са изтеглени от пазара, за 24 000 има решение и вече се продават”, обясни той.
Повече от половината имат генерична алтернатива на пазара за съжаление не всички, коментира Чичов. Имаме над 20 държави, които са засегнати.