Всеки девети родител ваксинира детето си само за да го запише в училище (Обзор)
- 15% от българите са антиваксъри, но вдигат шум като за 115%, коментира държавният инспектор доц. Ангел Кунчев
- Здравното министерство пусна нов сайт за имунизациите
Близо 9% от родителите ваксинират детето си само за да го запишат в училище или детска градина, а 8% от тях изобщо не го имунизират, защото се притесняват да не получи странични ефекти. Това показват данни от проучване на УНИЦЕФ сред 1002 родители и 350 лични лекари за нагласите им към ваксините за деца.
По отношение на имунизациите обществото се дели на пет основни групи, съобщи заместник здравният министър доц. Михаил Околийски. Според него около 25% са привържениците на ваксини, има група, съставена от притеснени хора относно вредите от имунизациите, група на скептиците, както и група на антиваксърите.
“Антиваксърите са между 12-15%, това са хората, които убедено говорят срещу ваксините, не вярват в тях. Сравнително млади са – между 18 и 49 години, имат високо образование и предимно са жени, а мъжете имат ниска здравна грамотност”, обясни Околийски. По думите му те не приемат рутинната ваксинация, имат ниско доверие към здравните работници, институциите и медиите.
“Четат жълти издания, в които пише, че COVID е илюзия”, каза още зам.-министърът.
“За 15% антиваксърите вдигат шум като за 115%. Подобна картина съм виждал само в Румъния, Сърбия, Македония”, коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той даде пример, че само в Молдова и в България жените, умиращи от рак на шийката на матката, стават все повече.
За да увеличат ваксинационното покритие в страната, здравните власти пуснаха нов сайт, който да съдържа актуална информация за задължителните и препоръчителните ваксини. За него е използвана платформата “Плюс мен”, която беше пусната по време на пандемията за ваксините срещу COVID-19. Сега освен за коронавируса в сайта на МЗ има данни за всички ваксини, заболяванията, срещу които са насочени, както и националните програми за ваксинация, които се реализират в България. В него
ще се дават отговори и на родителите,
които не искат да ваксинират децата си. Според проучването те са 9 на сто, като най-големият им страх е децата им да не получат странични ефекти. Един от тях е аутизъм, обясни Георги Георгиев от УНИЦЕФ. За 40% от майките и бащите притеснение е дали детето ще вдигне температура. 61% от запитаните вярват, че ваксините предпазват от заболявания и биха поставили всички задължителни на децата си.
8,7% от родителите обаче имунизират децата си, за да ги запишат в детска градина или в училище. 5,6 на сто пък признават, че личният им лекар ги е накарал. Проучването показва, че 60% са взели решението да не го ваксинират преди раждането на детето или непосредствено след това.
Половината от лекарите признават, че имат затруднения при комуникацията с родителите, като една от основните причини е неинформираността на майката или бащата.