Даниела Коцева: "Люлин" и "Западен парк" са много добре проектирани през 60-те, повече забележки имам към "Младост"

22.09.2023 20:30 Ярослава Прохазкова
Даниела Коцева СНИМКА: ГЕОРГИ КЮРПАНОВ

София е жив организъм - да се грижим за здравето му, казва отличничката на випуска към катедра "Градоустройство" на УАСГ

Още акценти от интервюто:

- Даниела, как си представяте София през следващите 4 г.?

- София е жив организъм, който през дадени периоди претърпява различни метаморфози. Заради увеличаването на населението започва по-интензивно строителство. А факторите за увеличаващото се население са икономически и търговски. София всъщност така е претърпяла своето развитие - първият квартал, който се е присъединил към София, е село Подуяне, защото там преминава жп линия и се осъществява активна търговска дейност. И до днес виждаме колко динамична е София в строителството. Трябва да се преосмисли връзката между градската среда и обществото.

Мисли се повече за самото застрояване, за съответната печалба на възложителя, но се забравя човекът - неговото биологично, физиологично състояние и психично здраве.

- Какво искате да се промени?

- В европейските градове виждаме, че има разделителна озеленена ивица на главните булеварди. При нас го има по “Ботевградско шосе” в края на града, а е добре да се направи на повече места. Освен че е естетично, ще се намали и праховото замърсяване.

Не говоря обаче само за озеленяването, но и за детайлите в градската среда - имаме тесни тротоари, хората трудно се разминават по алеите. При проектиране на уличната мрежа през последните години повече се обръща внимание как колите по-бързо да се придвижват. Не се мисли толкова да се стимулират хората да карат велосипеди или да ходят пеша. Представям си София да подобри качеството на живота на човека.

- Какво мечтаете да проектирате?

- Не мечтая за конкретен тип сграда. По-скоро искам, когато отсрещната страна получи готовия ми продукт, да бъде удовлетворена. Искам клиентите да се чувстват уютно и комфортно вкъщи или на работа.

- Към кой квартал имате най-много забележки?

- Може би към “Младост”. Въпреки лошата поддръжка на сградите в кв. “Люлин” и “Западен парк”, бих ги отбелязала като жилищни територии с добре развита градоустройствена среда. Проектирани са през 60-те години на миналия век. Разстоянието между сградите е значително и между тях се появяват пространства като градинки за отдих и детски площадки. Проблемът на “Младост” е, че е прекалено гъсто застроен. Преди месеци се опитах да премина от точка А до точка Б в този квартал и това изключително ме затрудни. Алеите са тесни. Около метростанция “Александър Малинов” има велоалея, но създава проблеми и за пешеходците, и за велосипедистите - трудно се разминават.

- Харесва ли ви новото модерно строителство, вписва ли се то сред общата архитектура на стара София?

- Има и добри, и лоши практики, в последните години следя тенденция за увеличаването на квадратурите на жилищата поради повишаващия се стандарт на живот. Добре е да се използват модерни елементи при новите фасади.

В старата централна градска част има специфична архитектура. Смятам, че тя не трябва по никакъв начин да се копира в новите сгради.

- Трябва ли да се махне Паметникът на Съветската армия?

- Паметникът отразява период от съществуването на нашата държава и не трябва да се унищожи. Може би е подходящо да се премести в музей, където да остане. Става дума за частица от нашата история, без значение дали това, което се е случило в миналото, е хубаво или лошо.

- Харесват ли ви луксозните квартали от затворен тип?

- Създават ми впечатление за гета. В Швеция например правят нови обединени квартали, за да се избегне този тип затваряне и разделяне на хората по “класи”.

- Вие къде живеете?

- Преди няколко години се преместихме от София в Костинброд. Живеехме в “Сердика”. Сега там е различно. Има го вече парк “Възраждане” - притегателно място и за млади, и за по-възрастни хора. Навсякъде трябва да се създават такива по-малки паркови пространства, за да може хората да се чувстват по-комфортно.

- И все пак харесвате ли родния си град?

- Да. Изнесохме се заради шума, замърсяването, но ако се вземат мерки, тези неща са поправими.

- Като млад архитект кои 10 сгради бихте включили във визитната картичка на София?

- София е богата с културата и историята си. Затова бих започнала с антична Сердика, с останките от крепостните стени, портите и обществените сгради. Бих добавила ротондата “Св. Георги”. “София Тех парк” и Бизнес парк са първите по рода си - сгради за наука, технологии и бизнес. Приятните озеленени пространства могат да се използват както от работещите там, така и от хората, които живеят наблизо или просто искат да се разходят в тях. Сгради, които харесвам, са NV tower на бул. “Г. М. Димитров” и Capital Fort на бул. “Цариградско шосе”. Фасадните елементи са изработени по специфични детайли, като се включват и нови строителни материали. Друга сграда е “Boyana 49” на ул. “Панорамен път” 49, която се вписва в ландшафта на Витоша. Гледала съм презентации на архитектите им. Не мога да не добавя, разбира се, сградите символи на Народния театър и катедралата “Св. Александър Невски”.

- На коя друга европейска столица ви прилича София?

- Всяка има своята индивидуалност. Нашата столица е специална заради богатото си наследство, каквото много други столици нямат. И трябва да ценим това.

- Какво е да си отличник на випуска по архитектура?

- Не смятам оценките за най-важното нещо. Много мои колеги са креативни и са заслужили да са на моето място.

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>