Ръстът на доходи още е по-висок от инфлацията, но се забавя
През второто тримесечие работодателите са платили с 13,8% повече от м.г., а в туризма - с 24 на сто
Независимо че годишният ръст на разходите на работодателите за заплати продължава да расте с повече от инфлацията, през последните месеци той значително се успокоява. През второто тримесечие на тази година е намалял до 13,8% на годишна база, показват данни на НСИ, публикувани в четвъртък.
Това е тенденция от три тримесечия насам и
тя плътно следва годишната инфлация
С най-висок процент се повишиха разходите за заплати през третото и четвъртото тримесечие на 2022 г., достигайки до 16,1% на годишна база, а тогава и инфлацията бе най-висока. Оттогава ръстът на разходите за заплати, който е почти идентичен с този на самите заплати, намалява, но все пак е положителен. Като това засяга малко по-слабо разходите на работодателите за служителите, които са извън пряката работна заплата: обезщетенията по Кодекса на труда, социалните и здравните осигуровки и данъците върху тях. Те са се увеличили през второто тримесечие с 11,9%. Разходите за основните възнаграждения в същия период се вдигат с 14,2%.
Независимо от тези движения разходите за труд все още се увеличават с повече от инфлацията, която през второто тримесечие се движеше между 8 и 9% на годишна база. В момента ръстът на разходите за труд е около нивата му през третото и четвъртото тримесечие на 2021 г., когато инфлацията вече бе започнала,
но не беше толкова висока, колкото стана година по-късно
В различните дейности работодателите харчат различно за възнаграждения. През второто тримесечие летните курорти например вече наемат персонал и затова според данните на НСИ разходите на работодателите за заплати в туризма нарастват с 24,9%. На другия полюс е държавното управление, където тези разходи са се увеличили с едва 5,5% в сравнение с година по-рано.