Лесно е да вините полицая, стрелял по бягащи насилници, но ако детето ви е жертва на грабежите им?

21.09.2023 19:15 Иван Тодоров

Униформеният, убил Светльо Младенов, можеше и да не преследва тази маскирана група, но е спазил процедурата по закон, направил е възможното да спаси живота на пострадалия, като го е откарал в болница

Кога полицията може да употреби оръжие, е ясно указано в закона - само когато това е абсолютно необходимо. Това е правната гледна точка.

Законът изброява кои са случаите на абсолютна необходимост и един от тях е - когато след предупреждение при задържане на лице, извършващо или извършило свързано с насилие престъпление от общ характер,

то се опитва да избяга

Полицаите не са последна съдебна инстанция, която да постанови кой е виновен. Те получават оперативна информация и действат съобразно нея. В случая със застреляния Светльо Младенов тя е за грабеж – престъпление от общ характер, и е свързано с насилие.

Да, информацията е от 3-4 часа преди това, но периодът не променя самата информация. Полицаите няма как да знаят какъв е размерът на ограбеното и законът не изисква това. Когато се стреля с пистолет, полицаят е длъжен да направи всичко възможно да запази живота на лицето, срещу което употребява оръжие. Но при стрелба с пистолет никой не може да гарантира, че бягащият от полицаите няма да бъде убит, защото, естествено, се движи бързо.

Всеки пистолет дава отклонение

– особено при по-голямо разстояние. Когато бягащите от полицията са млади хора, вероятно е да тичат дори по-бързо от униформените и при това положение единственият начин да бъдат спрени е чрез употреба на оръжие, когато законът го предвижда.

На полицаите работата е да задържат тези, за които има данни да са извършили престъпление, свързано с насилие – те са длъжни да употребят оръжие, ако не могат по друг начин да задържат преследваните. А

този, който бяга от полицията, го прави умишлено и е длъжен да знае закона

Данните са, че полицаите са спазили процедурата – неколкократно са предупредили: “Спри! Полиция! Ще стрелям!”. Според директора на СДВР полицаят е дал два предупредителни изстрела. Стрелялият полицай е направил възможното за спасяване на живота на пострадалия, като сам го е закарал в болница.

Когато се стреля по бягащ от полиция човек, естествено е да бъде прострелян в задната част на тялото. В случая униформеният употребява оръжие именно при такова изискване на закона.

Стрелялият полицай е награждаван неколкократно. Най-лесно е полицаите да нарушат задължението си и да не стрелят, т.е.

да не задържат извършителите

и така да не си изпълнят задълженията. Ще си спестят огромни проблеми, но насилниците няма да бъдат заловени. Когато престъпление е извършено от маскирани, когато са млади и тичат бързо – как ще бъдат задържани по друг начин при преследването?

Да, може да има някаква оперативна информация и след време да ги заловят – но това е бъдещо и несигурно събитие и не е условие в закона за употреба на оръжие.

Засега данните са, че тримата младежи са извършвали неколкократно престъпления с насилие и са намерени ограбени вещи.

Данните са, че при грабежа на двете момичета едното е било душено с кабела на слушалките ѝ. Такива насилници често извършват изнасилвания и невинаги пострадалите подават сигнали за това. При грабежи убийствата и телесните повреди не са изключени. И ако полицията не изпълни задълженията си да задържи извършителите, тези престъпления може да останат неразкрити и насилието да продължи.

Много лесно е да се пледира да не се стреля по бягащите и маскирани насилници. Но дали ако деца на пледиращите бъдат изнасилени или убити при такова престъпление, те ще мислят по този начин?

Използването на законно лично вместо служебно оръжие е нарушение. Но

ако няма разлика в характеристиките на куршумите

с оглед на причинените наранявания, това не би следвало да е съществено за изпълнението на задълженията на полицая при стрелба за задържане.

Да, за близките на загиналия е трагедия. В случая ще се направи проверка и от прокуратурата, и от МВР, дали са изпълнени изискванията на закона за употреба на оръжие. И това е единственият начин за точна информация. Но ако се окаже, че полицаят е действал в съответствие със закона, би следвало изпълнението на задълженията му в трудна ситуация да е плюс в кариерата му. Защото в противен случай кой полицай ще тръгне да изпълнява задължението си да употреби оръжие, за да задържи насилник и да си навлече месеци на разследване и служебни неприятности?

Ако полицията не си изпълнява задълженията, как ще се осъществява изискването на Закона за МВР тя да осигурява противодействие на престъпността, защита на гражданите и опазване на техния живот, здраве и имущество?

Други от Анализи

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

>