Вадят от запрещение близо 7-те хиляди психиатрично болни (Обзор)

20.09.2023 21:54 Константина Костова
Състоянието на психиатричните болници у нас, показа омбудсманът Диана Ковачева в доклад
В парламента се проведе кръгла маса за състоянието на психиатричната грижа у нас

Те трябва да се лекуват в извънприютна среда, обясни министър Христо Хинков

Цветеслава Гълъбова: 29 години е най-дългият престой на пациент

Хората с психиатрични проблеми да не се поставят под запрещение и то да се отмени напълно. В тази посока ще работи Министерството на правосъдието, съобщи правосъдният министър Атанас Славов в парламента по време на кръгла маса за психиатричната грижа и правата на пациентите.

Официална статистика колко са хората под запрещение у нас няма, но според неправителствени организации те са около 7 хиляди. В момента според Закона за лицата и семейството “непълнолетните и пълнолетните, които поради слабоумие или душевна болест не могат да се грижат за своите работи, се поставят под пълно запрещение и стават недееспособни”. Пълнолетните, чието състояние не е толкова тежко, се поставят под ограничено запрещение, гласи още законът.

До края на годината или в началото на 2024 г. правосъдният министър ще представи в парламента законопроект за отмяна на запрещението. “Това е огромен социален проблем и проблем за правата на човека”, обоснова се Славов пред здравния министър проф. Христо Хинков, омбудсмана Диана Ковачева и експерти.

По думите на министъра от години има готов законопроект, който вероятно не е актуален.

За да се постави един човек под запрещение, негов близък, кредитор или прокурор трябва да предяви иск към Окръжния съд. От своя страна съдът разпитва конкретния човек и въз основа на събраните доказателства определя вида на ограничаването. Така се отнема дееспособността на психично болния и за него трябва да се грижи близък, обясняват експертите.

“Някои престъпници разполагат с повече права,

отколкото хора, чиято съдба е била немилостива”, заяви съдия Нели Куцкова по време на дискусията.

Освен нарушените права на пациентите бяха коментирани нечовешките условия в психиатриите у нас. Омбудсманът Диана Ковачева представи доклад, според който 10 пациенти лежат в една стая в психиатрията в Раднево и си хранят за 3 лв. на ден. (Виж повече долу.)

“Това е втората среща по тази тема, преди години имаше организирана кръгла маса. Мога да кажа с натежало сърце, че нещата оттогава не са мръднали особено”, коментира здравният министър проф. Хинков. “Има много положителни неща, но те не са в резултат от усилията на държавата”, заяви той. Според него в Плана за възстановяване е заложено да се ремонтират 34 лечебни заведения за 25 млн. лв., но сумата е “смешна”.

“25 г. искаме деинституционализация, научихме термина, но не виждам реално постигнати големи успехи. Изключително важно е тези хора да се обслужват в извънболнична, извънприютна среда”, заяви министърът и обеща да помага това да се случи.

Липсата на мотивирани медицински специалисти е големият проблем за директора на държавната психиатрична болница “Свети Иван Рилски” д-р Цветеслава Гълъбова.

“В нашата болница съотношението медицински специалист/пациенти е 1:10.

Падат се една сестра и 1 санитар на 30 легла”, обясни психиатърът.

“Няма кадри, това е големият ни проблем. Мотивацията има два стълба – кариерно израстване и финансово обезпечаване, у нас липсват”, заяви Гълъбова. По думите ѝ детските психиатри са едва 26-27.

Тя открои и друг проблем за хората с психични проблеми - принудително настанените за лечение. Гълъбова даде пример с пациент, който вече 29 г. е в психиатрията и това е най-дългият престой в лечебно заведение у нас.

Омбудсманът: 10 пациенти лежат в една стая, хранят ги за 2,76 лв.

Начинът на финансиране и липсата на специалисти са основните проблеми, смята Диана Ковачева

От шест до десет пациенти лежат в една стая в държавна психиатрична болница, като се хранят за 2,76 лв. на ден. Данните са от доклад на омбудсмана Диана Ковачева, който бе представен по време на дискусия за психиатричната грижа в парламента.

По думите на Ковачева за една година са направени 17 внезапни проверки в психиатрични заведения и центрове за резидентни социални услуги. “Два са основните проблеми: начинът на финансиране и липсата на кадрово обезпечаване”, обясни омбудсманът.

При проверките станало ясно, че в болницата в Бяла към август 2023 г. пациент се храни за 2,76 лв. В менюто липсват млечни продукти, плодове, зеленчуци и риба. Болните се хранят основно с боб, грах, леща и макарони.

Тревожни са данните за един лекарстводен в болницата в гр. Раднево. За 2021 г. е бил 2,01 лв., като през август 2023 г. той е намален на 1,57 лв. “Дори има психиатрични заведения, в които към август т.г. лекарствата на ден са в размер на 0,68 лв., което поражда огромно притеснение за предоставеното качество на медицинската грижа”, обясни омбудсманът.

Друг основен проблем в психиатричните заведения е липсата на специализиран персонал - в някои отделения на щат няма назначен психиатър, а работят лекари с друга специалност – вътрешни болести, хирургия,обща медицина, включително и без специалност.

Основната препоръка на омбудсмана от проверките е да покаже спешната и остра нужда от реформа в държавните психиатрични болници.

Други от Докторе кажи

Първи случай на птичи грип при дете в САЩ

Дете в Калифорния е първото в САЩ с положителен тест за птичи грип, съобщи Си Ен Ен. Здравните служители предлагат прегледи и превантивно лечение на изложените на риск контактни лица в детската

Опасните луди на задължително лечение? В болница насила ги вкарва съдът

Двамата възрастни мъже, нападали жени и деца в близост до метростанция “Театрална” в София, са настанени за психиатрично лечение преди дни. Те “са стари познайници” на полицията

Проверяват кюстендилската болница заради отказан прием на дете

Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор” (ИАМН) Иванка Динева назначи извънредна проверка в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Д-р Никола Василев“ в град

Безплатни прегледи за туберкулоза в Перник

Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести (СБАЛББ) в Перник. Това съобщиха от лечебното заведение

Лудите сред нас

Нова парадигма: психично болните трябва да бъдат лекувани като останалите - в социума Всеки 8-и в България има отклонение Едва 2% търсят помощ, страхуват се от стигмата Вие нормални ли сте

>