Стефан Сабрутев: Смолян има реален шанс да излезе от безвремието в последните 12 години

21.09.2023 07:49 Яна Иванова
Стефан Сабрутев е бивш областен управител и дългогодишен общински съветник в Смолян. Кандидатира се за кмет от ИК “Бъдеще за Смолян”. Собственик на частни фирми в региона. СНИМКА: ЛИЧЕН АРХИВ НА САБРУТЕВ

Подкрепям инициативата за концесията за чистотата, под която вече се подписаха над 3000 смолянчани, казва бившият областен управител

- Г-н Сабрутев, на миналите избори бяхте кандидат за кмет от БСП, сега се явявате като независим, а партията издига друг. Разцеплението на лявото не сваля ли шансовете за победа?

- Не знам дали можем да говорим за разцепление. Знам, че имах номинации и бях изненадан от реакцията на Корнелия Нинова, която още преди вземането на финално решение заяви, че няма да подкрепи моята кандидатура, без дори да сме провели реален разговор за приоритетите ми и политиките, които смятам за изключително важни за Смолян.

Въпреки това аз оставам верен на каузите, които винаги съм защитавал като кандидат за общински съветник или кмет от левицата. Моите политически битки не са се променили, защото проблемите на Смолян остават същите, а правилните решения са все по-наложителни. Смолян има реален шанс да излезе от безвремието, в което е потънал през последните 12 г. Смолянчани усещат тази нужда и съм убеден, че левите гласове, а и вотът на всички онези, които виждат нужда от смяна на курса, ще се обединят на балотажа.

- Вие все още сте член на БСП - очаквате ли, че след тези избори ще бъдете изключен, както подхожда "Позитано" към опозиционерите?

- Не виждам реална причина за това. Както вече казах, моите каузи не са се променили, нито политиките, които защитавам. Те винаги са били обвързани с разумното развитие на Смолян. Голяма част от тях са идеи, които с години защитавам редом с колегите от БСП, въпреки нехайството на местните управляващи. Нуждата от създаване общинска фирма за чистота, завършването и осъществяването на проекта за воден цикъл, поддържането на социален патронаж за възрастни хора и хора с увреждания, насърчаването и подпомагането на туризма в общината и редица други, са все политики, за чието осъществяване работя от години. Колкото повече смолянчани повярват, че градът ни има нужда от нова енергия за развитие, толкова по-бързо можем да обърнем негативните тенденции.

- Бяхте областен управител при служебните правителства на Румен Радев - вие ли сте кандидатът му за Смолян?

- Аз съм кандидат за кмет на община Смолян, защото тук съм роден, тук останах, тук изградих своето семейство, тук са хората, които обичам. Моята кандидатура се дължи на продължителните усилия на местните управляващи да оставят Смолян в онзи застой, който всеки един смолянчанин вижда всеки ден, когато излезе от дома си.

Бях областен управител при служебните кабинети на президента Радев, защото съм

човек, който не бяга от отговорността да направи всичко по силите си за добруването на своя роден край

Тази отговорност пренасям и в кандидатурата си за кмет. Румен Радев е президент и доколкото знам, не прави политически проект. Убеден съм в добрата работа, която свършихме с екипа ми и с колегите от служебното правителство през месеците, в които бях областен управител. Убеден съм, че можем да пренесем тези добри резултати и в битката ни на общинско ниво.

- Нов проект обаче се оформя май около комитета, който ще инициира референдум за 3 март. Каква е позицията ви по идеята за смяна на националния ни празник?

- Смолян и регионът са един от онези краища на България, в които пазим своите корени и традиции изключително ревностно, защото те са нашата памет. Неслучайно през лятото, в ролята ми на областен управител, подкрепих инициативата на “Рожен 2023”.

3 март е дата, на която си спомняме за онзи героизъм, заради който народът ни оцелява въпреки всички трудности и заради който ще пребъдем - паметта ни на нация, която почита своите герои, е основата на нашето бъдеще. Затова подкрепям идеята за запазването на 3 март като национален празник, особено във времената, в които се намираме като народ. Имаме нужда от здрави корени, за да преживеем бурите, с които се сблъскваме.

- Кой ще е основният ви конкурент в Смолян?

- Не виждам тази битка като състезание за първото място. Политиката не бива да е надпревара по популярност, а реално действие. Затова и виждам битката за Смолян като битка с проблемите на общината, а не с конкурентите. А основният проблем е един - безвремието. За голямо съжаление, Смолян е затънал в това безвремие вече 12 г. Много от проблемите на общината можеха да бъдат бързо и ефективно разрешени преди години. Реализирането на достъпна и удобна за жителите и гостите на Смолян инфраструктура, осигуряването на реални мерки за чистотата на общината, модернизирането на региона, докато запазваме своите традиции и корени - това са битките, които водим.

След 2 г. искам Смолян да е чист, зелен и с добра инфраструктура. А след 4 г. - популярна дестинация за културен, фестивален или кулинарен туризъм. Но туризмът изисква първо да оправим града си, да го изчистим, да го украсим, бих казал - да го оцветим и да го направим по-привлекателен. Надявам се, нашите конкуренти също виждат тези проблеми и нуждата от визионерски решения.

- Имате ли притеснения в какво състояние ще заварите общината, ако станете кмет?

- Основните ми притеснения са относно финансовото състояние на община Смолян. Очаквам да изскочат скрити задължения, особено след това, което наблюдавам в последните дни - ударно чистене и строителство по квартали, села и паланки.

- Каква е позицията ви към подписката за концесията за чистотата?

- Ако мога да откроя няколко основни предизвикателства пред община Смолян, то борбата за чистотата със сигурност е на челно място в приоритетите ми, както и на хората, които ме подкрепят. Вярвам в политическото действие, затова за мен не е просто удоволствие, а и човешко задължение да подкрепя тази подписка и каузата, която защитава. Инициативата бе стартирана от ИК “Бъдеще за Смолян”, който издигна и кандидатурата ми за кмет. Изпитвам огромно уважение към всички онези смолянчани, които ми гласуваха това доверие. И имам задължението да водя битките, които те са определили за важни в рамките на общината. Затова не просто подкрепям тази подписка, а с екипа ми вече изграждаме стратегия за създаването на общинска фирма, която да отговаря за чистотата в Смолян. Заедно със специалисти имаме ясно разграфен план, чрез който Община Смолян може да задейства нужните механизми за създаването на такова дружество.

Съществуването на фирма за чистота, която е пряко подчинена на общината, ще създаде

по-голяма прозрачност при извършването на дейностите по почистване,

което ще осигури отчетност на местното самоуправление към гражданите на Смолян. Чрез премахването на структурата, в която общината е посредник между фирмата и данъкоплатците, ще олекотим разходите за чистота, засилвайки качеството и запазвайки работните места в сектора.

От инициативния комитет обявиха, че вече са се подписали над 3000 смолянчани, което изключително много ме зарадва. Това значи, че гражданите на Смолян виждат нуждата от създаването на такова общинско дружество и застават с имената си зад тази визия.

- В Смолян плащате една от най-високите цени на водата в страната. Каква е причината и наистина ли цената се обвързва с реализацията на проекта за водния цикъл в града, каквато информация се появи? Има ли механизми, по които тази цена да се регулира?

- Безспорно е, че водата в Смолян е изключително скъпа, защото проектът за изграждане на водния цикъл буксува от доста време. Той можеше да бъде завършен още преди години, но до днес жителите на града се гневят на разкопаните и непроходими улици.

През 2011 г. имаше готов проект за воден цикъл на Смолян, който беше на половината стойност от цената, която достигна накрая. Проектът беше за 41 млн. лв., а този, който се работи в момента, струва близо 100 млн. Това е повече от два пъти от първоначално заложената цена. И тук стигаме до сърцевината на проблема - малко над 10% от тази цена е самоучастието на ВиК - Смолян, но ги нямат и вземат кредит от 10 млн. лв. Те трябва да бъдат върнати в следващите 10 г. и затова ВиК ги включи в цената на водата, която всички плащаме. Близо 0,90 ст. от сегашната обща цена на водата е свързана с този кредит.

Двете институции, които могат да коригират цената на водата, са КЕВР и ВиК - Смолян. Проблемът е, че моментът за подаване на жалба е изтърван. Жалбата беше подадена извън срока и имаше само политически цели - да демонстрира загриженост на сегашната управа на общината.

- Казахте, че най-важният проблем за област Смолян остава инфраструктурата - какво конкретно предвиждате?

- Община Смолян се нуждае от нова енергия. Искам да видя сърцето на Родопите със съхранена природа и работеща икономика, която да дава на младите шанс да живеят, работят и отглеждат децата си по най-високите европейски стандарти тук - в Смолян. С екипа от хора, които ме подкрепят в тази битка, се борим за работеща публична администрация и община, съсредоточена върху интереса на гражданите. Голяма част от лика на Смолян е свързан с възможностите за туризъм, които имаме благодарение на спиращата дъха природа в този край на България. Туризмът обаче изисква множество усилия на местно и национално ниво, едно от които е създаването на адекватна инфраструктура, която да улеснява жителите и гостите на общината. Населени места на територията на община Смолян като Турян, Горово, Мугла, Белев дол и доста улици в крайните квартали на града и по селата, имат належаща нужда от подобряване на пътищата, която не е свързана единствено с туризъм, но и с адекватен начин на придвижване на жителите на тези населени места.

Водният цикъл също е свързан с инфраструктурата на общината. В момента целият град е разкопан заради липса на адекватен план за завършване на този воден цикъл и работата на парче.

Проблемите на общината са силно взаимносвързани и имат нужда от цялостен поглед и голяма доза визионерство. Такива аз не виждам в екипа на местната управа, която имаше 3 мандата да се справи с всичките тези проблеми. Дълбоко вярвам, че е време за нова визия за Смолян, която е свързана с реални политически действия.

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>