10 г. стаж за шефа на разследващите инспектори към КПКОНПИ, на трето заседание НС ще довърши закона
След 5 часа дебат по промените в антикорупционния закон депутатите го оставиха за следващото заседание
Въпреки че в комисия не срещна подкрепа, в пленарната зала мина идеята на Тошко Йорданов от ИТН шефът на дирекцията, която ще отговаря за разследващите инспектори да има 10-годишен стаж. Това накара Бойко Рашков от ИТН, който по-рано искаше 8-годишен стаж, да се откаже от намерението си. Макар че неговото настояване бе по-голямата опитност да е за разследващите инспектори. Петър Петров от "Възраждане" също мислеше в тази насока, но за 10- годишен стаж.
Бившият вътрешен министър се ядоса на предложението на комисия стажът за юристите да е само 5 г. Според него идвала от хора, които не са наясно как се изгражда един орган. 5 г. били изпитателен срок за атестация, след това ВСС можело да не признае, че той е станал несменяем, което е основание за освобождаването му от длъжност, предупреди Рашков. Затова предложи стажът да е 8 г. "Как начинаещ юрист ще се справи с тази отговорна задача, да се справи с подкуп? Несериозно е това", добави още депутатът. И сравни изграждането на структурата с подготовката на специалисти и в други сфери. "За колко време се изгражда един лекар преди да му позволим да извършва сложни процедури, а с лека ръка предлагаме на хора без необходимият практически опит да поемат толкова важна задача. Нека подходим по-сериозно за изисkванията в тази нова комисия", призова той колегите си.
Още преди приемането на текста от "Възраждане" предупредиха, че ръководството ще е с по-ниски критерии от тези за подчинените си разследващи инспектори.
По предложение на ДПС при наличие на повод за разследване срещу директора на дирекцията, или заместниците му ще се уведомява главния прокурор, а той ще преразпределя преписката на прокурор от СГП и на двама следователи от НСлС на случаен принцип. Идеята на Хамид Хамид мина със 135 гласа за, 31 против и 13 въздържали се. По -рано той отхвърли обвиненията от "Възраждане", че се опитват да се защитят от бухалката, в която ПП-ДБ се опитвали да превърнат КПКОНПИ. Хамид отрече, че създават квазиглавен прокурор с новия директор. Така само гарантирали, че няма да се стигне до нова едно властна и недосегаема фигура, каквато имало преди, визирайки главния прокурор. Искали механизъм по подобие на този за обвинител номер едно.
За първи път неправителствените и гражданските организации получиха правото официално да номинират кандидати за ръководители на ключов държавен орган – за шефове на антикорупционната комисия. Това предизвика гнева на "Възраждане", които се ядосаха, че "правителствени неправителствени организации, финансирани от чужди държави" ще се месят в толкова важни въпроси.
Неизвестни медии могат да се използват за анонимни сигнали и така никой няма да носи отговорност за евентуалното наклеветяване, заподозряха пък от "Възраждане". Затова те искаха да падне предложеният от вносителите текст, според който реформираната комисия ще може да се активира и на база публикации в медиите.
Не бе приета идеята на Цвета Рангелова от "Възраждане" и лицето, срещу което е подаден сигнал до комисията да бъде уведомявано, а не само този, който го е докладвал.
Тошко Йорданов се възмути от разпоредбите, които предвиждат и тази комисия да използва "физическа сила или помощни средства" при задържане. "Има си МВР и ако някой трябва да бъде задържан, има си органи", настоя той. И заподозря, че ако и те тръгнат да разбиват врати, това граничи със своеволие. "Търсим екшън и зрелище, как сме задържали някого и сме го проснали на земята. Въобще "сериозни акции", иронизира и съпартиецът му Станислав Богдански.
Превръщаме комисията във второ МВР, поиска отпадането на текстовете Йорданов, но не получи подкрепата на мнозинството.
Още около 20 члена, плюс допълнителните и заключителните разпоредби от закона останаха за следващото заседание - депутатите не успяха да приключат и след второто удължаване на работното си време. Председателстващият заседанието Никола Минчев би звънеца в 19 часа - след близо 5 часа работа по промените за КПКОНПИ.
Преди това депутатите приеха антикорупционната комисия (КПКОНПИ) да бъде разделена на две - едната ще се занимава с незаконно придобито имущество, а другата - с противодействие на корупцията. Тя ще има трима членове, избрани от парламента. Всеки от тях ще е с шест-годишен мандат, а председателското място ще се сменя на ротационен принцип на две години.