Моника Чопакова: С “Точния човек” ще разказваме историите на щастливи хора и успешни компании

20.09.2023 11:21 Самуил Огнянов

“24 часа” и Bulgaria Wants You обединяват опита си в нов проект за това как по-лесно всеки да има успех в професията си, казва директорът "Оперативни дейности" на платформата

- Г-жо Чопакова “24 часа” и Bulgaria Wants You стартират нова инициатива, наречена “Точният човек”. Разкажете повече за нея.

- Ще разказваме историите на щастливи хора и успешни компании, които ще каним в различните формати на рубриката “Точният човек”.

Идеята е да обединим усилията си, за да информираме нашата аудитория как по-лесно да постига успех в професионалния си път, така че всеки читател, слушател или зрител да се чувства “точният човек” на “точното място” по отношение на своя работодател. И не на последно място - да бъде щастлив от своя избор.

Специалната рубрика ще достигне до аудитория от над 1,8 млн. читатели месечно чрез микса от канали, които предлага – принт, онлайн, подкаст поредица и видеоинтервюта.

- Каква ще е ролята на партньорите, които я организират?

- Ние виждаме, че възможности за кариера и живот в България не липсват, а от практиката ставаме свидетели на много, много добри условия, които компаниите и градовете у нас могат да  предложат.

Ролята на Bulgaria Wants You и бранда с най-голямо доверие сред печатните и онлайн медии “24 часа” в този изцяло нов медиен проект е солидарно да споделим отговорността към нашите партньори, потребители и читатели, като ги информираме за тенденциите и състоянието на пазара на труда, новите и най-търсените професии, доходите в различни сектори и на различни позиции и т.н.  

- Необходима ли е такава инициатива, хората не успяват ли да намерят подходящата работа за тях?

-  За някои хора търсенето на работа всъщност е процес по намиране на себе си, за други късметлии професията е призвание и от крехка възраст знаят какво искат да постигнат и в коя сфера да се развиват. 

Струва ни се логично да имаме обща рубрика, в която да събираме примери и съвети за кариерно развитие и да споделяме добрите работодателски практики. 

И изобщо не е лесно да си намериш работа, която да ти пасва на опита, образованието и компетенциите! Особено такава работа, с която да не ти се налага да правиш определени компромиси.

- Към кого е насочена рубриката - към тези, които сега търсят първа работа, или за хората, които искат да намерят нови професионални предизвикателства?

- Така поставен въпросът, не бих изолирала нито една от категориите търсещи хора. Рубриката е насочена към всеки, който търси достъпни, логични, рационални възможности за кариера и живот в различните кътчета на България, еквивалентни на техните разбирания, умения и опит. 

- Какво всъщност питат най-често младите хора, които се замислят да се завърнат и да правят кариера в родината, какви са техните желания, съмнения?

- Завръщащи се на всякаква възраст търсят най-напред сигурност в доходите си. Искат да знаят какви са заплатите и какви са възнагражденията у нас в техния сектор. Затова внимателно подбират и проучват бъдещия си работодател. Емоционалните аспекти като доверието, което е силно разклатено при емигрантите, и страха им, че завръщайки се, ще се провалят, не могат да се пренебрегнат. Това реално ги спира да не са направили първата крачка досега.

- Какво всъщност е важно за търсещите работа, от какво се интересуват?

- Краткият отговор е щастие. Търсят място, където да изкарват достатъчно пари, с които да си позволяват лукса да им остава повече време за това, което обичат да правят. Културата на компанията и хората, с които ще споделят по-голямата част от деня си, са важни критерии, когато се оглеждат за нова работа.

- Очаквате ли “Точният човек” да вдъхнови хората да търсят най-подходящото работно място за тях?

- Това, което очаквам, е да провокираме вътреличностен дебат. Не изключвам и някой да бъде вдъхновен по някаква линия, но “Точният човек” цели да информира и да предоставя интересно и различно съдържание тип “за размисъл”. Крайната цел: повече щастливи хора, намерили мястото си. 

- Възможно ли е успешно и пълноценно кариерно развитие в България и как?

- Да, разбира се. И много хора споделят моето мнение. А на втората част на въпроса - как - следете рубриката! 

- Бизнесът непрекъснато се оплаква от липсата на кадри. Наистина ли това е проблем в България?

- Според последната статистика България и Румъния са с най-малко незаети работни места в ЕС (0,8%) през второто тримесечие по данни на Евростат. Най-високите нива на свободни работни места за същия период на 2023 г. са регистрирани в Холандия (4,7%), Белгия (4,6%) и Австрия (4,4%). Между другото, следващият кариерен форум от поредицата “Кариера и живот - защо в България” ще е именно във Виена на 4 ноември. 

Което трябва да ни наведе на мисълта, че темата е не просто да има хора, които да работят, но важното е бизнесът да съумява да задържа ценните си кадри в компанията. 

Но ако говорим за проблем в България, то това безспорно е липсата на визия от страна на държавата по отношение на демографската ни политика, както и самият факт, че хората в детеродна и трудоспособна възраст у нас са твърде малък процент от населението и се нуждаем от спешни мерки, преди социалната ни система да се срине. 

- Какво бихте посъветвали мениджърите, за да задържат хората?

- Общуване. Да отделят време и внимание за внедряване на хората в материята, която ще им поверят. В началото се поставят основите на всяко едно взаимоотношение: отговорност, йерархия, дисциплина и граници.

Много важен фактор е да ангажират хората в компанията си така, че всеки от екипа да вижда смисъла от полезността на продукта или услугата, в чието създаване или доставяне участват.

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>