Руски олигарси са изтеглили над 50 млрд. долара от Европа след началото на войната

14.09.2023 17:43
Снимка: Pixabay

Руските олигарси са изтеглили десетки милиарди долара от Европа след началото на руската инвазия в Украйна под натиска на международните санкции и призивите на президента Владимир Путин да върнат богатството си у дома, съобщава Блумбърг.

През август акционерите на "Юнайтед медикъл груп Сайпръс" (United Medical Group Cy) и "Ем Ди Медикъл груп инвестмънтс" (MD Medical Group Investments), контролирани от Игор Шилов и Марк Курцер, одобриха преместването на компании от Кипър в Русия.

Според Блумбърг това увеличава стойността на активите, прехвърлени от богатите руснаци от Европа в други страни след февруари 2022 г., до над 50 милиарда долара.

Преместването прекъсва дългата традиция, по силата на която руските милиардери предпочитаха да държат активите си в Европа, като се възползват от примамливите инвестиционни условия, ниските данъци и възможностите да печелят дивиденти в чужда валута.

Богатите руснаци имат все по-малко места по света, където могат да установят богатствата си, тъй като повечето от тях са под ударите на европейски, американски и британски санкции.

Така Русия вече им изглежда като по-малкото зло, казва Наталия Кузнецова, партньор в компанията "Бизнес салюшънс енд текнолоджис" (Business Solutions and Technologie), работила в Русия под бранда "Делойт" (Deloitte).

Прехвърлянето на активи в държави, считани от Русия за "приятелски", като например Обединените арабски емирства и Казахстан, започва малко след руската инвазия в Украйна, посочва БТА.

Сред първите, преместили активите си съответно от Швейцария и Кипър в Русия, са "торовият" милиардер Андрей Гуриев и стоманеният магнат Виктор Рашников. По същия път поемат и мнозина други, като например милиардера Игор Алтушкин.

Руските олигарси играят важна роля във войната срещу Украйна. Поне 81 от първите 200 в списъка на "Форбс" на най-богатите руснаци участват пряко в снабдяването на руската армия.

Други от От страната и света

"Възраждане": А какво правим с район "Чужбина" на следващите избори?

Какво се случва с район "Чужбина" на следващите избори? Това попита лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов на прага на поредните парламентарни избори

Би Би Си: Деца с рак са измамени с милиони, събрани за лечението им

Организация за набиране на средства е злоупотребявала със суми от спонсорски кампании за деца, болни от рак. Това показа разследване на Би Би Си. Моделът на измамата е един и същ: бледо

Издирват 51-годишна жена от Шумен

Полицията издирва Галена Петкова Георгиева, на 51 г. от Шумен, по молба на близките ѝ, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция (ОД) на МВР в Шумен. Около 11 ч

ВКС и сдружението „Ангели на пътя" проведоха среща

На 16 декември 2025 г. в Съдебната палата беше проведен разговор между съдиите от Върховния касационен съд (ВКС) Галина Захарова – председател на ВКС, Лада Паунова – заместник-председател на съда и

Собствениците на електрически тротинетки в Русе трябва да ги регистрират

Общинският съвет в Русе прие на днешната си сесия Наредба за регистриране на индивидуалните електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на общината

>