Еврокомисарят Синкявичюс: Оценяваме, че България осъзнава важността на Зелената сделка
"С премиера Денков говорехме основно за зеления преход. Оценяваме, че България осъзнава важността на Зелената сделка. Това е една възможност за напредък от който България и нейните граждани могат да се възползват".
Това каза европейския комисар по въпросите на околната среда, океаните и рибарството Виргиниюс Синкявичюс след проведената срещу между него и премиерът Николай Денков.
Двамата са обсъдили напредъка по зеления преход в страните от Европейския съюз. Сред темите на разговор между премиера и комисар Синкявичюс са били и защитата на биоразнообразието, както и възможностите за преминаване към нулево замърсяване и кръговата икономика.
"Имахме много стегната, делова и съдържателна среща, в която засегнахме проблемите в тази област като зеленият преход, емисиите, качеството на въздуха, начина по който се оценяват местните данъци, свързани с отпадъците и проблемът със сметищата. Накратко засегнахме и въпроса с АМ "Струма", каза премиерът.
Относно качеството на въздуха еврокомисарят подчерта, то все още не достатъчно добро, но не може да се пренебрегне, че има напредък.
По отношение на отпадъците и тяхното обработване, България била сред 14 държави членки, които не са изпълнили целите за отпадъците, но е постигнат голям напредък. 113 сметища са били закрити и това е важна стъпка напред, смята комисарят.
Според него проблем остава как се изчисляват таксите за смет.
"България е последната държава в ЕС, която има различна система за изчисляване на таксите за смет на местно ниво. Те се изчисляват въз основа цената на имота, а не на количеството отпадъци. Според ЕК трябва да се вземе предвид и да бъде преработено. Принципът е важно да бъде на база количеството замърсяване", добави Синкявичюс и подчерта, че именно върху това ще се работи в бъдеще.
Относно това дали България ще поиска помощ по механизма за компенсация на щетите от наводнения, Денков обяви, че са стартирали процедурите по оценките на щетите нанесени в бедствието.
"В момента, в който имаме резултат ще обсъдим с ЕК, има 3-месечен срок, за да се реагира, нищо не е изпуснато", категоричен е премиерът, но обясни, че няма да се разчита само на средства от Брюксел, ще се действа и с национални средства.
"Има определени правила, отпускат се средства, когато щетите са над определена сума, сега се изчислява", добави той.
Еврокомисарят потвърди, че трябва да се кандидатства.
"Доколкото разбирам сега се работи, трябва да се прецени на каква стойност са щетите. Тогава парламентът и съветът заедно решават, а комисията отпуска средствата. Процедурата е отворена, не е изпуснат срока. Не мога да говоря какво ще е решението и средствата преди България да е кандидатствала", каза още той.
По време на срещата между премиерът и еврокомисарят са говорили и за справедливия преход и възможните механизми, които могат да бъдат използвани за изпълнението на съответни мерки.
"Обсъдихме и за подпомагане на регионите, където икономиката в голяма степен зависи от въгледобива. Това е трудно, но никой не познава спецификата на тази тема повече от българското правителство. Разбира се, всички ние можем да ви даваме съвети и средства, но не трябва да се забравя, че нещата са спешни има срокове.", обърна внимание еврокомисарят, като отбеляза, че се е зарадвал на политическата воля по въпроса на премиера Денков.
По думите на премиера вече са готови новите планове за справедлив преход, които съдържателно се различават от тези, изготвени от служебното правителство, а сега предстои трудната част - да се започнат разговорите с местните хора и синдикатите, които да бъдат убедени, че именно чрез зеления преход може да се даде бъдеще на въглищните региони. Самите централи, чисто икономически, категоричен е Денков, няма как да просъществуват в средносрочен план.
По отношение на завода за батерии, Денков каза, че служебното правителство е прекъснало преговорите с компанията, която е проявила интерес да инвестира у нас и сега тя ще строи завод в Румъния.
"Не сме се отказали от завода за батерии. Има преговори, търсим производители, които, ако успеем да ги убедим, ще дойдат в България да произвеждат батерии", посочи той, и каза: "Дали ще успеем, не знам".