Картините и животът на Златю Бояджиев в 12 зали на 2 етажа в "Двореца" от днес

14.09.2023 08:32 Калина Костова
“Брезовски овчари”, 1941 г., маслени бои, платно, 120 х 148 см СНИМКА: НАЦИОНАЛНА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ
Златю Бояджиев Снимка: Архив

В “Двореца” в София от четвъртък в 12 зали на 2 етажа - творби, документи и фотоси на големия художник, роден преди 120 години

Най-ценните творби на един от големите български художници, фотоси и документи - това е изложбата “Послания - 120 години от рождението на Златю Бояджиев”. Тя ще бъде открита в четвъртък в 12 зали на два етажа във филиала на Националната галерия “Двореца” в София.

Патрон на този уникален проект за творчеството и живота на класика е президентът Румен Радев.

Златю Бояджиев, който е роден на 22 октомври 1903 г., е наричан народен художник и е носител на наградата на Съюза на българските художници “Владимир Димитров – Майстора”. Сред известните му творби са: “Село Брезово”, което е родното му място, “На трапезата” и “Две сватби”.

Голяма част от неговите платна са подредени и днес в дома му в Пловдив, където и умира на 2 февруари 1976 г. Днес къщата е превърната в музей. Златю Бояджиев с Васил Бараков и Давид Перец създават легендарната група “Бараците”, за която тримата винаги са напомняли, че не ги обединяват естетически направления, а всеотдайност към изкуството. Всъщност започват общ творчески път през 20-те години на ХХ век в Пловдив, където посещават вечерни курсове по рисуване, а през 1927 г. решават заедно да кандидатстват в Художествената академия. В София групата “Бараците” наема общо ателие, в което живеят и рисуват заедно 4 години, след което всеки поема по свой път.  

В “Двореца” в София от четвъртък до 7 януари 2024 г. могат да се видят документи и фотографии, предоставени от наследниците на Златю Бояджиев и от Съюза на българските художници (СБХ), както и негови произведения от фондовете на Националната художествена галерия (НХА), Софийската градска художествена галерия (СГХГ), галериите в Благоевград, Варна, Видин, Габрово.

Към емблематичните платна “Сватба в Брезово” (1939), “Брезовски овчари” (1941) и “На нивата/След оран” (1942) са представени и ескизи на творбите.

Селектираните от кураторите Боряна Вълчанова и Весела Христова-Радоева произведения проследяват основните стилови и тематични линии в творчеството на художника до 1951-а, когато е поразен от тежък инсулт и получава парализа на дясната половина. Тогава се променя и живописният му изказ, след като рисува, но вече с лявата ръка. Портретите от втория период са още по-детайлни и дори гротескни. Според кураторите една дума характеризира творчеството на Златю Бояджиев и това е - послания. Послания за морал, чест и дълг, за волята на духа, силата на характера и стремежа към уникалност, за връзката на човека с природата и отношенията между хората.

“Той е изключително талантлив и витален живописец, който в картините си дори преобръща обичайната логика на времето, на пространството, на битието и на човешката природа”, категорични са с днешна дата кураторите на изложбата “Послания-120 години от рождението на Златю Бояджиев”.

Други от Култура

Голямото сопрано Красимира Стоянова и Светлин Русев с 300-годишна цигулка изнасят концерт в Пловдив

Сопраното с международна кариера Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка "Страдивариус" на Светлин Русев ще зазвучат в Епископската базилика  на 29 ноември от 18,30 часа

Световна Албена Павлова превръща войната в шоу

Брехт на сцената на Сатиричния театър, режисиран от Стоян Радев без теоретични скучнотии Световна Албена Павлова извиси представлението на “Майка Кураж и нейните деца” в Сатирата до престижното място

"Нощ на театрите" - къде и какво да гледате (Графика)

13 града се превръщат в театрални сцени, като се включват в 12-ото издание на "Нощ на театрите". Тази година то се провежда под мотото "Изправени пред сянката"

На Перперикон през 14 век имало ценители на високата френска готика

Перперикон не престава да изненадва с невероятните произведения на човешките цивилизации, дали си там среща. Само преди дни обявих за откриването на уникална ажурна бронзова апликация с изобразената

Джон Малкович: Не е цивилизовано да се пречи на хората да отидат на театър

Още от лятото ми бяха казали, че постановката може да породи спорове, сподели режисьорът Ако го поканят, пак би дошъл у нас да постави пиеса "Оръжията и човекът" е нещо

>