Кой днес е прав за зърното?

13.09.2023 19:17 Деляна Къркеланова

Проблемът е най-вече в слънчогледа, а оттам и в цената на олиото - реалната себестойност заради лошата реколта била 1000 лева на тон, а  предприятията в очакване на евтиния внос свалили изкупната цена на суровината под 600 лева

Премиерът Денков е категоричен, че държавата е подкрепила производителите с над 2 милиарда лева тази година и ще иска още компенсации за тях от Еврокомисията

Асен Василев обвини служебните министри на Радев, че са ощетили народа с по-скъпи храни, въвеждайки забраната

Кой е прав за украинското зърно? Новата власт в парламента и правителството, която е убедена, че ако отново бъде разрешен вносът от воюващата страна, цените на много стоки в България ще паднат.

Или родните производители на пшеница, слънчоглед и царевица, които заплашиха с протести, защото държавата не им помага и те са неконкурентни на вътрешния пазар. Дори говорят за масови фалити.

Забраната бе въведена през април първо със срок до края на юни, но след това служебното правителство я удължи до 15 септември, след като България, Полша, Унгария и Словакия издействаха това от ЕК след протести на производителите, които настояваха, че украинците подбиват вътрешните пазари.

Големият спор е за слънчогледа, а оттам и за олиото.

Украинският е влизал преди забраната на цена от около 700 лева на тон. Когато обаче е въведена тя, у нас българският слънчоглед е вече по 760 лева на тон и предприятията за олио са купували български слънчоглед по около 200 хиляди тона месечно.

Малко преди 15 септември, в очакване на по-евтиния украински слънчоглед, предприятията за олио свалили изкупната цена до 600 лева.

Според българските производители

и с украинския внос олиото пак ще струва поне 3,50 лева в магазина,

защото големите печалби всъщност отивали в заводите за олио.

Те припомнят, че преди войната в Украйна, когато тук изкупната цена на българския слънчоглед е била 1200 лева на тон, олиото е струвало 3 лева. Днес при почти двойно по-ниска цена на суровината българите готвят пак със скъпо олио от 3,50 лева нагоре.

Според зърнопроизводителите войната е направила цената на украинското зърно още по-ниска, а Европейската комисия обещала, но не подкрепила родния бранш. Те твърдят, че себестойността при ниските добиви тази година от слънчоглед у нас е всъщост над 1000 лева тон.

И нашата, и украинската пшеница са на еднаква цена - около 320 лева на тон. Българите обаче смятат, че това е също под себестойността и се притесняват, че при отваряне на пазара никой няма да иска да изкупи българската продукция.

Премиерът Николай Денков категорично опроверга твърдението, че държавата не помага на зърнопроизводителите и напомни, че за 2023 г. на тях са били вече изплатени 2 милиарда лева.

Въпреки това правителството ще иска от ЕК още компенсации за бранша, но и средства да се ремонтира инфраструктурата, по която да минава зърното. Вносът на украинско зърно в България ще се вози транзит към Гърция, откъдето ще се товари за други държави.

Според Денков в проблема има две гледни точки - на производителите, но и на

правителството, което има грижата да осигури по-ниски цени на храните,

фуражите, да има по-ниска инфлация и повече постъпления в бюджета.

Премиерът е пресметнал, че загубите от спирането на вноса за тази година са 146 млн. лв., защото тези пари е можело да отидат за здраве, образование или за зърнените заводи.

Финансовият министър Асен Василев пък е убеден, че заради забраната за внос на украинско зърно хазната е била лишена от 40 милиона лева приходи.

Той обвини министрите, назначени от Румен Радев, че са принудили целия български народ да плаща по-скъп хляб, по-скъпо брашно и по-скъпо олио и фуражи. Оттам и по-високи цени на млечните и месните продукти, за да защити един сектор, който миналата година е генерирал декларирана печалба от 2,5 млрд. лева.

Съпредседателят на “Продължаваме промяната” Кирил Петков, който е един от вносителите на проекторешението, също защити тази позиция, защото по-важно за нас е инфлацията на храните за всички 7 милиона българи.

Втори сюжет се появи от “зърнената драма” -

земеделският министър Кирил Вътев призна, че властта не е комуникирала с него идеята

да започне отново внос на украинско зърно. Безпартийният Кирил Вътев, както се описа той, подкрепя тревогата на българските производители, а и не е виждал анализ, който да показва какъв ще е ефектът, ако забраната отпадне.

Кирил Петков обаче твърди, че лично говорил с министъра в сряда сутринта.

Самото проекторешение, внесено от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, бе прието на извънредно заседание на икономическата комисия, но при обсъждането срещна противници и от тези партии. Предстои окончателното му гласуване днес в пленарната зала.

Други от От страната и света

Православен календар за 23 ноември, вижте кой има имен ден

Св. Амфилохий, еп. Иконийски. Св. Григорий, еп. Акрагантийски. Св. благоверен княз Александър Невски Църквата почита днес паметта на епископите на Кесария Кападокийска и Акрагант св. Амфилохий и св

Само в "24 часа" на 23 ноември: Лудите сред нас - съботен очерк

Само в "24 часа" на 23 ноември ще прочетете: Лудите сред нас - съботен очерк Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън - интервю с треньора

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

Паднал бор блокира влакове в Искърското дефиле

Влаковете, които преминават през Искърското дефиле в района на гара Елисейна, временно бяха блокирани в късния следобед. Причината беше огромен бор, паднал върху контактната мрежа в района

Зацикляне: 6-и (засега) опит за председател – за Деня на благодарността (Обзор)

Борисов с първа реч от трибуната в новия парламент, шегува се как намерил 94-годишен за водач на листа, за да има доайен за шеф на следващия Асен Василев си говори с ДБ през медиите

>