Първият протонен център за лечение на онкоболни отваря в България до 3 години

13.09.2023 09:20
Проф. Веселина Първанова Кадър: БНТ

Около 600 пациенти годишно в България имат нужда от протонна терапия, но такава няма никъде на Балканския полуостров

До 3 години България трябва да има първия протонен център за лечение на онкоболни, той ще е и единственият на Балканския полуостров.

Финансирането за него е осигурено по Плана за възстановяване и устойчивост, но остава неясно къде ще бъде той. Решението ще бъде взето на заседание на работна група към Министерството на здравеопазването следващата седмица.

Около 600 пациенти годишно в България имат нужда от протонна терапия, но такава няма никъде на Балканския полуостров. Основното предимство на това лечение е точността, с която протонният лъч стига до тумора и щади здравите тъкани.

При деца това е от огромно значение, защото позволява използването на по-ниски дози радиация. Лечението обаче е скъпо - 23 000 евро навсякъде в Европейския съюз, за сравнение с предишни години то е стигало и 70 000 евро. Но разговорите къде да бъде построен все още са на масата. София е посочена в първоначално защитения от Брюксел проект, но Варна също изявява желание.

"Групата, която е създадена, трябва обективно да прецени показанията на мястото, на центъра, на колектива, на медицинските физици, които няма да се обучават тепърва. Ние ще преодолеем 20-годишното изоставане на страната да въведем този метод", заяви проф. Веселина Първанова, Клиника по лъчелечение УСБАЛО "Проф. Черноземски".

"Варна също е подходящ кандидат - ние имаме много опит, работим с деца, с анестезия", допълни проф. д-р Елица Енчева, Клиника по лъчелечение УСБАЛО "Св. Марина".

Специалистите подчертават, че и сегашните методи са ефикасни и не всички видове рак могат да бъдат третирани с протонна терапия. В света има едва стотина центъра, а в Европа 31.

"Това е най-доброто за около 16 локализации на туморния процес и не само на мястото, но и на хистологията", добави проф. Веселина Първанова, Клиника по лъчелечение УСБАЛО "Проф. Черноземски".

"Около 60% от пациентите подлежат изобщо на лъчелечение. А тези на протонна терапия са между 12 и 15% по последни изчисления", коментира проф. д-р Елица Енчева, Клиника по лъчелечение УСБАЛО "Св. Марина".

"Голямо число от възрастните, които след лечение на линеен ускорител имат малък остатък, не може да се повлияе нито с лекарствено лечение, нито с радиохирургия, единствено може да помогне протонната терапия", заяви проф. Веселина Първанова, Клиника по лъчелечение УСБАЛО "Проф. Черноземски".

"Най-голям приоритет имат децата до 3 години, тъй като при децата организмът не е съзрял и те са доста чувствителни на лъчеоблъчването и последиците са сериозни", каза още проф. д-р Елица Енчева пред БНТ

Проектът е на обща стойност от 188 милиона лева без ДДС, от които 157 млн. лв. са по Плана за възстановяване и устойчивост.

"С най-голямо внимание, фокус и усилия да завършим този проект навреме, като краят на проекта е през 2026 година, той е с най-голям приоритет пред сегашното управление на Министерството на здравеопазването", каза още доц. Антон Тонев, председател на работната група към МЗ.

Предстои обявяване на обществените поръчки.

Други от Докторе кажи

Пак глобяваме производителя на медицинските хеликоптери

Италианската фирма „Леонардо" АД (Leonardо S.p.A.) изпрати официална информация до Министерството на здравеопазването (МЗ), в която уведомява за поредно забавяне в доставката на следващите два

УПМБАЛ "Св. Йоан Кръстител" вече разчита на фотоволтаични панели

Успешно приключи основният ремонт на покрива и инсталирането на фотоволтаични панели на Университетската първа многопрофилна болница за активно лечение „Св. Йоан Кръстител" – София

За първи път в България бе направена криоаблация на белодробни вени без рентгеново облъчване

За първи път в България бе направена криоаблация на белодробни вени без рентгеново облъчване. Иновативната електрофизиологична процедура е дело на екип от Клиника по кардиология на УМБАЛ „Св

Пикът на грипа ще е по време на новогодишните празници и в първите дни на 2025 г.

Ръст на случаите на остри респираторни заболявания през последните дни, отчитат епидемиолози. Те прогнозират пик на грипните вируси по време на новогодишните празници и в първите дни на януари

Учени подготвят карта на човешкото тяло клетка по клетка

Изследователи са създали първоначална карта на някои от 37,2 трилиона клетки на човешкото тяло, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс. Всеки вид клетка има уникална роля и познаването на функциите им

>