Прокурор Десислава Петрова: Това, че на Васил Божков е осигурена физическа охрана, не го прави защитен свидетел

13.09.2023 08:30 Ана Михова

Защитен свидетел ли е Васил Божков по делото, образувано по неговите твърдения, че е давал подкупи на бившия премиер Бойко Борисов, бившия финансов министър Владислав Горанов и пиар експерта Севделина Арнаудова, е тема, която се коментира от събота. По време на пресконференцията от дома си бизнесменът обяви, че е станал защитен свидетел. По-късно от прокуратурата го опровергаха и обясниха, че единствено му е осигурена физическа охрана. “24 часа” потърси говорителя на Софийската градска прокуратура прокурор Десислава Петрова, за да разясни казуса.

- Прокурор Петрова, след пресконференцията на Васил Божков се получи известно объркване. Защитен свидетел ли е, както обяви самият той на пресконференцията си в събота.

- Няма легална дефиниция, т.е. законово определение на понятието “защитен свидетел” и ето защо с него се борави, бих казала, свободно. Има законово понятие “защитено лице” и регламент на статута на това защитено лице, който се съдържа в Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство.

И тъй като Васил Божков е свидетел, а свидетел принципно може да бъде защитено лице по този специален закон, предполагам, че оттук произтече смесването на понятията “защитено лице” и “свидетел”.

- Предоставена ли е защита на г-н Божков по този специален закон?

- Не, не му е предоставена защита по специалния закон и в този смисъл той не е защитен свидетел. На господин Божков, както и на неговите съпруга и син, по негово изрично искане по реда на Наказателно-процесуалния кодекс е осигурена физическа охрана, която се осъществява от служители на Бюрото по защита към министъра на правосъдието.

- Защо?

- Той е споделил безпокойството си за своята сигурност и за сигурността на своите близки и наблюдаващият прокурор е преценил, че с оглед изразените от него съмнения и притеснения следва да постанови да му бъде предоставена лична физическа охрана. Важно е да спомена, че Наказателнопроцесуалният кодекс изрично урежда правото на свидетеля (който в този случай е господин Божков) да поиска такава охрана. А обстоятелството, че той има качеството и на свидетел по едно дело, по никакъв начин не променя качеството му на обвиняем по другите три.

По тях той остава обвиняем с произтичащите от това качество и взети спрямо него мерки за процесуална принуда, в частност мерки за неотклонение.

(По т.нар. хазартно дело той е под домашен арест, а по делото за незаконно съхранение на културно-исторически ценности му е определена гаранция от един милион и 500 хил. лв. - бел. ред.).

- Тоест от вашите думи разбирам, че е охраняван свидетел?

- Да, може да се каже така, макар че охраняван свидетел също не е легален термин, но беше използван, за да се разграничат хипотезите, които са твърде различни.

- Какво представлява защитата на защитените лица по този специален закон?

- По реда на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство, се осигурява по административен ред защита на всички възможни застрашени участници в процеса и на свързани с тях лица, включително и на свидетелите.

Специалната защита по реда на този закон представлява изключително всеобхватен комплекс от мерки за защита и дейности по осигуряване на съответна помощ и среда.

Специалната защита се осъществява в няколко форми чрез предварителна, разбирайте незабавна защита и чрез Програма за защита на застрашени лица. За да има например релокация на застрашеното лице в друга държава, то трябва да бъде включено в Програмата за защита на застрашени лица.

Компетентност за взимане на решения по този закон имат министърът на правосъдието и Съветът по защита на застрашените лица, а не наблюдаващият прокурор. Сключва се споразумение между лицето и Бюрото по защита и от датата на сключването му лицето придобива статут на защитено лице. В случая с господин Божков такова споразумение няма, тъй като не му е предоставяна защита по този закон. Споразумението най-общо казано определя времетраенето на мярката или мерките за защита, без то да зависи от приключването на наказателния процес.

Със защитените по специалния закон лица се работи по-различно, защото те участват в наказателните производства чрез видеоконференция или телефонна конференция при наличието на възможност за това.

Други от От страната и света

Възстановяват два моста над река Ботуня, отнесени при порен дъжд

Община Вършец възстановява два моста над река Ботуня в курортния град, отнесени при пороен дъжд на 11 юни 2022 година. Средствата за изграждането на новите мостове са отпуснати от Инвестиционната

41 344 българи са се обявили пред НАП като зависими от хазарта

От началото на тази година са добавени 21 435 души, заличенитe са 8120, има все повече IT специалисти НПО-та бележат рекорд за последните 2 г. - търсят ги най-често за помощ заради залагания

До боя над шофьор на линейка се стигнало след спор дали да бъде закаран мъж в болница

Шофьор на линейка беше бит от пиян мъж в Камено в нощта на Рождество. Спешните медици били извикани на адрес около 5 сутринта след Бъдни вечер. Медицинският екип обаче е бил посрещнат на място от

Цената на петрола остана без промяна

Цените на петрола останаха почти без промяна в азиатската търговия днес, макар и да се насочват към седмични печалби на фона на оптимизма, че усилията за стимулиране на китайската икономика ще

Маестро Диомов на Стефановден: Коледа е най-светлия празник - това е моята голяма любов

"В дните около Коледа си мисля за светли неща - за мен това е най-светлия празник, това е моята страст и моята голяма любов", заяви в "Тази сутрин" Маестро Стефан Диомов, който днес празнува имен ден

>