Прокурор Десислава Петрова: Това, че на Васил Божков е осигурена физическа охрана, не го прави защитен свидетел
Защитен свидетел ли е Васил Божков по делото, образувано по неговите твърдения, че е давал подкупи на бившия премиер Бойко Борисов, бившия финансов министър Владислав Горанов и пиар експерта Севделина Арнаудова, е тема, която се коментира от събота. По време на пресконференцията от дома си бизнесменът обяви, че е станал защитен свидетел. По-късно от прокуратурата го опровергаха и обясниха, че единствено му е осигурена физическа охрана. “24 часа” потърси говорителя на Софийската градска прокуратура прокурор Десислава Петрова, за да разясни казуса.
- Прокурор Петрова, след пресконференцията на Васил Божков се получи известно объркване. Защитен свидетел ли е, както обяви самият той на пресконференцията си в събота.
- Няма легална дефиниция, т.е. законово определение на понятието “защитен свидетел” и ето защо с него се борави, бих казала, свободно. Има законово понятие “защитено лице” и регламент на статута на това защитено лице, който се съдържа в Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство.
И тъй като Васил Божков е свидетел, а свидетел принципно може да бъде защитено лице по този специален закон, предполагам, че оттук произтече смесването на понятията “защитено лице” и “свидетел”.
- Предоставена ли е защита на г-н Божков по този специален закон?
- Не, не му е предоставена защита по специалния закон и в този смисъл той не е защитен свидетел. На господин Божков, както и на неговите съпруга и син, по негово изрично искане по реда на Наказателно-процесуалния кодекс е осигурена физическа охрана, която се осъществява от служители на Бюрото по защита към министъра на правосъдието.
- Защо?
- Той е споделил безпокойството си за своята сигурност и за сигурността на своите близки и наблюдаващият прокурор е преценил, че с оглед изразените от него съмнения и притеснения следва да постанови да му бъде предоставена лична физическа охрана. Важно е да спомена, че Наказателнопроцесуалният кодекс изрично урежда правото на свидетеля (който в този случай е господин Божков) да поиска такава охрана. А обстоятелството, че той има качеството и на свидетел по едно дело, по никакъв начин не променя качеството му на обвиняем по другите три.
По тях той остава обвиняем с произтичащите от това качество и взети спрямо него мерки за процесуална принуда, в частност мерки за неотклонение.
(По т.нар. хазартно дело той е под домашен арест, а по делото за незаконно съхранение на културно-исторически ценности му е определена гаранция от един милион и 500 хил. лв. - бел. ред.).
- Тоест от вашите думи разбирам, че е охраняван свидетел?
- Да, може да се каже така, макар че охраняван свидетел също не е легален термин, но беше използван, за да се разграничат хипотезите, които са твърде различни.
- Какво представлява защитата на защитените лица по този специален закон?
- По реда на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство, се осигурява по административен ред защита на всички възможни застрашени участници в процеса и на свързани с тях лица, включително и на свидетелите.
Специалната защита по реда на този закон представлява изключително всеобхватен комплекс от мерки за защита и дейности по осигуряване на съответна помощ и среда.
Специалната защита се осъществява в няколко форми чрез предварителна, разбирайте незабавна защита и чрез Програма за защита на застрашени лица. За да има например релокация на застрашеното лице в друга държава, то трябва да бъде включено в Програмата за защита на застрашени лица.
Компетентност за взимане на решения по този закон имат министърът на правосъдието и Съветът по защита на застрашените лица, а не наблюдаващият прокурор. Сключва се споразумение между лицето и Бюрото по защита и от датата на сключването му лицето придобива статут на защитено лице. В случая с господин Божков такова споразумение няма, тъй като не му е предоставяна защита по този закон. Споразумението най-общо казано определя времетраенето на мярката или мерките за защита, без то да зависи от приключването на наказателния процес.
Със защитените по специалния закон лица се работи по-различно, защото те участват в наказателните производства чрез видеоконференция или телефонна конференция при наличието на възможност за това.